سهم توسعه تهران از کل بودجه شهرداری چقدر است؟

به گزارش تور یونان ارزان، عضو شورای شهر تهران با پیشنهاد سه راه چاره برای افزایش درآمدهای شهرداری، گفت: اگر از کل بودجه سال جاری شهرداری، هزینه های جاری را کم کنیم، فقط 2 هزار میلیارد تومان برای توسعه شهر باقی می ماند.

سهم توسعه تهران از کل بودجه شهرداری چقدر است؟

به گزارش تور یونان ارزان به نقل از شهرنوشت، مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران، با بیان اینکه این تصور غلط وجود دارد که چون شهرداری تهران درآمد بالایی دارد می تواند هر کاری را انجام دهد، اظهار کرد: هم اکنون هم بسیاری بر این باور هستند که شهرداری همه بودجه 18 هزار و 800 میلیارد تومانی اش را باید صرف شهر کند، در صورتی که بخش زیادی از آن صرف هزینه های جاری می گردد.

عضو شورای شهر تهران، هزینه های شهرداری را افزایشی عنوان نمود و گفت: از کل بودجه شهرداری تهران، 10 هزار و 500 میلیارد تومان فقط صرف حقوق و دستمزد، نزدیک به هزار میلیارد تومان صرف هزینه های ایمنی و آتش نشانی و نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان هزینه های فضای سبز و نگهداشت می گردد.

به گفته وی، در نهایت پولی که در اختیار شهرداری برای توسعه شهر و تملک دارایی سرمایه ای باقی می ماند حدود 2 هزار میلیارد تومان خواهد بود که با آن باید خطوط مترو را توسعه دهد که هزینه بسیار بالایی دارد و هم پروژه های متعددی که وجود دارد را توسعه دهد.

فراهانی با بیان اینکه پولی که در اختیار شهرداری است پول بسیار کمی است، سه راه حل برای برون رفت از شرایط اقتصادی کنونی پیشنهاد کرد. به گفته وی، راه حل اصلی این است که بتوان مشارکت مردم و سرمایه گذاران را برای توسعه شهر به خدمت گرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران معتقد است: به میزانی که اعتماد را در مردم برای جذب سرمایه هایشان ایجاد کنیم، تا در اجرای پروژه های مشارکتی شهرداری یاری نمایند، به همان میزان هم پیروز عمل نموده ایم.

فراهانی گفت: با پیگیری های پنجمین دوره شورای شهر تهران، به تازگی لایحه نظام جامع سرمایه گذاری از سوی شهرداری به شورا ارایه شده و در دستور کار برنامه و بودجه شورا است و به زودی به صحن شورا ارایه خواهد شد تا با تصویب آن دارای نظام جامعی برای سرمایه گذاری باشیم. اما تا قبل از آن طبیعتا نباید کارها متوقف بماند.

عضو شورای شهر تهران، دومین راه حل را کاهش هزینه ها عنوان نمود و شرح داد: امروز شهر تهران گران اداره می گردد؛ یعنی از گذشته که درآمدهای بسیاری خصوصا در حوزه شهرسازی وجود داشته و می توانست مسبب انجام کارهای بزرگی باشد، هزینه های شهر را بدون کنترل بالا برده است.

به گفته وی، باید برنامه ریزی و فرایندها را اصلاح کرد. همانطور که کمیته درآمد داریم، کمیته کاهش هزینه هم باید تشکیل گردد.

فراهانی، ایجاد و یافتن درآمدهای جدید و پایدار را سومین راه حل دانست و گفت: شعار اصلی شورای مقابله با شهرفروشی بوده است، به همین دلیل هم دادن طبقات اضافی متوقف و مصوبه برج باغ ها را لغو کردیم. گرچه شهرداری در شرایط حاد اقتصادی خودش را از درآمدهای بالایی محروم کرد اما خوشحالیم که با این کار قدم مهمی در حفظ باغات و فضای سبز شهر تهران برداشتیم. این نشان می دهد اگر نمی خواهیم شهر بفروشیم، یک شبه امکان پذیر نیست اما باید به سمتی برویم که درآمدهای جدید خلق کنیم و این کار اقدام بسیار مهمی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 634

به "سهم توسعه تهران از کل بودجه شهرداری چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم توسعه تهران از کل بودجه شهرداری چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید