راهنمای جامع ثبت شرکت در کانادا برای کارآفرینان بین المللی

به گزارش تور یونان ارزان، کانادا با اقتصاد پویا و محیط کسب و کار مساعد، مقصدی مجذوب کننده برای کارآفرینان بین المللی است. ثبت شرکت در این کشور نه تنها فرصت های تجاری گسترده ای را فراهم می نماید، بلکه می تواند مسیری برای اقامت دائم باشد. در این مقاله، به آنالیز جامع فرآیند ثبت شرکت در کانادا، مزایا، چالش ها و نکات کلیدی برای موفقیت در این مسیر می پردازیم.

راهنمای جامع ثبت شرکت در کانادا برای کارآفرینان بین المللی

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

یکی از مطمئن ترین راه های اخذ اقامت دائم کانادا، ثبت شرکت است. دولت کانادا مزایای متعددی را برای افراد کارآفرین و توانمند در نظر می گیرد که این مزایا صرفاً مخصوص افراد مقیم کانادا نیست؛ بلکه غیرکاناداییان نیز می توانند با طی مراحل مشخصی، از رفاه و همراهی دولت کانادا بهره مند شوند. البته شاید مراحل ثبت شرکت در کانادا برای مهاجران سخت تر باشد. به همین علت، اگر به عنوان یک خارجی قصد راه اندازی تجارت و کسب و کار خود را در کانادا دارید، پیشنهاد می کنیم تا ابتدا با قوانین و مراحل آن آشنا شوید. در این مقاله کلیه قوانین و هزینه ثبت شرکت در کانادا آنالیز شده است. پس از مطالعه این مطلب هدف خود را شناخته و آماده برنامه ریزی برای آینده تان می شوید.

انواع مدل های شرکت برای فعالیت در کانادا

نوع فعالیت شما در کانادا باید مشخص باشد. به طور کل، 4 نوع شرکت در کانادا وجود دارد که بر اساس نوع فعالیت تجاری شما مشخص خواهد شد. این 4 مدل به توضیح زیر است:

 • شرکت خصوصی (Sole Proprietorship): ساده ترین نوع تجارت که به وسیله یک نفر اداره می گردد.
 • شرکت مشارکتی (Partnership): چند شریک سرمایه خود را برای راه اندازی شرکت به کار می برند.
 • شرکت سهامی (Corporation): مشخص مدیر عامل با اندازه سهام خریداری شده انجام می گردد.
 • شرکت تعاونی (Cooperative): شرکت مسئولیت محدود و مدیریت با اعضای مدیریت

دولت کانادا از افرادی که قصد تاسیس کسب و کار نو در این کشور یا انتقال شعبه شرکت فعال در کشور دیگری را دارند، حمایت می نماید. به طور کل، افراد متقاضی می توانند به وسیله کارآفرینی، خود حمایتی یا استارتاپی برای اخذ ویزای کانادا اقدام نمایند. در صورتی که شرایط مشخص شده از سوی دولت را داشته باشند، امکان اخذ اقامت دائم نیز برای آن ها فراهم خواهد شد.

شرایط ثبت شرکت در کانادا؛ 7 مرحله ثبت شرکت برای غیر کانادایی ها

شما می توانید از سه طریق برای ثبت شرکت در کانادا اقدام کنید. در ادامه این سه حالت را توضیح خواهیم داد:

 1. افرادی که کسب و کار خود را در کانادا توسعه می دهند.
 2. افرادی که خارج از کانادا اقدام به راه اندازی کسب و کار می نمایند.
 3. کسانی که به کانادا مهاجرت نموده و برای راه اندازه تجارت خود اقدام می نمایند.

در هر سه حالت، باید ابتدا استان مورد نظر برای راه اندازی کسب و کار خود را مشخص کنید. هر استان قانون خاصی برای متقاضیان ثبت شرکت دارد. برای مثال، بسیاری از استان ها اجازه مالکیت 100 درصد کسب و کار را به افراد غیر کانادایی نمی دهند. مگر استان بریتیش کلمبیا که در شرایط خاص، این اجازه را صادر خواهد نمود. به همین علت، هر نوع اقامت کاری، حتی اقامت کانادا به وسیله سرمایه گذاری در شهر های مختلف این کشور، متفاوت خواهد بود. حال اگر قصد مهاجرت به این کشور و ثبت شرکت را دارید، 9 مرحله پیش رو خواهید داشت که در ادامه به صورت مفصل به توضیح آن می پردازیم.

مرحله اول؛ ایده ای مناسب برای کسب و کارتان داشته باشید

اولین مرحله برای ثبت شرکت در کانادا، داشتن ایده مناسب و سود آور برای این کشور است. شناخت گروه مخاطب و شرایط رقبا نیز برای داشتن ایده کارآمد بسیار تاثیر گذار است. برای کسب این آگاهی باید با فرهنگ و احتیاج مردم کانادا آشنا باشید. علاوه بر این، برای افراد غیر کانادایی، ارائه مدرک تحصیلی مرتبط و سابقه کار پیروز الزامی است. شما می توانید با ارائه این مدارک به همراه بیزینس پلن دقیق، آفیسر را قانع کنید که امکان راه اندازی کسب و کار پیروز را دارید. در این مرحله باید نوع فعالیت شرکت خود را مشخص کنید. زیرا هزینه ویزای کار کانادا و حتی سرمایه مورد احتیاج برای مهاجرت، به این فاکتور وابسته است.

مرحله دوم؛ در پی شبکه سازی باشید

به عنوان یک خارجی، قطعا با همه قوانین و شرایط بازار کار در کشور کانادا آشنا نیستید. به همین علت باید با کارشناسان و افراد آشنا در این زمینه مشورت کنید. علاوه بر این، شبکه سازی که انجام می دهید بسیار اهمیت دارد. افراد منتخب شما آینده و پیروزیت کسب و کارتان را مشخص خواهند کرد. به همین علت در انتخاب مشاور و دوستان کاری تان دقت بالایی به خرج دهید. حتی اگر قصد اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا دارید، حتما با کارشناسان مطمئن و وکلای معتبر مشورت کنید.

مرحله سوم؛ بیزینس پلن دقیق داشته باشید

برای آغاز کسب و کار در هر جای دنیا باید حتما بیزینس پلان دقیقی داشته باشید. کشور کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع بیزینس پروپوزال شما مدرک بسیار مهمی در فرایند اخذ ویزای کاری کانادا محسوب می گردد. پس برای تنظیم آن حتما ابتدا به خوبی تحقیق نموده سپس مطابق با شرایط بازار کانادا، مسیر حرکت شرکت خود را مشخص کنید. این بیزینس پلن باید شامل بخش های توضیحات درمورد مدل کسب و کار، ارزش گذاری، مزایای رقابتی، ریسک ها و چالش ها، دورنمای فعالیت، استراتژی کوتاه مدت، چگونگی انتخاب تیم، مشخص همکاران کلیدی یا تامین نمایندگان، تحقیقات بازاریابی، استراتژی بازاریابی و ارزیابی P&L باشد.

البته توجه داشته باشید که این قانون برای افرادی که قصد خرید کسب و کار فعال در کانادا یا خرید خانه و دریافت اجاره را دارند، صادق نیست؛ بلکه شما باید کسب و کاری را انتخاب کنید که احتیاج به مدیریت و فعالیت مداوم داشته باشد. علاوه بر این، کسب و کاری باشد که در طولانی مدت سودآوری آن ثابت شده و ارزشی برای اقتصاد کانادایی ها داشته باشد. در واقع کانادا برخلاف بعضی از کشور های اروپایی، ویزایی به خریداران ملک اعطا نمی نماید. در نتیجه اگر در پی اخذ اقامتی آسان و بدون دردسر هستید، بهتر است شرایط اخذ گلدن ویزای اسپانیا را آنالیز کنید.

مرحله چهارم؛ سرمایه گذاری مالی

بعضی از کسب و کار ها را می توان با حداقل سرمایه راه اندازی کرد؛ در حالی که بعضی دیگر احتیاج به سرمایه گذاری عظیمی دارند. بر اساس نوع کسب و کار و بیزینس پلن شما، اندازه سرمایه مورد احتیاج نیز مشخص خواهد شد. افراد خارجی که قصد راه اندازی و ثبت شرکت در کانادا را دارند، باید سرمایه مناسبی نیز داشته باشند. بعلاوه، باید نشان دهند که کشور کانادا از سرمایه گذاری در کسب و کار آن ها سود خواهد برد. در نظر داشته باشید که اندازه سرمایه مورد احتیاج بستگی به نوع کسب و کار شما دارد؛ ولی باید تا 1 الی 2 سال آینده کافی باشد.

به طور کل، پیشنهاد می گردد که حداقل 100 هزار دلار به عنوان هزینه ثبت شرکت در کانادا برای یک سال در نظر بگیرید. ولی اگر بخواهیم واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، باید به سرمایه ای بین 300 هزار تا بیش از 500 هزار دلار دسترسی داشته باشید. ثبت شرکت برخلاف دریافت گلدن ویزا با ریسک های متعددی همراه است. به همین علت به کسب و کار های نوپا پیشنهاد می گردد که کل سرمایه خود را وارد شرکت ننمایند.

مرحله پنجم؛ مجوز های کسب و کار خود را دریافت کنید

دریافت اجازه های ضروری و مدارک مورد احتیاج، برای آغاز یک کسب و کار پیروز در کانادا الزامی است. این مدارک و مجوز ها بستگی به حوزه فعالیت شرکت شما دارد. توجه داشته باشید که بی توجهی به این مدارک و مجوز ها باعث صدور جریمه های سنگین یا حتی تعطیل شدن شرکت شما می گردد.

مرحله ششم؛ حساب بانکی باز نموده و کارت بانکی بیزینس بگیرید

افرادی که ثبت شرکت در کانادا را انجام می دهند، امکان باز کردن حساب بیزینسی نیز دارند. در واقع حتما باید حساب شخصی خود را از حساب شرکت جدا کنید. افتتاح حساب بیزینسی به شما امکان آنالیز حساب های شرکت را می دهد؛ علاوه بر این، صاحبان این حساب امتیازی برای صادرات و واردات کسب می نمایند. البته توجه داشته باشید که باز کردن حساب بیزینسی برای همه افراد میسر نیست. برای مثال، اگر به وسیله خرید ملک پیروز به اخذ گلدن ویزا پرتغال شده اید، فقط اجازه افتتاح حساب شخصی را خواهید داشت.

مرحله هفتم؛ کسب و کار خود را راه اندازی کنید

هنگامی که کلیه مراحل گفته شده را طی کردید، زمان راه اندازی کسب و کارتان فرا می رسد. ولی قبل از آن باید بتوانید تا ویزای ثبت شرکت در کانادا را دریافت کنید. برای این کار باید تعهد خود را به بیزینس پلن ارائه شده نشان دهید. یعنی، بعد از آماده سازی بیزینس پلن، باید آن را قبل از درخواست ثبت شرکت در کانادا و اقامت این کشور، اجرا کنید. این اقدامات می تواند به وسیله واریز سرمایه، استخدام کارمند های کانادایی یا پرداخت مالیات باشد. هر چقدر این مراحل را قبل از ارسال درخواست اقامت بیشتر انجام داده باشید، شانس شما برای گرفتن نتیجه مثبت، بالاتر خواهد بود.

مزایای ثبت شرکت در کانادا؛ شرایط کار در کانادا

کانادا کشوری بسیار مناسب برای راه اندازی کسب و کار است. یکی از دلایل این ادعا، تمرکز کانادا بر استخدام نیروی ماهر است که یاری های مالی دولتی و اعتبار مالیاتی شامل حال آن ها می گردد. علاوه بر این، هزینه زندگی منطقی، فرصت های سرمایه گذاری مالی خصوصی و دولتی نیز برای کارآفرینان و استارتاپ ها در کانادا وجود دارد. این مزایا فقط برای شهروندان کانادایی نیست؛ بلکه فرصت های بسیاری نیز برای سرمایه گذاران خارجی وجود خواهد داشت. با این حال، ممکن است مراحل آن کمی پیچیده تر باشد. ولی اگر واقعا میل و اشتیاق راه اندازی کسب و کار در کانادا را داشته باشید، قطعا پیروز خواهید شد.

ثبت شرکت در کانادا چقدر هزینه دارد؟

هزینه ثبت شرکت در کانادا بستگی به استان مورد نظر یا نوع ثبت شرکت دارد. با این حال، هزینه ای بین 60 تا 1000 دلار برای ثبت شرکت باید پرداخت گردد. اگر مقیم کانادا نباشید، هزینه های بیشتری را برای مهاجرت باید پرداخت کنید. پیشنهاد می گردد تا حداقل 250 هزار دلار کانادا را برای آغاز کسب و کار کنار بگذارید. این سرمایه شامل هزینه استارتاپ، مهاجرت بیزینسی و هزینه های متفرقه می گردد.

نکات تکمیلی:

 1. سیستم مالیاتی مطلوب برای کسب و کارها: کانادا با نرخ مالیات شرکتی میانه 26.5٪، در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته، محیط مالیاتی مساعدتری برای کسب و کارها فراهم می نماید. علاوه بر این، دولت کانادا برنامه های تخفیف مالیاتی متعددی برای شرکت های نوپا و کارآفرینان ارائه می دهد که می تواند به کاهش قابل توجه بار مالیاتی در سال های اولیه فعالیت منجر گردد.
 2. برنامه های حمایتی دولت برای استارتاپ ها: دولت کانادا برنامه های متنوعی برای حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان ارائه می دهد. برنامه"استارتاپ ویزا"یکی از این موارد است که به کارآفرینان خارجی اجازه می دهد با ارائه یک ایده نوآورانه و جذب سرمایه گذاری از سرمایه گذاران مجاز کانادایی، اقامت دائم دریافت نمایند. این برنامه فرصتی استثنایی برای جذب استعدادهای دنیای به زیست بوم استارتاپی کانادا فراهم می نماید.
 3. زیرساخت های پیشرفته و دسترسی به بازارهای دنیای: کانادا با داشتن زیرساخت های پیشرفته ارتباطی و حمل و نقل، امکان دسترسی آسان به بازارهای بزرگ آمریکای شمالی و دنیای را فراهم می نماید. توافقنامه های تجاری متعدد کانادا با کشورهای مختلف، از جمله USMCA (جایگزین NAFTA) و CETA با اتحادیه اروپا، فرصت های صادراتی گسترده ای را برای شرکت های مستقر در کانادا ایجاد می نماید.
 4. نیروی کار ماهر و متنوع: یکی از مزایای اصلی ثبت شرکت در کانادا، دسترسی به نیروی کار بسیار ماهر و متنوع است. سیستم آموزشی پیشرفته کانادا و سیاست های مهاجرتی باز این کشور، باعث شده است که کارفرمایان به طیف وسیعی از استعدادها در زمینه های مختلف دسترسی داشته باشند. این تنوع نیروی کار می تواند به نوآوری و رشد سریع تر کسب و کارها یاری کند.
 5. حمایت از تحقیق و توسعه: دولت کانادا به وسیله برنامه هایی مانند Scientific Research and Experimental Development (SR&ED) Tax Incentive Program، حمایت قابل توجهی از فعالیت های تحقیق و توسعه شرکت ها به عمل می آورد. این برنامه امکان بازپرداخت تا 35٪ از هزینه های واجد شرایط R&D را فراهم می نماید، که می تواند برای شرکت های نوآور بسیار سودمند باشد.
 6. سهولت انجام کسب و کار: کانادا در رتبه بندی دنیای سهولت انجام کسب و کار، همیشه جایگاه بالایی دارد. فرآیندهای اداری ساده تر، حمایت قانونی قوی از مالکیت معنوی و ثبات سیاسی-اقتصادی، از جمله عواملی هستند که کانادا را به مکانی ایده آل برای راه اندازی و رشد کسب و کار تبدیل نموده اند.
 7. کلاسترهای صنعتی تخصصی: کانادا دارای کلاسترهای صنعتی تخصصی در شهرهای مختلف است. برای مثال، تورنتو به عنوان قطب فناوری مالی، ونکوور در زمینه صنایع خلاق و مونترال در هوش مصنوعی شناخته می شوند. ثبت شرکت در نزدیکی این کلاسترها می تواند مزایای رقابتی قابل توجهی از جمله دسترسی به شبکه های تخصصی و همکاری های استراتژیک ایجاد کند.
 8. پایداری و مسئولیت اجتماعی شرکت ها: کانادا به علت تأکید بر مسائل زیست محیطی و مسئولیت اجتماعی شرکت ها شناخته می گردد. شرکت هایی که در کانادا ثبت می شوند، می توانند از این تصویر مثبت بهره مند شوند و با تمرکز بر پایداری و مسئولیت اجتماعی، جایگاه برند خود را در سطح دنیای تقویت نمایند.
 9. سیستم بانکی قوی و دسترسی به سرمایه: کانادا دارای یکی از قوی ترین سیستم های بانکی در دنیا است که ثبات مالی بالایی را برای کسب و کارها فراهم می نماید. علاوه بر این، وجود صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر متعدد و برنامه های تأمین مالی دولتی، دسترسی به سرمایه را برای شرکت های نوپا و در حال رشد تسهیل می نماید.
 10. کیفیت زندگی بالا: یکی از مزایای غیرمستقیم اما مهم ثبت شرکت در کانادا، کیفیت زندگی بالا در این کشور است. شهرهای کانادا همیشه در رتبه بندی های دنیای از نظر امنیت، آموزش، بهداشت و محیط زیست جایگاه بالایی دارند. این عامل می تواند در جذب و حفظ نیروهای متخصص و بعلاوه ایجاد تعادل کار-زندگی برای کارآفرینان بسیار مؤثر باشد.

سخن پایانی

ثبت شرکت در کانادا، با وجود چالش های خاص خود، فرصت های بی نظیری را برای کارآفرینان بین المللی فراهم می نماید. محیط کسب و کار پویا، حمایت های دولتی، دسترسی به بازارهای دنیای و نیروی کار ماهر، کانادا را به مقصدی مجذوب کننده برای راه اندازی و رشد کسب و کار تبدیل نموده است. با برنامه ریزی دقیق، درک عمیق از قوانین و فرهنگ کسب و کار کانادا و بهره گیری از منابع و حمایت های موجود، کارآفرینان می توانند از مزایای متعدد این زیست بوم کارآفرینی پویا بهره مند شوند و به پیروزیت های چشمگیری دست یابند.

انتشار: 20 تیر 1403 بروزرسانی: 20 تیر 1403 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2385

به "راهنمای جامع ثبت شرکت در کانادا برای کارآفرینان بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع ثبت شرکت در کانادا برای کارآفرینان بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید