رژیم غذایی کتوژنیک سبب تسکین میگرن می گردد

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - نتایج یک مطالعه حاکی از آن است که رژیم غذایی کتوژنیک سردردهای میگرنی و علائم آن را تسکین می دهد.

رژیم غذایی کتوژنیک سبب تسکین میگرن می گردد

به گزارش مدیکال دیلی، نتایج یک مطالعه حاکی از آن است که رژیم غذایی کتوژنیک سردردهای میگرنی و علائم آن را تسکین می دهد.

براساس اعلام سایت مایو کلینیک، میگرن عارضه ای عصبی است که معمولا با احساس درد در یک سمت سر شناخته میگردد. این عارضه علاوه بر سردرد آزاردهنده با علائم دیگری از قبیل حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است.

از سویی دیگر رژیم غذایی کتوژنیک رژیمی تعریف شده و سرشار از چربیها، میزان کمی از کربوهیدراتها و مقدار متعادلی از پروتئین است. افرادی که این نوع رژیم غذایی را دنبال مینمایند به میزان چشمگیری مصرف کربوهیدرات ها را به نفع چربی کاهش می دهند بنابراین بدن به شرایط متابولیکی موسوم به کتوزیس می رسد.

جدا از تاثیر این رژیم غذایی بر کاهش وزن، رژیم کتوژنیک فوائد دیگری برای سلامت دارد. یکی از آنها کنترل بیماری صرع و تشنج و پیشگیری از دیگر اختلالات مغزی است. به همین دلیل بعضی افراد بر این باورند که این رژیم غذایی می تواند در تسکین عارضه میگرن تاثیرگذار باشد.

برای فهم بهتر تاثیرات احتمالی این رژیم غذایی بر میگرن ضروری است معین گردد در شرایط کتوزیس این رژیم غذایی چه فرایندی را در بدن انجام میدهد. آنالیز ها حاکی از آن است زمانیکه بدن به این مرحله از سوخت و ساز میرسد سطح کتونهای خون از حد نرمال بالاتر می رود.

کتونها ترکیب های شیمیایی هستند که بدن در زمان نبود میزان کافی انسولین در خون فراوری میکند. در ظاهر، بدن در این حالت چربی را به جای گلوکز به منظور تامین انرژی تجزیه می نماید.

نتایج بعضی تحقیقات حاکی از آن است کتونهای فراوری شده در رژیم غذایی کتوژنیک به حفظ تحریک پذیری مغز و سوخت و ساز انرژی یاری میکند و مانع از التهاب مغز در افراد مبتلا به میگرن می گردد. مکانیزم دقیق این فرایند معین نیست اما محققان ادعا نموده اند که رژیم غذایی کتوژنیک میتواند عارضه میگرن و علائم آن را تسکین دهد.

مطالعه صورت گرفته در سال 2015 نشان داد زنانی که رژیم غذایی کتوژنیک را برای مدت یک ماه دنبال نمایند کمتر از افراد دیگر دچار سردردهای میگرنی می شوند.

همچنین محققان در مطالعه ای آنالیز کردند آیا کاهش موارد ابتلا به میگرن به دلیل کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی است؟. این بار آنان متوسط موارد ابتلا به میگرن را در افرادی که به وسیله رژیم غذایی کتوژنیک وزن کم نموده بودند و افراد دیگر را مقایسه کردند.

آنها مشاهده کردند افرادی که رژیم غذایی کتوژنیک را دنبال نموده اند در مجموع کمتر دچار حملات میگرنی شده اند.

اگرچه رژیم غذایی کتوژنیک علائم میگرن را تسکین میدهد کارشناسان معتقدند ضروری است پیش از هر نتیجه گیری قطعی تحقیقات بیشتری انجام گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1605

به "رژیم غذایی کتوژنیک سبب تسکین میگرن می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی کتوژنیک سبب تسکین میگرن می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید