خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید

به گزارش تور یونان ارزان، کارشناس نجوم با بیان اینکه امروز صبح خورشید به نقطه انقلاب تابستانی رسیده است، گفت: ساکنین نیمکره شمالی زمین از جمله ایران، امروز طولانی ترین روز سال را در پیش خواهند داشت.

خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید

به گزارش خبرنگاران، احسان مهرجو در مصاحبه با مهر گفت: هر سال با رسیدن خورشید به نقطه انقلاب تابستانی در مدارش شاهد طولانی ترین روز در کشورهای نیمکره شمالی می شویم و در مقابل کشورهای نیمکره جنوبی طولانی ترین شب را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه وقتی خورشید در مدار خود به نقطه انقلاب تابستانی می رسد در آن روز شاهد طولانی ترین روز خواهیم بود، اظهار داشت: 8 صبح امروز دوشنبه 31 خردادماه، خورشید به انقلاب تابستانی رسیده و میل آن 23.5 درجه می شود؛ بنابراین ارتفاع خورشید از افق شهرهای نیمکره شمالی زمین به بیشترین مقدار خود نسبت به روزهای دیگر می رسد و این یعنی مدت زمان حضور خورشید در بالای افق این شهرها و در نتیجه طول روز به بیشترین مقدار خود می رسد و شاهد طولانی ترین روز و کوتاه ترین شب خواهیم بود.

این کارشناس نجوم با بیان اینکه این پدیده برای ساکنین نیمکره جنوبی زمین برعکس خواهد بود و امروز در همه این شهرها کوتاه ترین روز و طولانی ترین شب را خواهیم داشت، اظهار داشت: از فردا اول تیرماه تا 31 شهریور ماه روز به روز میل مداری و ارتفاع خورشید در آسمان شهرهای نیمکره شمالی کم می شود و طول روزها روز به روز کوتاه تر می شود.

به گفته مهرجو، ارتفاع زیاد خورشید از افق باعث می شود خورشید کمان طولانی تری را از زمان طلوع تا غروبش در آسمان این شهرها طی کند و این زمان طولانی به منزله طولانی ترین روز در شهرهای نیکمره شمالی به تعداد میرود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1809

به "خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید امروز به انقلاب تابستانی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید