12 بازیکن بی کیفیت خارجی در سرخ آبی ها، چرا کسی نظارت نمی کند؟

آنالیز روند جذب بازیکن خارجی در 5 سال اخیر در استقلال و پرسپولیس، نشان می دهد این دو باشگاه با 12 بازیکن بی کیفیت قرارداد بسته اند.

12 بازیکن بی کیفیت خارجی در سرخ آبی ها، چرا کسی نظارت نمی کند؟

به گزارش خبرنگاران، هر ساله انعقاد قرارداد با بازیکن خارجی موضوع لاینفک فوتبال ایران است اما در این میان بعضی باشگاه ها که شاید نظارت های بیش تری را در مجموعه خود احساس می نمایند، به دنبال جذب بازیکنان خارجی با کیفت با قیمت مناسب می روند و باشگاه هایی هم که شاید نظارت های لازم را احساس نمی نمایند، بنا به پیشنهاد مربی، با هر بازیکن خارجی ای که بعضا کیفیت فنی لازم را ندارد، قرارداد می بندند. باشگاه های استقلال و پرسپولیس که تحت مالکیت وزارت ورزش هستند، ید طولایی دراین قضیه دارند.

در 5 سال اخیر، پرسپولیس و استقلال بازیکن خارجی زیادی را جذب کردند. بازیکنانی که بدون هیچ تست فنی و بعضاً بدون کارنامه موفقی به ایران می آیند و با یاری ایجنت های معروف، که نفوذ بالایی در باشگاه های سرخ آبی پایتخت دارند، با این باشگاه ها قراردادهای سنگینی منعقد کردند. شاید در ابتدا این موضوع ساده به نظر برسد و به قول برانکو گاهی بازیکنی نتواند در یک باشگاه توانایی فنی اش را به نمایش بگذارد اما وقتی روند جذب بازیکنان بی کیفیت در استقلال و پرسپولیس را آنالیز می کنیم، می بینیم هرساله حداقل یک یا چند بازیکن خارجی به این باشگاه ها می آیند و بدون ارائه کیفیت فنی مناسب و با دریافت چند صد هزار دلار، به کشور خود باز می گردند.

آنالیز باشگاه استقلال از سال 93 تا به حال نشان می دهد این باشگاه در این 5 سال 21 بازیکن خارجی جذب نموده که در این میان بعضی از این بازیکنان با کیفیت فنی مطلوبی به استقلال آمدند و بعضی هم بدون تاثیر خاصی، یا با دریافت مبالغ دلاری کلان و یا با شکایت، از باشگاه جدا شدند. هندریک هلمکه، ریوالدو باربوزا، آلبرتو داسیلوا، الحاجی گرو، مارکوس نیومایر، بویان نایدنوف و پرو پئیچ از بازیکنانی بودند که بدون کیفت فنی مناسب آمدند و قرارداد بستند و با شکایت و و یا توافق مبلغ قراردادشان را گرفتند و رفتند.

در کنار باشگاه استقلال، پرسپولیسی ها هم در 5 سال اخیر با 14 بازیکن خارجی قرارداد بسته اند که البته اگر بسته بودن دو پنجره نقل وانتقالی نبود شاید از این حیث کم تر از رقیب سنتی خود عمل نمی کردند. از بین 14 بازیکن خارجی پرسپولیسی ها، بازیکنانی چون ماریو بودیمیر، آنتونی گولچ، ولادیمیر پریموف، اولکسی پولیانسکی، ژوزه تادئو بدون ارائه کیفیت فنی مناسب، قراردادی سنگین منعقد کردند و با شکایت و یا توافق از پرسپولیس جدا شدند. البته سرخپوشان تهران سال جاری هم با نظر کالدرون بازیکنی آورده اند که با قراردادی حدود 550هزار دلاری، هنوز نتوانسته انتظارات را برآورده کند.

آنالیز همین موارد نشان می دهد در پنج سال اخیر سرخ آبی های پایتخت فقط 12 بازیکن خارجی بی کیفیت به فوتبال ایران آورده اند. بازیکنانی که گفته می گردد به اصرار مربی وقت تیم، با آن ها قراداد امضا می گردد و بعد از گذشت چند ماه، با اصرار همان مربی، به خاطر ضعف فنی جدا می شوند و در نهایت هم دلارهای بی زبان، روانه جیب این بازیکنان و واسطه های شان می گردد.

پرسپولیس و استقلال دو باشگاهی هستند که با وجود استفاده نکردن از بودجه دولتی، وزارت ورزش متولی آن ها محسوب می گردد. این دو باشگاه در چند سال اخیر با طراحی سامانه های هواداری، به نوعی با پول طرفداران شان اداره شده اند اما نبود نظارت مناسب باعث شده، با بی تدبیری مدیران وقت و سودجویی بعضی واسطه ها، به خاطر بازیکنان خارجی بی کیفیت، پول زیادی از حساب سرخ آبی ها به هدر برود. شاید در این سال ها اگر نظارت بیش تری از سوی متولی این دو باشگاه یعنی وزارت ورزش بود، ایجنت ها هم جرات نمی کردند برای پرکردن جیب خود، دست به دامان بازیکنان بی کیفیت شوند. تمام اهالی فوتبال بر این باورند حضور بازیکنان خارجی با کیفیت می تواند به پیشرفت فوتبال ایران یاری کند اما به گواه کارشناس اگر قرار است بازیکنی خارجی به فوتبال ایران بیاید، باید بازیکنی باشد که یک سر و گردن از ایرانی ها بالاتر باشد نه بازیکنی که صرفا برای پر کردن جیب خود و واسطه ها به فوتبال ایران بیاید.

در همین حال انتظار می رود وزارت ورزش با تدوین سازوکاری، نظارت بیش تری روی دو باشگاه تحت مالکیتش داشته باشد تا شاید در آینده کم تر شاید هدر رفتن، سرمایه این دو باشگاه باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 13 آبان 1398 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 561

به "12 بازیکن بی کیفیت خارجی در سرخ آبی ها، چرا کسی نظارت نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 بازیکن بی کیفیت خارجی در سرخ آبی ها، چرا کسی نظارت نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید