قدرتمندترین ارتش تاریخ نتوانست پس از 20 سال در افغانستان پیروز گردد

به گزارش تور یونان ارزان، نخست وزیر پاکستان تاکید نمود، حتی اگر اسلام آباد با تامین پایگاه برای واشنگتن به منظور اجرای عملیات های مبارزه با تروریسم موافقت کند، آمریکا نمی تواند در جنگ افغانستان پیروز گردد.

قدرتمندترین ارتش تاریخ نتوانست پس از 20 سال در افغانستان پیروز گردد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران؛ عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه در مطلبی برای واشنگتن پست نوشت، اگر کشورش مقابل درخواست آمریکا سر خم کند و اگر به جای سازش سیاسی در کشور جنگ زده افغانستان جنگ داخلی رخ دهد، بار دیگر پاکستان هدف حملات انتقام جویانه تروریست ها قرار میگیرد.

او گفت: پاکستان پس از پیوستن به جنگ علیه ترور آمریکا، به عنوان همدست، هدف حمله نهاده شد و این به تروریسم علیه کشورمان از طرف تحریک طالبان پاکستان و دیگر گروه ها منجر شد. حملات پهپادی آمریکا که من درباره آنها هشدار دادم، در این جنگ پیروز نشد اما تنفر از آمریکایی ها را ایجاد کرد و صفوف گروه های تروریست علیه این دو کشور را افزایش داد.

رهبر پاکستان استدلال کرد: ما به راحتی نمیتوانیم از پس این هزینه برآییم. ما در حال حاضر هم هزینه هنگفتی پرداخت نموده ایم. در همین حال، اگر آمریکا با قدرتمندترین ارتش خود در تاریخ نتوانسته پس از 20 سال در جنگ داخل افغانستان پیروز گردد، چطور آمریکا قصد دارد این کار را از پایگاه های کشور ما انجام دهد؟

عمران خان گفت: پاکستان آمادگی دارد تا شریکی برای صلح در افغانستان با آمریکا باشد. اما با خروج نیروهای آمریکایی، ما از خطر درگیری بیشتر دوری خواهیم کرد.

نخست وزیر پاکستان با اذعان به اینکه اسلام آباد با انتخاب میان گروه های درگیر مرتکب اشتباه شد، گفت کشورش از اینها درس گرفته و هیچ طرف محبوبی در افغانستان ندارد. او گفت: ما با هرگونه تصرف نظامی افغانستان که تنها به دهه ها جنگ داخلی منجر می گردد، مخالفیم زیرا طالبان نمی توانند کل کشور را به دست آورد و با این وجود، باید در هر دولتی به منظور موفقیت آن گنجانده گردد.

عمران خان با مقایسه خسارتهای اسلام آباد در جریان جنگ علیه تروریسم و جبران خسارت از سوی آمریکا گفت: بیش از 70 هزار پاکستانی کشته شده اند. در حالیکه آمریکا یاری 20 میلیارد دلاری تامین کرد، خسارتهای وارد آمده به اقتصاد پاکستان فراتر از 150 میلیارد دلار است. گردشگری و سرمایه گذاری نابود شده است.

او اذعان کرد که ارتش پاکستان سال 2004 تحت فشار آمریکا به کمربند قبیله ای واقع در شمال غربی این کشور که هم مرز افغانستان است، نیرو اعزام کرد و همین موجی از بمبگذاری های انتحاری و حملات علیه نیروهای مسلح و غیرنظامیان پاکستانی را به همراه داشت.

نخست وزیر پاکستان گفت: انتظار غلطی وجود داشت که این حرکت به خاتمه تحرکات شبه نظامی می انجامد. اما اینطور نشد. آسیب و خسارت جانبی ناشی از این حمله بیش از یک میلیون سکنه قبیله نشین را از وزیرستان شمالی آواره کرد و بیش از تعداد سربازانی که آمریکا در جنگهای عراق و افغانستان از دست داده است، کشته شدند. علاوه بر این، میلیاردها دلار به اقتصاد و زیرساخت ما خسارت وارد شد.

او با تاکید دوباره بر اینکه مشکل افغانستان راه چاره نظامی ندارد، خواهان حل و فصل سیاسی و خاتمه یافتن چند دهه جنگ در این کشور شد. عمران خان برای واشنگتن پست نوشت: ما یک صلح مذاکره شده میخواهیم نه جنگ داخلی. ما به ثبات و خاتمه یافتن تروریسم علیه این دو کشور احتیاج داریم. ما از توافقی که دستاوردهای حاصل شده در دو دهه گذشته در افغانستان را حفظ میکند، حمایت میکنیم. ما خواهان توسعه مالی و افزایش تجارت و ارتباط در آسیای میانه برای رشد مالی خودمان هستیم. چنانچه جنگ داخلی ادامه داشته باشد، همه ما پایین کشیده میشویم.

عمران خان ابراز امیدواری کرد که کابل انعطاف بیشتری نشان دهد و گفت این پاکستان بود که اول طالبان را به پای میز مذاکره با آمریکا و بعد دولت افغان کشاند. او گفت: ما میدانیم که اگر طالبان برای اعلام یک پیروزی نظامی کوشش کند، این به خونریزی بی خاتمه ختم خواهد شد.

عمران خان گفت کوشش طالبان برای سیطره نظامی به جنگ داخلی می انجامد که همه منطقه را به ورطه نابودی خواهد کشاند.

اما نخست وزیر پاکستان می نویسد: کشورهای ما منافع مشترکی در این کشور رنج دیده (افغانستان) دارد که اساس آن توافق سیاسی، ثبات، توسعه مالی و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه تروریست ها است.

نخست وزیر پاکستان می افزاید: ما مخالف تسلط نظامی بر افغانستان هستیم که تنها به دهه ها جنگ داخلی خواهد انجامید؛ چراکه طالبان قادر نخواهند بود که بر کل کشور سیطره یابند اما آن ها باید برای موفقیت هر دولتی، شامل این فرایند گردد.

به گفته عمران خان، پاکستان در گذشته با انتخاب میان جناح های درگیر جنگ مرتکب اشتباه شده است اما حالا از اشتباه گذشته خود درس گرفته است. پاکستان در دعوا بین دولت برهان الدین ربانی، رئیس جمهور مجاهدین با گلبدین حکمتیار در دهه 90 میلادی جانب حکمتیار را گرفت و در جنگ بین نیروهای دولت مجاهدین و طالبان، از گروه طالبان پشتیبانی کرد.

نخست وزیر پاکستان می گوید اکنون کشورش هیچ انتخابی ندارد و با هر دولتی که از حمایت مردم افغانستان برخوردار باشد، کار خواهد نمود. او می نویسد: تاریخ ثابت نموده است که افغانستان هرگز از خارج کنترل شدنی نیست.

در ادامه مقاله نخست وزیر پاکستان آمده است: من در حالی که سال ها علیه گزینه نظامی در افغانستان حرف زدم، ایالات متحده آمریکا، پاکستان را تحت فشار قرار داد تا به امید کاذب پیروزی بر شورش، نیروهای خود را به مناطق نیمه خودمختار قبایلی هم مرز افغانستان بفرستد. اما این اقدام به شورش خاتمه نداد. باعث آوارگی نیمی از جمعیت وزیرستان شمالی شد که افزون بر یک میلیون نفر می شوند. میلیاردها دلار صدمه رساند و تمام روستاها را از بین برد. خسارات جانبی این حمله به انجام حملات انتحاری علیه ارتش پاکستان انجامید و پاکستان نسبت کل تلفات ایالات متحده آمریکا در عراق و افغانستان، کشته داده است. تنها در ایالت خیبرپختونخواه 500 مامور پلیس پاکستانی کشته شدند.

او همچنین به حضور سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان اشاره نموده و می گوید که اگر جنگ داخلی در افغانستان آغاز گردد، مهاجران بیشتری به پاکستان سرازیر خواهند شد که به بی ثباتی در پاکستان و فقر در مناطق مرزی خواهد انجامید.

نخست وزیر پاکستان همچنین هشدار می دهد که اگر پاکستان به آمریکا پایگاهی دهد که از آن برای بمباران افغانستان استفاده کند، پاکستان بار دیگر هدف حملات انتقام جویانه تروریست ها قرار خواهد گرفت. نخست وزیر پاکستان می نویسد: ما واقعا نمی توانیم این کار را انجام دهیم.

او جمع بندی می نماید: منافع آمریکا و پاکستان در افغانستان یکی است. ما صلحی برخاسته از مذاکرات می خواهیم. جنگ داخلی نمی خواهیم. ما به ثبات و خاتمه تروریسم که هر دو کشور ما را هدف قرار داده احتیاج داریم. ما از توافقی حمایت می کنیم که از دستاوردهای توسعه ای افغانستان در دو دهه گذشت محافظت کند. ما توسعه مالی، افزایش تجارت و ارتباطات در آسیای میانه می خواهیم تا اقتصاد ما را پویا کند. اگر جنگ داخلی در افغانستان از سر گرفته گردد همه نابود می شویم.

او می نویسد که پاکستان می داند اگر طالبان بکوشد که اعلام پیروزی نظامی نماید، به خونریزی بی خاتمهی خواهد انجامید و می گوید امیدواریم که دولت افغانستان نیز در مذاکرات صلح انعطاف پذیری نشان دهد و از متهم کردن پاکستان دست بردارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1766

به "قدرتمندترین ارتش تاریخ نتوانست پس از 20 سال در افغانستان پیروز گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرتمندترین ارتش تاریخ نتوانست پس از 20 سال در افغانستان پیروز گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید