اپیدمیولوژی چه کمکی به جلوگیری از شیوع بیماری ها می کند؟ ، از بقراط تا همه گیری کرونا

به گزارش تور یونان ارزان، اپیدمیولوژی بررسی علمی ظهور، گسترش و کنترل بیماری ، ناتوانی و مرگ در میان گروه های انسانی است.

اپیدمیولوژی چه کمکی به جلوگیری از شیوع بیماری ها می کند؟ ، از بقراط تا همه گیری کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از لایوساینس حوزه اپیدمیولوژی دانش های زیست شناسی، پزشکی بالینی، جامعه شناسی، ریاضیات و بومشناسی را ترکیب می کند تا به درک الگوهای مسائل بهداشتی برسد و سلامت انسانی را در سراسر جهان بهبود بخشد.

  • مفاهیم: اپیدمیولوژی چیست؟

اپیدمیولوژی ابزاری برای شناخت گسترش بیماری در جمعیت و عوامل موثر بر شیوع بیشتر یا کمتر بیماری و شیوه های پیشگیری از بیماری است.

کلمه اپیدمیولوژی یعنی بررسی اپیدمی از کلمات یونانی epi به معنای بر روی یا روی دادن و demos به معنای مردم گرفته شده است. بنابراین اپیدمیولوژی به معنای لغوی به معنای بررسی آنچه بر مردم رخ می دهد، است.

بقراط، پزشک باستانی یونان را پدر اپیدمیولوژی می خوانند. بقراط که در فاصله قرن های چهارم و پنجم پیش از میلاد می زیست که اغلب درمان ها و طبابت ها بر خرافات متکی بود، نخستین کسی بود که تفکر عقلانی را در نسبت دادن مسائل بهداشتی به عوامل محیطی یا طبیعی به کار برد. او درمان هایی مانند جراحی، تغییرات رژیم غذایی و داروهای گیاهی را پیشنهاد کرد. او همچنین اصطلاح های آندمیک (بیماری که مختص یک ناحیه مشخص است) و اپیدمیک یا (بیماری که مختص یک زمان مشخص است) را ساخت که متخصصان اپیدمیولوژی یا اپیدمیولوژیست ها (همه گیری شناسان) امروز هم به کار می برند.

اپیدمیولوژیست ها را می توان پزشکان توده ها نامید. پزشک بالینی از این لحاظ با اپیدمیولوژیست متفاوت است که بر سلامت و بهزیستی بیماران منفرد، تشخیص و درمان هر بیمار بر اساس داوری بالینی، تجربه و دانش علمی متمرکز است. در مقابل، اپیدمیولوژیست بر سلامت همگانی جوامع و گاهی مردم در جمعیت های جهانی تمرکز دارد. این متخصصان تلاش می کنند منشا بیماری و سایر اثرات منفی آن بر سلامت را دریابند و تخمین بزنند چند نفر از مردم در معرض این بیماری هستند و این بیماری چگونه ممکن است در جمعیت انتشار یابد.

اپیدمیولوژیست ها از آمار، مدل های ریاضی و زیست شناختی و دانسته های علمی استفاده می کنند تا اقدامات متناسب بهداشت عمومی برای کنترل و پیشگیری از مسائل بهداشتی را مشخص کنند.

گرچه اپیدمیولوژی با بیماری های عفونی و شیوع بیماری های واگیر مانند پاندمی کووید-19 مربوط می شود، اما متخصصان این رشته همچنین به بررسی بیماری های غیر واگیر ماند شیوع شیوع سرطان ریه به علت سیگار کشیدن یا افزایش میزان قتل در یک جامعه هم می پردازند. گرچه علت این مسائل بهداشتی ممکن است متفاوت باشد، بسکمک از ابزارهایی که اپیدمیولوژیست ها برای این موضوعات به کار می برند، مشابه هستند.

  • مثلث اپیدمیولوژیکی

هر اپیدمیولوژیستی مانند یک کارآگاه جستجوگر بیماری لازم است مجموعه گسترده ای از ابزار را برای یافتن و بررسی سرنخ ها در اختیار داشته باشد. در مرکز این مجموعه ابزارها مثلث اپیدمیولوژیکی قرار می گیرد.

این مثلث مدلی است که رابطه میان علت بیماری و شرایط اجازه دهنده به انتشار یا تکثیر آن را توضیح می دهد. این مثلث سه گوشه دارد که بیانگر سه جنبه هر سوال درستی در این زمینه استک چه کسی، چه چیزی و کجا.

چه کسی در اینجا میزبان است یا شخصی که بیماری را دارد. چه چیزی عامل یا علت بیماری است. کجا به معنای محیط یا عوامل خارجی است که ایجاد بیماری را اجازه می دهند یا به انتشار بیماری کمک می کنند.

هدف اپیدمیولوژیست این است که اطلاعاتی را کشف کند به قطع رابطه میان گوشه های این مثلث کمک کنند، یعنی رابطه میان میزبان، عامل و محیط را قطع و انتشار بیماری را متوقف کنند.

برای مثال، در روزگاران گذشته، اگر پزشکی میکروبی را که عامل یک بیماری بود، پیدا می کرد، برخی فکر می کردند مشکل آن بیماری حل شده است. اکنون می دانیم فقط یافتن میکروب عامل بیماری کافی نیست- اپیدمیولوژی به عنوان رشته تلفیقی است به بررسی چگونگی رابطه دوسویه میزبان و محیط که به ایجاد بیماری منجر می شود، می پردازد. اپیدمیولوژیست ها با کاربرد طراحی های مطالعات پیشرفته و تکنیک های تحلیلی هم اطلاعات مربوط به انسان ها یا میزبان ها از جمله عوامل زمینه ساز ژنتیکی و هم اطلاعات مربوط به میکروب ها را استفاده می کنند تا شناخت عمیق تر از بیماری به دست آورند.

  • اپیدمیولوژیست ها و بحران کووید-19

در بحران اخیر پاندمی کووید-19 نیز می توان نقش اپیدمیولوژیست ها را دید. اخیرا متخصصان اپیدمیولوژی در ایمپریال کالج لندن به سرپرستی نیل فرگوسن یک مدل ریاضی ارائه دادند که اثرات بالقوه این بیماری را بر حسب اینکه چه روش پیشگیری به کار گرفته شود، نشان می داد. انتشار ویروس کرونای جدید که در شهر ووهان چین شروع شد و در همه جهان گسترش یافت، باعث تحت فشار قرار دریافت بیمارستان ها شده است که فاقد پرسنل و تجهیزات کافی برای درمان موج فزاینده بیماران هستند.

پژوهشگران ایمپریال کالج با مدل سازی ریاضی خود نشان دادند که راهبردهای سیاست بهداشتی که بر مبنای تخفیف (mitigation) شیوع ویروس کرونا هستند، ممکن است شمار مرگ ها را به نصف کاهش دهند و میزان اوج تقاضا برای مراقبت بهداشتی را تا دو سوم پایین بیاورند، اما تاثیر آنها برای جلوگیری از اشباع ظرفیت نظام بهداشتی کافی نخواهد بود.

این اپیدمیولوژیست ها در عوض پیشنهاد کردند مداخلات شدیدتری (فرونشانی suppression) مانند دوری گزینی اجتماعی در ابعاد گسترده (مانند تعطیلی کامل شهرها) انجام شود تا سرعت سرایت ویروس در جامعه کاهش یابد و از مرگ میلون ها نفر جلوگیری شود.

پیشنهادات فرگوسن و همکارانش مبنای سیاست های عمومی در بسکمک از کشورها شده است که امیدوارند با به کار بستن آنها با پهن کردن نمودار رشد تصاعدی موارد جدید بیماری، بر این شیوع غلبه کنند.

  • پهن کردن نمودار شیوع ویروس کرونا یعنی چه؟

  • نامه مهم به وزیر بهداشت | از سناریوی ایمنی جمعی صرفنظر کنید | سیل اپیدمی سهمگین خواهد بود

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 987

به "اپیدمیولوژی چه کمکی به جلوگیری از شیوع بیماری ها می کند؟ ، از بقراط تا همه گیری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپیدمیولوژی چه کمکی به جلوگیری از شیوع بیماری ها می کند؟ ، از بقراط تا همه گیری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید