بانک مرکزی حتی یک کارتنخواب دارای کارت بازرگانی را معرفی نکرد

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران گفت بانک مرکزی پس از گذشت دو ماه از تقاضای رسمی ما حتی یک کارتن خواب دارای کارت بازرگانی را به ما معرفی نکرد.

بانک مرکزی حتی یک کارتنخواب دارای کارت بازرگانی را معرفی نکرد

به گزارش صدا و سیما، غلامحسین شافعی در حاشیه یکصدمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: بعد از اعلام رسانه ای رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر صدور کارت بازرگانی به نام کارتن خواب ها، این موضوع را به طور رسمی از بانک مرکزی تقاضا کردیم تا فهرست کارتن خواب های دارای کارت بازرگانی را به ما ارائه کند تا با همکاران متخلف در صدور کارت بازرگانی برخورد کنیم که بعد از گذشت دو ماه حتی یک مورد هم به ما اعلام نشد.

شافعی با بیان اینکه موضوع کارتن خواب های دارای کارت بازرگانی وجود خارجی ندارد، گفت: بر اساس قانون مقررات صادرات و واردات کسانی که کارت بازرگانی می گیرند باید یکسری مدارک ارائه کنند که گواهی عدم سوءپیشینه، مدرک تحصیلی و دفتر کسب و کار از جمله آن است ما همه این مدارک موجود را کپی گرفتیم تا به قوه قضائیه ارسال کنیم که مشخص شود افراد دارای کارت بازرگانی این مدارک را دارند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه سیاست ها، زمینه سوءاستفاده را فراهم می کند، گفت: در مرداد 98 با افزایش تقاضای برای کارت بازرگانی به دولت پیشنهاد دادیم که کارت های بازرگانی تازه صادر شده در بار اول اجازه صادرات به ارزش بیش از 500 هزار یورو را نداشته باشد که دولت بعد از گذشت 14 ماه به همان نتیجه ای رسید که ما پیشنهاد کرده بودیم.

شافعی با بیان اینکه استثنائات در بسیاری از اوقات بر قاعده می چربد گفت: اگر افراد معدودی تخلف می کنند برخی این را به کل فعالان اقتصادی تسری می دهند.

وی ادامه داد: با مطرح شدن موضوع صادرکنندگانی که رفع ارزی نکرده اند قوه قضائیه فهرست بیش از هزار و 600 نفر را به ما داد که با پایش ها و بررسی ها مشخص شد تعدادی از این افراد کارت بازرگانی نداشتند، تعدادی با کارت عضویت، اقدام به صادرات اقدام کرده بودند و بخش قابل توجهی صادرات انجام داده اما به علت محدودیت های پیشرو نتوانسته بودند ارز حاصل را به داخل کشور منتقل کنند در این بین برخی ورود موقت کالا انجام داده بودند که باید از بدهی ارزی آنها کسر می شد.

شافعی افزود: کمتر از 4 درصد از این افراد سو استفاده داشتند که برای آنهایی که جرم شأن سنگین نبود کارت بازرگانی را تا دو سال تعلیق و برای آنهایی که جرم شأن سنگین بود کارت بازرگانی را باطل کردیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: به دنبال این هستیم که اخلاق حرفه ای در کسب و کارها اجرا شود زیرا اگر اجرا نشود ما بیشترین آسیب را از آن می بینیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1446

به "بانک مرکزی حتی یک کارتنخواب دارای کارت بازرگانی را معرفی نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی حتی یک کارتنخواب دارای کارت بازرگانی را معرفی نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید