خبرنگاران مصرف حدود 900 لیتر سم علیه بیماری تب کنگو در گیلان

به گزارش تور یونان ارزان، رشت - خبرنگاران- مدیرکل دامپزشکی گیلان از مصرف 900 لیتر سم برای مبارزه با بیماری تب کنگو طی بهار سال جاری اطلاع داد.

خبرنگاران مصرف حدود 900 لیتر سم علیه بیماری تب کنگو در گیلان

دکتر سهراب عاقبتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار تور یونان ارزان اضافه نمود: تا کنون؛ 900 لیتر سم جهت سمپاشی بدن دام، اماکن دامی و حمام ضد کنه به منظور از بین بردن انگل های خارجی (کنه ها) به صورت رایگان و هدفمند به منظور پیشگیری و کنترل بیماری تب کریمه کنگو در استان استفاده شده است.

وی توضیح داد: این میزان سم، در قالب طرح جامع مبارزه با انگل های خارجی و به ویژه بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) به صورت حمام ضدکنه و سم پاشی بدن دام و صندلی نگهداری دام جهت از بین بردن انگل های خارجی (کنه ها) مورد استفاده قرار می گیرد.

وی راههای انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) را به وسیله گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس با لاشه حیوانات، خون و ترشحات دام های آلوده عنوان و اعلام کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که در دام هیچگونه نشانه ای ندارد و بعد از یک دوره نهفتگی حدود یک هفته ای و تب، بهبود می یابد.

دکتر عاقبتی ادامه داد: راههای انتقال بیماری به وسیله گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس با لاشه حیوانات، خون و ترشحات دام های آلوده می باشد.

وی بیشترین علت ابتلای انسان به بیماری، تماس با دام یا مصرف گوشت های آلوده حاصل از ذبح دام ها در خارج از کشتارگاه ذکر و اعلام کرد: برای جلوگیری و پیشگیری از بیماریCCHF استفاده از وسایل حفاظت انفرادی از قبیل (لباس کار،چکمه،دستکش،ماسک و عینک) برای کسانی که به نوعی با دام و لاشه تماس دارند الزامی است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان همچنین توجه به تهیه گوشت از مراکز عرضه تحت نظارت دامپزشکی ، سمپاشی بدن دام و اماکن دامی با استفاده از سموم موجود در داروخانه های دامپزشکی را از دیگر مواردی خواند که دامداران باید آن را جدی بگیرند.

یک میلیون و 200 هزار راس دام سبک و سنگین در گیلان وجود دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1135

به "خبرنگاران مصرف حدود 900 لیتر سم علیه بیماری تب کنگو در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مصرف حدود 900 لیتر سم علیه بیماری تب کنگو در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید