با این رفتار ها حتما افسردگی می گیرید

به گزارش تور یونان ارزان، خبرنگاران: گاهی رفتار ها و عادت های کوچک روی هم جمع می شوند و در نهایت ناگهان احساس می کنید حس و حال خوبی ندارید. کار هایی مانند فرار کردن از ورزش و تحرک، تغذیه نامناسب، تا دیروقت بیدار ماندن و ... شاید حتما منجر به تشخیص پزشکی افسردگی نشوند، اما مطمئنا از کیفیت زندگی تان کم می نمایند و اجازه نمی دهند بهترین عملکرد خود را داشته باشید. اگر عادت ها و رفتار هایی را که در ادامه می گوییم دارید، پس بهتر است هر چه زودتر برای اصلاح سبک زندگی خود اقدام کنید تا خود را در معرض افسردگی قرار ندهید.

با این رفتار ها حتما افسردگی می گیرید

غذا های فرآوری شده زیاد می خورید

یک پاکت چیپس یا یک همبرگر فوری شاید اسنکی خوشمزه و بی دردسر به نظر برسد، اما مصرف زیاد غذا های فرآوری شده می تواند حال تان را بد کند. مطالعه ای نشان می دهد مصرف غذا های فرآوری شده و ابتلا به افسردگی با هم مرتبط اند. هر چه تغذیه تان سالم تر باشد، کمتر ممکن است دچار افسردگی شوید.

بیشتر اوقات تان را تنهایی سپری می کنید

هرازگاهی ساعاتی را با خود خلوت کردن مطمئنا فواید زیادی دارد و به بازیابی ذهنی و آرامش روان یاری زیادی می نماید ما زیاد تنها ماندن و بیشتر ساعات را تنهایی سپری کردن عوارض ناخوشایندی برای سلامتی تان دارد و شما را در معرض افسردگی قرار می دهد. سعی کنید روابط قوی و باکیفیتی با دوستان خود داشته باشید و از هم انرژی بگیرید. هر زمانی که با دیگران ارتباط و تعامل برقرار می کنید، از نظر هیجانی و عاطفی شارژی می شوید و از افسردگی فاصله می گیرید.

مدام در شبکه های اجتماعی پرسه می زنید

این روز ها بیشتر ما غرق فضای مجازی و مشغول گوشی های هوشمند و تبلت و لپ تاپ و تلویزیون هستیم و بیست و چهار ساعت شبانه روزمان را با این ابزار ها سپری می کنیم. کارشناسان می گویند خیلی از افراد به طور همزمان با چند ابزار ارتباطی مشغول اند، مثلا تلویزیون تماشا می نمایند و همزمان در صفحات شبکه های مجازی را هم بالا و پایین می نمایند. تحقیقات نشان می دهد این حجم از فشار برای مغز مضر است و باعث بروز علائم افسردگی در افراد می گردد. سعی کنید برای مدت زمانی که صرف شبکه های اجتماعی می کنید محدودیت در نظر بگیرید و به آن پایبند بمانید.

با آدم های منفی وقت صرف می کنید

اظهار نظر های منفی و منتقدانه از جانب دوستان، رئیس، همکاران و ... می تواند شما را غمگین و افسرده کند. زیاد وقت صرف کردن با افراد منفی شما را در معرض افسردگی قرار می دهد. هیچکس دوست ندارد دیگران با او بد و خشن و آزاردهنده حرف بزنند. کسانی که انرژی منفی به شما ارسال می نمایند بالاخره برای تان دردسرساز می شوند و روی انتخاب ها و تصمیم گیری های شما اثر می گذارند. شما به کسانی احتیاج دارید که یاری تان نمایند جهان را با دید مثبت تری ببینید و حال تان را خوب نمایند.

به طبیعت پناه نمی برید

زندگی شهری، ترافیک و استرس و فست فود خوری و مشغله های کاری همه و همه مانند چکّش هایی بر روح و روان تان هستند. مطالعات نشان می دهند زندگی در شهر های عظیم با استرس بیشتر و بیماری های روحی خصوصا افسرگی ارتباط دارد. برای ساکنین شهر های عظیم و شلوغ ضروری است هر چند وقت یک بار به طبیعیت و سرسبزی پناه ببرند و نفسی تازه نمایند. اثرات آرامشبخش طبیعت و گل و گیاه بر کسی پوشیده نیست. اگر فرصت این را هم ندارید که گاهی به دل طبیعت بزنید، حداقل در محیط خانه تان چند گیاه نگهداری کنید تا تماشا و رسیدگی به آن ها به شما آرامش بدهد و تنش های عصبی تان را کم کند.

شب ها تا دیروقت بیدارید

حتما شنیده اید که می گویند سحرخیز باش تا کامروا باشی. پژوهش های علمی نیز ثابت نموده اند افرادی که شب ها دیر می خوابند بیشتر دچار تفکرات منفی و آزاردهنده می شوند و در طول روز نیز رفتار هایی دارند که احتمال افسردگی شان را افزایش می دهد. برعکس، کسانی که شب ها زودتر می خوابند، افکار منفی کمتری دارند. امتحان کنید و همین امشب یک ساعت زودتر به رختخواب بروید تا اثرش را ببینید.

بی تحرک و یکجانشین هستید

مدت زمان های طولانی جلوی تلویزیون لم دادن یا یکجا نشستن و با ابزار های الکترونیکی ساعت ها سرگرم شدن، هم به جسم تان لطمه می زند و هم به روح و روان تان. انجام فعالیت های بدنی، حتی فعالیت های معمول داخل خانه می تواند احتمال افسردگی تان را کاهش بدهد. وقتی از نظر فیزیکی فعال هستید مغزتان هورمون های خوبی مانند اندورفین ترشح می نماید که می توانند حس افسردگی را از شما دور نمایند.

منتظر نمانید تا یک نفر دیگر برای تان برنامه ریزی نموده و فعالیت ایجاد کند. خودتان دست به کار شوید و ساعت های روزتان را برنامه ریزی کنید؛ زمانی برای پیاده روی، زمانی برای انجام کار های خانه، زمانی برای یاری به دیگران و انجام فعالیت های خیرخواهانه و زمانی برای پرداختن به سرگرمی های مورد علاقه تان همگی تحرک هایی هستند که شما را بر سر شوق می آورند و سلامت روح و روان تان را نیز تضمین می نمایند.

منبع: thehealthy

منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1150

به "با این رفتار ها حتما افسردگی می گیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این رفتار ها حتما افسردگی می گیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید