قلعه حاج وکیل اراک یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود

به گزارش تور یونان ارزان، سیری در ایران/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، قلعه حاج وکیل اراک یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود.

قلعه حاج وکیل اراک یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود

این بنا مربوط به دوران قاجار است. بانی این بنا در اصل یک شرکت تجاری انگلیسی سویسی الاصل به نام زیگلر بود که پس از انحلال، قسمتی از آن از طریق یکی از متمولین شهر اراک به نام حاج محمد حسین میثمی وکیل مشهور به حاج وکیل خریداری شد و از آن پس به نام قلعه حاج وکیل معروفیت یافت.

ساختمان فعلی بخش کوچکی از کل مجموعه اولیه است که در ساختمان های مسکونی تازه محصور شده است. این بنا شامل حیاط، ایوان، شبستان، قسمت همکف و بالا خانه است و مساحتی حدود نهصد متر مربع را شامل می گردد و در محوطه ای به مساحت سه هزار و هشتصد متر مربع قرار گرفته است. این بنا در بخش شمالی برون گرا و در بخش جنوبی دارای یک بخش نیمه درون گرا (یک حیاط مرکزی) است.

بخش برون گرای شمالی شامل یک ایوان سرتاسری است که از ستون های آجری متعددی تشکیل شده و سر ستون های آن دارای تزیینات ساده و زیبایی است. از زیرزمین این بنا به عنوان انبار استفاده میشده و در بالای طبقه همکف کلاه فرنگی بسیار زیبایی دیده می گردد. بخش هایی از پوشش بیرونی این بنا از طریق کاشی های نره لعاب دار تزیین شده است. داخل بنا تزیینات خاصی وجود ندارد. پنجره های قلعه نیز از طریق شبکه های چوبی محافظت می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 خرداد 1401 بروزرسانی: 24 خرداد 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2135

به "قلعه حاج وکیل اراک یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه حاج وکیل اراک یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید