سرهنگی: آلمان به ضرب ادبیات جنگش ایستاده است

به گزارش تور یونان ارزان، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری گفت: امروز آلمان به ضرب ادبیات جنگش ایستاده هرچند آن ها جنگ افروز بودند و طبیعتاً ادبیاتشان ضدجنگ است و علیه فقر، سیاهی، تباهی در داستان هایشان حرف می زنند که ثمره جنگ است، ولی در آخر روزنه امیدی دیده می گردد و معتقدند اگر امروز هیتلر نیست، ولی آلمان هست!

سرهنگی: آلمان به ضرب ادبیات جنگش ایستاده است

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه فرهنگی تور یونان ارزان، آیین رونمایی از کتاب ایستاده ام خاطرات هادی صدقی به قلم حسین گلدوست که انتشارات روایت فتح آن را منتشر نموده، همزمان با هفته دفاع مقدس در فرهنگسرای امید برگزار گردید.

*آلمان به ضرب ادبیات جنگش ایستاده است

مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، در این مراسم با اشاره به سختی های نوشتن از جنگ گفت: نوشتن از جنگ سنت است، هر جنگی در روز و ساعت معینی شروع می گردد و در روز و ساعت معینی نیز تمام می گردد، ولی دامنه مطالعاتی آن تا قرن ها ادامه پیدا می نماید.

وی اضافه کرد: برای مثال با وجود اینکه بیش از نیم قرن از انتها جنگ دوم می گذرد، ولی هنوز درباره این جنگ سخن گفته می گردد و آثار مکتوب منتشر می گردد. بسیاری می گویند اگر آلمان ها به جای لنین گراد سمت مسکو رفته بودند، مسکو سقوط می کرد و لنین گراد نیز به دنبال فتح مسکو سقوط می کرد. پس می بینیم که هنوز درباره این جنگ و آثار آن حرف زده می گردد. از این حیث روس ها نیز جنگشان مثل ما بود، چون آن ها نیز دفاع کردند. آن ها اتحادیه نویسندگان جنگ دارند که رئیس آن یک ژنرال برجسته روس است که در جنگ حضور داشته است.

سرهنگی گفت: انرژی و نیرویی در جنگ وجود دارد که می تواند زنده کند و حرکت درست کند. سرباز های زمان جنگ هم عمر معینی دارند و اگر زود سراغشان نرویم از دست می روند. در همایشی در تبریز شرکت کردم که گفتند طی یک سال قبل حدود 60، 70 نفر از آزادگان را از دست داده ایم و این یعنی از دست دادن 60 کتاب.

مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: امروز آلمان به ضرب ادبیات جنگش ایستاده هرچند آن ها جنگ افروز بودند و طبیعتا ادبیاتشان ضدجنگ است و علیه فقر، سیاهی، تباهی در داستان هایشان حرف می زنند که ثمره جنگ است، ولی در آخر روزنه امیدی دیده می گردد و معتقدند اگر امروز هیتلر نیست، ولی آلمان هست!

سرهنگی در انتها توضیح داد: سربازی که خاطرات خود را نمی نویسد جنگش را ناتمام رها نموده است.

*قرار است راوی فتوحات باشیم

محسن دریالعل مدیر انتشارات روایت فتح در این مراسم با اشاره به مسیری که این نشر برای انتشار آثار در پیش گرفته، یادآور شد: ما قرار است راوی فتوحات انقلاب اسلامی باشیم و این فتوحات می تواند در هر زمانی رخ داده باشد. حتی می تواند راوی شکست هایی باشد که برای ما فتوحاتی به همراه داشته است. ما می خواهیم فتوحات را روایت کنیم و برای این برنامه داریم.

*روح های بزرگ، عامل ایستادگی ما در جنگ

حسین گلدوست، نویسنده کتاب ایستاده ام در این مراسم با اشاره به رزمندگان دوران دفاع مقدس گفت: هادی صدقی از نسل اولین پاسداران انقلاب است که به شدت فروتن و متواضع است و هر جلسه که برای مصاحبه نزدش می رفتم بیشتر به این نتیجه می رسیدم که اگر خاطرات این قبیل افراد ثبت و ضبط نگردد ضربه ای به موجودیت ما وارد می گردد.

وی اضافه کرد: روایت او در این کتاب متفاوت از همه جنگ های دنیا است؛ افرادی که در جنگ ما شرکت می کردند دارای سلوک خاصی بودند که امتداد یک نگاه تاریخی از بدر و احد تا عاشورا و چالدران بود.

گلدوست گفت: این جنگ طی 200 سال اخیر تنها جنگی است که ما در آن محکم ایستادیم و شکست نخوردیم و در برابر دشمن با دست خالی و اسلحه های ابتدایی مقاومت کردیم. در حالی که دشمن با حمایت کشور های دنیا در این نبرد شرکت نموده بود.

او در انتها به دلیل توانایی مقاومت ما در برابر عراق اینطور اشاره نمود: اگر ما توانستیم در برابر عراق و هم پیمانان او ایستادگی کنیم به خاطر روح های بزرگی است که در این جنگ حضور داشتند، در حالی که در جنگ های دنیا افراد اعم از سرباز و فرمانده به طمع رسیدن به مقامات دنیای و مادی پا به جبهه می گذارند.

*نویسنده نباشد اثری هم نیست

راضیه تجار در بخش انتهای این مراسم ضمن اشاره به مسیری که برای نویسنده شدن طی نموده گفت: آنچه باعث شد بعد از انقلاب دست به قلم ببرم جنگ و دیدن صحنه های اعزام رزمندگان در سال 64 بود. صحنه هایی که در سه راه جمهوری از اعزام رزمندگان می دیدم موجب میخکوب شدن من در خیابان شد و اولین جرقه های نوشتن از جنگ را در من ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: ادبیات دفاع مقدس دانه ای بود که تبدیل به نهال شد و امروز درخت تنومندی است که کسی نمی تواند آسیبی به آن بزند. بسیاری از آثاری که در این حوزه منتشر شده اند بار ها خوانده شده اند و البته شمارگان آن ها نیز گواهی بر اقبال عمومی از آن ها است. البته آثاری نیز خلق شده اند که هنوز در سایه قرار دارند و دیده نشده است.

تجار در انتها گفت: نقد آثار جنگ و دفاع مقدس لازم است، زیرا نقد می تواند زمینه رشد آن ها را فراهم کند و در کنار آن باید به امر ترجمه اهتمام داشت. البته باید مسئولین دقت نمایند و حقوق نویسنده و مولف را جدی بگیرند، زیرا تا نویسنده ای نباشد اثری نخواهد بود.

در انتها این مراسم از کتاب ایستاده ام رونمایی شد و شرکت نمایندگان با امضا پوستر یادبود مراسم اثری به یادگار باقی گذاشتند.

بر اساس این گزارش، کتاب ایستاده ام عنوان کتابی ست که به بیان خاطرات هادی صدقی از واحد اطلاعات و عملیات در مبارزات با ضدانقلاب در جنگل های گیلان پرداخته و خاطرات هشت سال جنگ وی را بیان می نماید.

در بخشی از کتاب می خوانیم: آنقدر دویدم که از نفس افتادم و دقیقاً به خط اصلی دشمن برخوردم. یک سرباز عراقی نگهبانی می داد و وقتی رسیدم پشتش به من بود. خودم را انداختم داخل کانال، چشم از او برنمی داشتم.

نفسم که چاق شد فکر کردم حالا چه کار کنم. خوشبختانه بولدوزری صدمتر آن طرف تر کار می کرد و باعث شده بود نگهبان ها صدای دویدن و پریدن ما را نشنوند و تمرکزشان کمتر بگردد. دو نفر دیگر تیم ما داخل کانال های دیگر رفته بودند و با همدیگر هیچ ارتباطی نداشتیم.

فقط یک نفرمان دوربین داشت که در این شرایط چندان به دردبه خور نبود. خودم را به دیواره کانال چسباندم، چون سایه بود نگهبان من را نمی دید. با خونسردی تمام بالای سرم راه می رفت. هرگز فکر نمی کردند ما تا اینجا آمده باشیم. آنقدر به من نزدیک بود که جزئیات لباس و صورتش را می دیدم…

این کتاب با قلم حسین گلدوست و تحقیق محمدعلی زمانیان در 248 صفحه مصور توسط انتشارات روایت فتح منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 460

به "سرهنگی: آلمان به ضرب ادبیات جنگش ایستاده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرهنگی: آلمان به ضرب ادبیات جنگش ایستاده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید