ماسک، حجم ابر ذرات کرونا را 23 برابر کوچک تر می نماید

به گزارش تور یونان ارزان، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد داشتن ماسک بر صورت باعث می گردد حجم ابرهای حاوی ذرات عفونی ویروس کرونا که بر اثر سرفه کردن ایجاد می شوند تا 23 برابر کوچک تر گردد و در نتیجه خطر انتقال عفونت کاهش یابد.

ماسک، حجم ابر ذرات کرونا را 23 برابر کوچک تر می نماید

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، این مطالعه که توسط محققان یک موسسه فناوری در هند انجام شد، نشان می دهد که داشتن یک ماسک جراحی بر صورت در مقایسه با نداشتن ماسک، حجم ابرهای منتشر شده بر اثر سرفه کردن را هفت برابر و ماسک ان95 این حجم را 23 برابر کاهش می دهد.

راجنیش بهاردوج نویسنده مقاله و محقق این موسسه فناوری هند درمورد این مطالعه گفت: ما متوجه شدیم هر آنچه که فاصله طی شده توسط ابرهای ناشی از سرفه کردن را کاهش دهد، ناحیه ای را که قطرات ناشی از سرفه در آنجا منتشر می شوند به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. این موضوع به نوبه خود احتمال انتقال عفونت را به اندازه زیادی کاهش می دهد.

وی تاکید نمود: استفاده از ماسک صورت و دستمال کاغذی و سرفه در آرنج فرد از روش هایی هستند که می توانند فاصله ابرهای ذرات ویروس کرونا را که بر اثر سرفه کردن ایجاد می شوند، کاهش دهند.

محور مطالعاتی که پیش از این اجرا شده بودند بر ویژگی های هوا و قطرات ناشی از سرفه در نزدیکی دهان تمرکز داشت؛ در این مطالعات عواملی مانند حجم ابر ذرات ویروس کرونای ناشی از سرفه کردن، دمای هوا، قطرات منتشر شده و رطوبت در نظر گرفته شدند.

اما محققان هندی در تحقیقات خود تصمیم گرفتند، نحوه تغییر این خصوصیات را هنگام حرکت ابرهای منتشره از سرفه کردن، مشخص نمایند.

آنها با استفاده از تجزیه و تحلیل مبتنی بر تئوری جت، متوجه شدند که 5 تا 8 ثانیه اول پس از سرفه کردن برای متوقف کردن این قطرات عفونی هوا - و در نتیجه کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا به افراد دیگر - مهم است و پس از این مرحله ابر متلاشی می گردد.

محققان در این مطالعه علاوه بر کاهش قابل توجه حجم ابر دفع شده با استفاده از ماسک صورت، در کمال تعجب متوجه شدند که شدت سرفه یک فرد بدون ماسک بر حجم ابری که بر اثر سرفه کردن منتشر می نماید، تاثیری ندارد.

با این حال محققان در آخر با تاکید دوباره بر اهمیت استفاده از ماسک بر صورت، اظهار داشتند که سرفه شدیدتر باعث می گردد که حرکت سریع تر و بیشتر قطرات ناشی از سرفه در هوا می گردد.

مشروح این مطالعه در مجله Physics of Fluids منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1357

به "ماسک، حجم ابر ذرات کرونا را 23 برابر کوچک تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک، حجم ابر ذرات کرونا را 23 برابر کوچک تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید