ساماندهی برای دستفروشان به صرفه نیست!

به گزارش تور یونان ارزان، یک کارشناس حوزه کار ساماندهی مشاغل غیررسمی را زمان بر و نیازمند کار کارشناسی دانست و گفت: مشاغل غیررسمی نظیر دستفروشی زمانی شکل می گیرند که بازار کار از رونق افتاده و افراد در تامین هزینه های زندگی دچار مشکل شده باشند.

ساماندهی برای دستفروشان به صرفه نیست!

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با تور یونان ارزان، با تاکید بر نظارت و ساماندهی مشاغل غیررسمی در کشور، اظهار کرد: زمانی که فعل و انفعالات بازار کار کاهش می یابد، رونق کسب وکار کم می گردد و افراد ناتوان از تامین هزینه های زندگی باشند، مشاغل غیررسمی همچون دستفروشی افزایش می یابد؛ لذا بخشی از مشاغلی که به شکل غیررسمی و زیرزمینی در کشور شکل گرفته، ناشی از شرایط اقتصادی حاکم بر اقتصاد است.

وی با بیان این که مشاغل زیرزمینی و غیررسمی همواره بوده و فقط مقدار آن ها به دلایل متعدد اقتصادی کم و زیاد شده است، ادامه داد: به عنوان مثال مشاغل فضای مجازی و اینترنتی به تناسب زمان شکل گرفته اند ولی هنوز صندلی ویژه ای در کشور پیدا ننموده اند و سازمانهای مسئول هم نتوانسته اند اشراف کافی بر عملکرد و فعالیت آن ها داشته باشند چون این مشاغل به اندازه کافی نهادینه نشده اند که ارتباط جدی و مسئولانه با سازمانهای رسمی در کشور پیدا نمایند؛ بنابراین ساماندهی آنها زمان بر و نیازمند رصد فنی و کارشناسی است.

این کارشناس حوزه کار در پاسخ به این پرسش که چرا شاغلان کسب وکارهای غیررسمی تمایلی به ساماندهی ندارند؟ گفت: دلیلش این است که این مشاغل برای کسانی که مبادرت به انجام آن می نمایند تا وقتی ارزش فعالیت دارند که از چشم سازمانهای نظارتی دور باشند، چون اگر قرار باشد مکانی برای فعالیت داشته باشند و برای آن اجاره بپردازند یا بابت فعالیت خود به دارایی مالیات بدهند و خود را گرفتار بوروکراسی های اخذ مجوز نمایند، برایشان مقرون به صرفه نیست به همین دلیل کار به شکل سیار و زیرزمینی سودآوری بیشتری برایشان دارد.

حاج اسماعیلی با تاکید بر لزوم نظارت و ساماندهی مشاغل غیررسمی اضافه نمود: دولت باید این کسب وکارها را به شکلی ساماندهی کند که ضمن رعایت قوانین و استانداردها و حقوق مصرف نمایندگان، کسب وکارهای دیگر دچار مشکل نشوند.

او تاکید نمود: در شرایط اقتصادی حاضر توان کافی برای ظرفیت سازی در حوزه اشتغال را نداریم و به نظر می رسد که باید با افرادی که در قالب دستفروش یا فروشنده سیار در اماکن عمومی سدمعبر می نمایند، مدارا کرد هرچند که دولت کوشش نموده به وسیله شهرداری ها زمینه فعالیت و ساماندهی آن ها را فراهم کند و در متروها یا پارکها به آنها فضا بدهد ولی با این حال همه آن ها تجیمع و ساماندهی نشده اند و تا زمانی که شرایط اقتصاد کشور به سمت و سوی ثبات نرود، این مشاغل روز به روز گسترش می یابد.

به گزارش تور یونان ارزان، برابر آیین نامه اجرایی ماده (16) قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار شهرداری ها موظفند به منظور فراهم کردن امکان دسترسی تولیدنمایندگان کوچک و متوسط و فروشندگان کم سرمایه به بازار مصرف برای عرضه کالاهای تولیدی، با استفاده از زمین های متعلق به خود یا وزارت راه و شهرسازی، مکان های مناسبی را در شهرها آماده بهره برداری نمایند و بر مبنای قیمت تمام شده به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به اشخاص مذکور اجاره دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 186

به "ساماندهی برای دستفروشان به صرفه نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی برای دستفروشان به صرفه نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید