زباله از شهرت گردشگری محمودآباد سبقت گرفت

زباله شهرستان محمودآباد این روزها نقل محافل زیست محیطی شده، گردشگری این شهر ساحلی مازندران را در سایه قرار داده و داد مسوولان استانی را در اورده است.

زباله از شهرت گردشگری محمودآباد سبقت گرفت

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا شهرستان محمودآباد با حدود یکصدهزار نفر جمعیت با وجود اینکه در رتبه 12 جمعیتی استان واقع شده است اما نخستین ایستگاه ساحلی و نزدیک ترین ساحل دریای خزر را به پایتخت کشور دارد و عمده مسافران و گردشگران ان نیز مربوط به تهران است.

اما در چندسال اخیر آنچه بیش از گردشگری محمودآباد را مشهور نموده و بر سر زبان ها انداخته است، دپوی زباله در ساحل این شهرستان که با حدود 35 کیلومتر یکی از طولانی ترین ساحل های استان مازندران را در اختیار دارد.

زباله محمودآباد که گفته می شود روزانه حدود 500 لیتر شیرابه را روانه دریای زخم خورده خزر می نماید هفته گذشته حتی صدای معاون سازمان شهرداری و دهیاری های کشور را نیز درآورد و وی شرایط زباله محمودآباد را فاجعه دانست.

آمارها نشان میدهد در بیش از سه دهه اخیر حدود 12 تا 15 هزار تن زباله در منطقه ساحلی محمودآباد و در فاصله 200 متری از دریای خزر انبار شده است که در نوع خود فاجعه زیست محیطی هم برای شهروندان و هم دریای خزر محسوب می شود.

با وجود اینکه در تازه ترین اظهارات مسئولان شهرستان محمودآباد بیش از 6 هزار تن زباله از ساحل محمودآباد به جای دیگری منتقل شده است ، اما پیش بینی می شود حدود هفت هزار تن دیگر زباله هنوز در جوار دریای خزر جاخوش نموده باشد.

این مسئله حتی امروز پنجشنبه در پنجمین نشست شورای اداری شهرستان محمودآباد صدای مهدی رازجویان معاون عمرانی استاندار مازندران را نیز درآورد.

سایه سنگین زباله محمودآباد بر ظرفیت های مالی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در جلسه شورای اداری محمودآباد با اشاره به جهانی شدن مساله زباله این شهرستان گفت: پر رنگ شدن خبرهای ناشی از زباله محمودآباد در رسانه و مجامع داخلی و بین المللی سبب شد که ظرفیت مالی شهرستان کاملا بر باد فراموشی سپرده شود.

مهدی رازجویان ادامه داد: محمودآباد دارای بسترهای مالی همچون آب بندان های بسیار با ظرفیت بالا ، محصولات کشاورزی و فراوری گل و گیاه و گردشگری است که همگی بر زیر آوار زباله های آن در حال خفگی هستند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نیمی از زباله سایت ساحلی محمودآباد تخلیه و برای دپو نیز به یک مکان مناسب منتقل شده است ، اضافه نمود: اطمینان می دهیم تا حدود یک ماه آینده به طور کامل زباله از سایت ساحلی این شهرستان تخلیه شود.

معاون عمرانی استاندار مازندران گفت: مکان فعلی دپوی زباله که متعلق به راه و شهرسازی است بر حسب نظر و پیگیری های استاندار قرار است به پارک و فضای سبز تبدیل شود تا خاطره ای که از آن مکان باقی مانده به یک خاطره خوب در ذهن مردم تبدیل شود.

رازجویان با تاکید بر اینکه مسئله زباله باید به صورت دائمی در مازندران حل شود و جابه جایی زباله اقدامی کوتاه مدت خواهد بود، اضافه نمود: در بحث زباله استان هماهنگی های خوبی با معاونت علمی و فناوری رییس جمهور اجرا شده و طبق نشست های اجرا شده قرار شد تسهیلات کم بهره در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار گرفته شود تا از این ظرفیت برای رفع شدن زباله استان استفاده شود.

وی تاکید نمود: در حال حاضر هم اعتبار و هم تسهیلات وجود دارد فقط احتیاج است همه دستگاه ها پای کار بیایند تا این معضل به طور دائمی و کامل رفع شود.

زباله محمودآباد سد راه سرمایه گذاری گردشگری

سرپرست فرمانداری محمودآباد نیز در جلسه امروز خواهان یاری همه نهادهای علمی و اجرایی برای حل مشکل 25 ساله زباله محموداباد شد و گفت: محمودآباد فقط متعلق به شهروندان آن نیست که این مشکل را تنها باید مسئولان شهری آن بر دوش بکشند.

علیرضا شریعت با اشاره به اینکه محمودآباد به واسطه میزبانی سالانه حدود 6 میلیون گردشگر شهری ملی است ، اضافه نمود: باید زباله محمودآباد در سطح ملی دیده شود و همه خود را کنار مردم این شهرستان مسوول ببینند.

وی با بیان اینکه مساله زباله چهره شهری محمودآباد را نیز مکدر نموده و باعث فرار سرمایه گذاران در این شهرستان می شود، تاکید نمود: با میزبانی زباله ، محمودآباد نمی تواند هیچگاه قدم در جهت گردشگری بگذارد.

سرپرست فرمانداری محمودآباد با درخواست یاری علمی و اجرایی همه نهادها برای حل بحران زباله این شهرستان اضافه نمود: خروج زباله از محمودآباد فصل تازه ای برای گردشگری و اقتصاد آن خواهد بود.

شریعت با بیان اینکه این شهرستان اولین شهر ساحلی نزدیک به پایتخت است و از موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است گفت : مساله زباله و بوی تعفن ان باعث فرار سرمایه گذاران شده است و تا زمانی که معضل زباله رفع نشود سرمایه گذاری نیز مختل می شود.

وی همچنین خواهان پیشرفت عمرانی محمود اباد شد و گفت: چهره این شهرستان در قیاس با شهرهای همسایه آن بسیار محروم است و احتیاج دارد از لحاظ عمرانی توجه بیشتری داشته باشیم.

سرپرست فرمانداری محمودآباد به طرح های نیمه تمام و پروژه های نیمه کاره نیز اشاره نمود و از دستگاه های اجرایی خواست تا طرح های نیمه تمام خود را هرچه سریع تر به اتمام برسانند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 24 دی 1398 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 719

به "زباله از شهرت گردشگری محمودآباد سبقت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله از شهرت گردشگری محمودآباد سبقت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید