الشرق الاوسط : شانس حریری برای تصاحب نخست وزیری بیش از دیگران است

به گزارش تور یونان ارزان، با وجودی که مقامات لبنان در مورد انتخاب نخست وزیر جدید هنوز به توافق نرسیده اند، اما به نظر می رسد سعد حریری، نخست وزیر مستعفی این کشور شانس بیشتری برای تصدی این پست داشته باشد.

الشرق الاوسط : شانس حریری برای تصاحب نخست وزیری بیش از دیگران است

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه الشرق الاوسط در مطلبی در مورد بحران سیاسی در لبنان نوشت: با توجه به اینکه دیدگاه روشنی در مورد مرحله آینده لبنان وجود ندارد، این کشور سه گزینه پیش رو دارد؛ نخست اینکه دوره دولت موقت را طولانی کند، دوم اینکه دولت تکنوکرات گسترده به نخست وزیری سعد حریری تشکیل دهد که در صورت شکست، دولتی با چهره های سیاسی تشکیل و حریری همچنان نخست وزیر باقی خواهد ماند و گزینه سوم اینکه دولت وحدت تشکیل دهد که این گزینه در حال حاضر بعید به نظر می رسد.

منابع سیاسی لبنان گفتند، طرف های زیادی برای مشارکت در رایزنی ها یا معین نام نامزد خود برای پست نخست وزیری تردید دارند و همین تردید به نفع حریری برای بازگشت مجدد به پست نخست وزیری خواهد بود. این منابع با بیان اینکه باید منتظر موضع گیری جریان آزاد ملی وابسته به جبران باسیل بود که احتمالا فؤاد مخزومی، کننده مجلس لبنان را به عنوان نامزد خود برای پست نخست وزیری انتخاب می کند، شانس حریری برای نخست وزیر شدن را هم رد نکردند؛ چرا که با توجه به توافق نظر اهل سنت درباره حریری و قبول دو حزب شیعی یعنی حزب الله و جنبش امل برای کاهش تعداد وزرای خود در دولت جدید، حریری می تواند با برعهده دریافت پست نخست وزیری مأموریتش را که همان کاهش تعداد چهره های سیاسی در دولتش است به راحتی انجام دهد.

این منابع سیاسی افزودند، بحران احتاقتصادی در لبنان ناشی از دو واقعیت خواهد بود؛ نخست اصرار حریری برای تشکیل دولت تکنوکرات متشکل از متخصصان که بحران اقتصادی و اقتصادی که گریبانگیر کشور شده را حل و مطالبات مردم را پاسخ دهد. از طرفی هم حریری نمی پذیرد که باسیل در دولت جدید حضور داشته باشد و توافق میان جریان المستقبل وابسته به سعد حریری و جریان آزاد ملی که پیش از اعتراضات پا برجا بود هم به نظر می رسد از بین رفته و لبنان وارد مرحله ای تازه شده و دیگر خط مشی سیاسی سابق را نمی پذیرد. (حریری و باسیل در مورد اینکه شخصی به جز حریری ریاست دولت آینده را بر عهده داشته باشد، تقریبا توافق کرده بودند، به این شرط که حریری این فرد را انتخاب کند و در دولت جدید وزیرانی که موجب نارضایتی هستند، حضور نداشته باشند.).

اما واقعیت دوم این است که با انصراف سمیر الخطیب، تاجر سرشناس لبنانی از انتصاب سمت نخست وزیری توافق مذکور به هم خوردو همه معادلات به هم ریخت. حال منابع مذکور این سؤال را مطرح می کنند که آیا همین توافقی که میان حریری و باسیل بر سر نامزدی الخطیب وجود داشت، در صورت مأمور شدن مجدد حریری برای تشکیل دولت، به حمایت باسیل و حزب متبوعش از حریری منجر می شود یا خیر؟

این منابع در ادامه گفتند برای روشن شدن پاسخ این سؤال باید در انتظار موضع گیری میشل عون، رئیس جمهوری لبنان بود.

همچنین رایزنی های مجلس در مورد معین نخست وزیر که قرار بود امروز (دوشنبه) انجام شود بنا به درخواست رؤسای فراکسیون های مجلسی مجددا تا دوشنبه آینده به تأخیر افتاد. حریری هم نشست فراکسیون المستقبل را که قرار بود روز یکشنبه برگزار شود به صبح امروز و پیش از رفتنش به کاخ بعبدا موکول کرد.

در عین حال که تصمیم گیرنده نهایی در مورد نخست وزیر آینده لبنان، شخص حریری است، شانس وی نیز برای تصدی این پست بسیار افزایش یافته است؛ چرا که علاوه بر حمایت اکثریت اهل سنت از وی، کنندگان شیعه در فراکسیون های توسعه و آزادی و وفاداری به مقاومت هم از حریری حمایت کرده و تسهیلات لازم را برای داشتن کننده سیاسی در دولت فراهم می کنند.

اطلاعات منتشره هم حاکی از آن است که رایزنی های سیاسی میان طرف های مختلف لبنان بار دیگر از سر گرفته شده است و در همین رابطه قرار بود حریری روز یکشنبه با دو معاون سیاسی رئیس مجلس و دبیرکل حزب الله لبنان دیدار کند. همچنین رایزنی های باسیل با مخزومی نیز همچنان ادامه دارد.

سامی الجمیل، رهبر حزب الکتائب هم گفت، قصد دارد نخست وزیر را از خارج از طبقه سیاسی کنونی انتخاب کند. وی در ادامه نام نواف سلام را برای نامزدی پست نخست وزیری گفت و گفت: سلام را نمی شناسیم، اما او فردی مستقل و سفیر لبنان در سازمان ملل بوده، به تنهایی ماه ها ریاست دوره ای شورای امنیت را مدیریت کرده و شایستگی اش را نشان داده و استاندارد های لازم برای هدایت مرحله سخت کنونی کشور را دارد.

الجمیل با بیان اینکه در رایزنی های کنندگان مجلس شرکت می کند، نسبت به تأخیر آن هشدار داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 751

به "الشرق الاوسط : شانس حریری برای تصاحب نخست وزیری بیش از دیگران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الشرق الاوسط : شانس حریری برای تصاحب نخست وزیری بیش از دیگران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید