هشدار 8 کشور به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا

به گزارش تور یونان ارزان، نمایندگان هشت کشور جهان در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد بر اثرات منفی تحریم ها در مبارزه با کووید-19 تاکید کردند و نسبت به پیامدهای ادامه تحریم ها هشدار دادند.

هشدار 8 کشور به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

این نامه روز چهارشنبه به امضای نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، کوبا، کره شاقتصادی، عراق، ونزوئلا و نیکاراگوئه در سازمان ملل متحد رسیده است.

در این نامه آمده خطاب به آنتونیو گوترش با توجه به بحران ناشی از کووید-19 که سازمان جهانی بهداشت هم آن را تایید کرده، آمده است بدون شک این شرایط بزرگترین اورژانس بهداشت عمومی زمان ما است. اگرچه در زمانی اتفاق می افتد که چند جانبه گرایی مورد حمله قرار می گیرد اما فرصتی بی نظیر برای پیروزیت در چند جانبه گرایی و تقویت آن است.

این نامه به تاکید دبیرکل به همبستگی و اراده سیاسی برای عبور از این بحران اشاره شده و افزوده است: ما باید به تلاش ها بپیوندیم و به عنوان اعضای مسئول جامعه بین المللی به صورت جمعی ، هماهنگ و قاطع عمل کنیم. این وظیفه مشترک ماست که نه تنها نسل های آینده را از معضل جنگ نجات دهیم ، بلکه اتخاذ به موقع سیاست ها و راهبردها را نیز برای نجات خود و زمان حال خود حفظ کنیم.

نمایندگان هشت کشور در سازمان ملل متحد با یادآوری اینکه دولت های ملی آنها با اتخاذ تدابیر احتیاطی در مبارزه با شیوع و خود ویروس کرونا با مسئولیت عمل کرده اند، تصریح کردند: ما همچنین در طراحی برنامه های اضطراری پیشرفت کرده ایم تا عملکرد سرویس های اساسی و سیستم های واکنش اضطراری را تضمین کنیم.

نامه یادآور می شود: ما با سیستم سازمان ملل متحد برای تقویت برنامه های همکاری خود و همچنین با سایر شرکای خود کار کرده ایم تا از تجربیات آنها استفاده کرده و بهترین شیوه ها را به اشتراک بگذاریم. با وجود همه اینها ، ما می دانیم که هنوز باید کارهای زیادی انجام شود تا در این نبرد پیروز باشیم.

هشت کشور عضو سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه کووید-19 دشمن مشترک همه است، تصریح کردند: همه ما می دانیم که این زمان تاریخی، خواستار بزرگترین سطح همبستگی، همکاری و همیاری با یکدیگر است. با این وجود ، باید بدانیم که این کار برای کشورهایی که در حال حاضر با اعمال اقدامات قهریه یکجانبه که غیرقانونی و آشکارا نقض قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است، روبرو هستند، اگرچه غیرممکن نیست اما سخت است.

در این نامه به تاثیر مخرب اقدامات مذکور در سطح ملی و فرازمینی آنها، همراه با پدیده های ترس بیش از حد از تحریم های ثانویه، مانع از توانایی دولت های ملی دسترسی منظم به سیستم اقتصادی بین المللی و یا تجارت آزاد می شود. به این ترتیب ، تلاش های مداوم دولت های ملی برای مبارزه با کووید-19، به ویژه در رابطه با تهیه اثربخش و به موقع تجهیزات و لوازم پزشکی از جمله کیت های آزمایش و داروهایی که برای معالجه بیماران ضروری است، تضعیف می شود همانطور که اخیراً توسط مدیرکل سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است.

نمایندگان این هشت کشور تصریح کرده اند این تحریم ها همچنین تاثیر منفی مستقیمی بر حقوق بشر در زندگی ، سلامتی و غذای افرادی دارد که در معرض آنها قرار گرفته اند. این اقدامات همچنین بر همکاری و همبستگی بنیادین که باید بین کشورها حاکم باشد، اثر می گذارد.

این نامه با تاکید بر ایکه تاثیر منفی این تحریم ها بر زندگی افراد و کشورها در بحبوحه همه گیری جهانی این ویروس، بیشتر می شود، می افزاید: از این رو، جامعه بین الملل، از جمله سازمان ملل متحد برای تاکید مجدد در تعهد خود با مفهوم ما، ملل متحد نیاز فوری برای یادآوری دارد.

در نامه نمایندگان ایران، روسیه، چین، کوبا، کره شاقتصادی، ونزوئلا، نیکاراگوئه و عراق با اشاره به گزارش کارشناسان مستقل سازمان ملل که استفاده از اقدامات قهریه یکجانبه بر بیش از یک سوم بشر تاثیر می گذارد، آمده است: با توجه به مطالب فوق، ما با احترام از شما می خواهیم که خواستار برداشته شدن کامل و فوری چنین اقدامات غیرقانونی، اجباری و خودسرانه فشار اقتصادی شوید تا از پاسخ کامل، موثر و کارآمد اعضای جامعه بین الملل نسبت به ویروس کرونا و نیز رد سیاسی کردن چنین بیماری همه گیر اطمینان حاصل شود.

این نمایندگان با تاکید بر اینکه مفاد نامه با تعداد قابل توجهی از قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد تطابق دارد، یادآور شده اند: ما در جهانیی بهم پیوسته زندگی می کنیم. از این رو، در زمینه یک بیماری همه گیر جهانی، ممانعت از تلاش های پزشکی در یک کشور، خطر را برای همه افزایش می دهد.

نامه مخالفت با تحریم هشت عضو سازمان ملل متحد با یادآوری اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر اینکه در نتیجه اعمال مجازات های غیرقانونی، سیستم پزشکی و بهداشت و درمان هر کشور سقوط می کند، خاطرنشان کردند: نمی توانیم اجازه دهیم که محاسبات سیاسی، سد راهی برای نجات جان انسان ها شود.،ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 985

به "هشدار 8 کشور به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار 8 کشور به اثرات منفی تحریم در مهار کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید