خبرنگاران 24 ساعت نویدبخش برای شمال اصفهان

به گزارش تور یونان ارزان، کاشان - خبرنگاران - بارش باران و برف پاییزی در 24 ساعت گذشته به شهرستان های کاشان، آران و بیدگل، اردستان و نطنز در شمال استان اصفهان طراوت و نشاط بخشید.

خبرنگاران 24 ساعت نویدبخش برای شمال اصفهان

بارش های مستمر 24 ساعت و در برخی مناطق 48 ساعت گذشته در شهرستان های شمالی استان اصفهان که در بیشتر مناطق باران و در ارتفاعات به صورت برف مشاهده شد، هر چند برای ساعاتی آب گرفتگی معابر و بروز مشکل به طور مقطعی برای تردد برخی شهروندان به همراه داشت، اما شور و شوق حاصل از بارش رحمت الهی در بین مردمان این خطه نیازمند آب قابل قیاس با مشکل زودگذر تردد نبود.

ثبت 28.5 میلیمتر بارندگی در آران و بیدگل

فرماندار آران و بیدگل گفت: میزان بارندگی های 24 ساعت گذشته در این شهرستان 28.5 میلیمتر است.

اسماعیل بایبوردی اضافه کرد: 46.8 میلیمتر بارندگی از ابتدای مهر ماه به عنوان شروع سال زراعی تا به امروز در این شهرستان ثبت شد که این میزان در مدت مشابه سال پیش، نزدیک به 41.3 میلیمتر بود.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی های بلندت مدت در آران و بیدگل حدود 22 میلیمتر ثبت شده است، ادامه داد: با توجه به افزایش میزان بارندگی ها، ساماندهی و مدیریت آب های جاری در چهار شهر آران و بیدگل، نوش آباد، سفیدشهر و ابوزیدآباد از توابع این شهرستان ضروری است و شهرداری و سایر دستگاه های مروبطه در مدیریت بحران باید در این زمینه جدی تر و با برنامه عمل کنند.

این مسوول با اشاره به شرایط کم آبی و خشکسالی در آران و بیدگل گفت: دستگاه های مربوطه باید با استفاده از فناوری های جدید، آب های به دست آمده از محل بارش ها را هدایت و ساماندهی کنند تا بحران کم آبی در این شهرستان مدیریت شود.

بایبوردی بحران کم آبی را مساله ای جهانی و ناشی از تغییرات اقلیمی برشمرد و شرح داد: ایران جزو کشورهای نیمه خشک محسوب می شود، اما بر اساس پیش بینی های هواشناسی، سال جاری شاهد بارش های خوبی است که شهرستان آران و بیدگل هم از آن بهره مند خواهد شد.

وی مدیریت در مصرف آب را نیازمند مدیریت هوشمند و دانش بنیان دانست و خاطر نشان کرد: میزان آب تولیدی، هدررفت و استفاده در بخش کشاورزی باید رصد شود تا با پایداری سرزمینی در روستاها و شهرها و در نتیجه افزایش تولیدات به تعادل بخشی دست یابیم.

کاشان و 22.5 میلیمتر بارندگی در یک روز

رییس اداره هواشناسی کاشان گفت: این شهرستان در 24 ساعت گذشته 22.5 میلیمتر بارندگی داشت که در بیشتر مناطق باران و در برخی روستاها و ارتفاعات به صورت برف بود.

عباس ارغوانی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: مجموع بارندگی شهرستان در سال جاری 38 میلیمتر است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 37.1 میلیمتر بود.

وی کمینه و بیشینه هوای شهر کاشان در 24 ساعت گذشته را به ترتیب چهار و هشت درجه سانتیگراد بیان و اضافه کرد: آسمان این شهر اکنون با کاهش ابر همراه است.

رییس اداره هواشناسی کاشان ادامه داد: برخی جاده های این شهرستان اواخر امشب با مه آلودگی و کاهش دید و صبح فردا با یخ زدگی و لغزندگی روبه رو خواهد بود.

جاده های کاشان باز است

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای کاشان نیز گفت: تمامی جاده های منتهی به این شهرستان باز است، اما ریزش برف در برخی ارتفاعات و گردنه ها رفت و آمد خودروها را کند کرده است.

محمد فرجی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: بارش پراکنده برف در محورهای کوهستانی کاشان ادامه دارد و راهداران در حال برف روبی و نمک پاشی هستند.

وی گفت: در پی بارش برف و باران در شهرستان کاشان، 6 گروه راهداری متشکل از 18 نفر در جاده های مشهد اردهال، برزک، کامو، قهرود، آزران و قمصر با ماشین های برف روب و نمک پاش مستقر شدند.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای کاشان به مردم توصیه کرد با پرهیز از رفت و آمد غیرضرور در جاده ها و حفظ آرامش خود هنگام رانندگی، با راهداران همکاری کنند.

وی همچنین از مردم خواست پیش از سفر برای اطلاع از آخرین شرایط راه های کشور با سامانه 141 تماس بگیرند.

شهرستان کاشان 2 هزار و 400 کیلومتر راه همسنگ دارد که یک هزار و 400 کیلومتر آن راه اصلی و فرعی درجه یک، 600 کیلومتر راه روستایی و فرعی و 400 کیلومتر نیز آزادراه است.

20 میلیمتر بارش در نطنز

رییس اداره هواشناسی نطنز نیز گفت: میزان بارش برف و باران در 2 روز گذشته در نطنز به میزان 20 میلیمتر ثبت شد که این میزان در سال زراعی جاری به 57.4 میلیمتر و هفت میمیلمتر افزایش نسبت به مدت مسابه سال گذشته رسید.

زهرا جهانبانی در گفت وگو با خبرنگاران اضافه کرد: با خروج سامانه جدید بارشی، بارش برف و باران نطنز، مناطق روستایی و ارتفاعات را فرا گرفت.

وی ادامه داد: میزان بارش های 48 ساعت گذشته در نطنز 20 میلیمتر ثبت شده است.

رییس اداره هواشناسی نطنز از بارش برف در ارتفاعات نطنز خبر داد و گفت: امروز در برخی از محورهای مواصلاتی شهرستان شاهد مه آلود بودن هوا و کاهش سطح دید بودیم.

وی با اشاره به بررسی نقشه های هواشناسی گفت: بررسی این نقشه ها بیانگر ادامه سامانه بارشی طی امروز و فردا در شهرستان نطنز است.

بارندگی 18 میلیمتری در اردستان

هواشناسی اردستان همچنین گفت: میزان بارش 24 ساعت گذشته در مرکز این شهرستان 18 میلیمتر بود.

بر پایه این گزارش، مجموع بارندگی اردستان در سال جاری 49.4 میلیمتر است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 55 میلیمتر بود.

ثبت آمارهای 28.5، 22.5، 20 و 18 میلیمتر بارندگی به ترتیب در مرکز شهرستان های آران و بیدگل، کاشان، نطنز و اردستان نویدبخش در پیش بودن زمستانی پربار برای منطقه شمال اصفهان است؛ منطقه ای که غالب مردمان آن با مشکل آب آشامیدنی روبرو هستند.

با این اوصاف باید تدابیر لازم از سوی مسوولان این شهرستان ها برای مدیریت بحران احتمالی سیل زدگی نیز اندیشیده و زیرساخت های لازم برای جلوگیری از این اتفاق فراهم شود.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر 368 هزار نفر در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از 103 هزار نفر جمعیت در حدود 215 کیلومتری اصفهان واقع شده است.

شهرستان اردستان نیز با بیش از 42 هزار نفر جمعیت در 118 کیلومتری شمال شرقی اصفهان و شهرستان نطنز با 47 هزار نفر جمعیت در فاصله نزدیک به 125 کیلومتری شمال اصفهان قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1433

به "خبرنگاران 24 ساعت نویدبخش برای شمال اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 24 ساعت نویدبخش برای شمال اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید