بودجه مخفی پنتاگون به 76 میلیارد دلار رسید

به گزارش تور یونان ارزان، در لایحه بودجه سال آینده وزارت دفاع آمریکا، میزان بودجه مخفی پنتاگون با رشد 6 درصدی به حدود 76 میلیارد دلار رسیده است.

بودجه مخفی پنتاگون به 76 میلیارد دلار رسید

به گزارش گروه بین الملل تور یونان ارزان، بررسی لایحه بودجه درخواستی دولت آمریکا نشان می دهد میزان بودجه مخفی وزارت دفاع آمریکا در سال آینده میلادی با رشدی چشمگیری روبرو شده است.

به نوشته پایگاه دیفنس وان، بر اساس بررسی های گروه مشاوره اواسنت، در لایحه بودجه سال 2020 میلادی حدود 76 میلیارد دلار به بودجه مخفی وزارت دفاع آمریکا تخصیص یافته است. این رقم در مقایسه با سال جاری میلادی، رشدی 6 درصدی دارد، این در حالی است که میزان رشد بودجه غیرمخفی وزارت دفاع آمریکا 5 درصد افزایش داشته است و این یعنی در سال آینده میلادی بخش بزرگتری از بودجه پنتاگون برای پیشبرد پروژه های سری و مخفی هزینه می شود.

همواره بخشی از بودجه وزارت دفاع آمریکا به فعالیت های سری اختصاص دارد و حتی نمایندگان کنگره نیز از محل هزینه کرد این بودجه اطلاعی ندارند. به این بودجه اصطلاحا بودجه سیاه پنتاگون هم گفته می شود. این رقم در سال آینده میلادی، 11 درصد از کل بودجه وزارت دفاع آمریکا را تشکیل می دهد.

به نوشته دیفنس وان، افزایش مداوم سهم بودجه مخفی، با مخالفت هایی در کنگره آمریکا روبرو شده است. از جمله مخالفان ادامه این روند، آدام اسمیث رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا است که می گوید افزایش بی رویه بودجه مخفی به کاهش نظارت و در نتیجه افزایش احتمال سوء مصرف این بودجه منجر می شود.

با این وجود، مقام های نظامی آمریکایی این بودجه را برای پیشبرد پروژه های سری هوانوردی، فضایی و موشکی با هدف حفظ فزونی در برابر کشورهای رقیب، ضروری می دانند.

شرکت های فعال در حوزه نظامی در آمریکا هم از دیگر حامیان این بودجه هستند. بنا بر این گزارش، افزایش میزان بودجه مخفی، بر درآمد شرکت های جنگ افزارسازی مانند لاکهید مارتین و نورثروپ گرومن افزوده و این شرکت ها در گزارش های خود اشاره کرده اند که افزایش بودجه مخفی به تسریع رشد این شرکت ها منجر شده است.

افزایش بودجه پنتاگون و نوسازی ناوگان نظامی آمریکا یکی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بوده است. دولت وی برای سال آینده میلادی مجموعا 750 میلیارد دلار برای هزینه های نظامی بودجه درخواست کرده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 674

به "بودجه مخفی پنتاگون به 76 میلیارد دلار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه مخفی پنتاگون به 76 میلیارد دلار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید