فصل دوم پژوهشهای باستان شناختی در محوطه باستانی قواخ تپه به انجام رسید

به گزارش تور یونان ارزان، ایلنا/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، فصل دوم پژوهشهای باستان شناختی در محوطه باستانی قواخ تپه به انجام رسید.

فصل دوم پژوهشهای باستان شناختی در محوطه باستانی قواخ تپه به انجام رسید

سجاد علی بیگی (عضو هیئت علمی دانشگاه رازی و سرپرست هیأت باستان شناسی) گفت: محوطۀ باستانی قواخ تپه در 4 کیلومتری جنوب بخش کوزران در غرب شهرستان کرمانشاه و 42 کیلومتری غرب کرمانشاه قرار گرفته و در سال 1348 به شماره 856 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

او افزود: طی این فصل 51 گمانه در پیرامون محوطه حفر شد که نشان می دهد محوطه در اوج توسعه خود حدود 100 هکتار وسعت داشته و با توجه به ابعاد و میزان و میزان نهشته های باستان شناختی آن در دوره اشکانی وسعتی به میزان یک شهر داشته و مرکز استقراری مهمی در منطقه بوده است.

علی بیگی با اشاره به کشف قطعات سفال، ظروف سفالی در حدس شرح داد که گمانه های کاوش شده در عمق های 50 سانتیمتری تا 100 سانتیمتری به بقایای در جا برخورد کرده و کاوش در اغلب گمانه های خارج از عرصه برای اطمینان از نبود بقایای باستان شناسی تا عمق بیش از دو متر ادامه یافته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی افزود: نقشه برداری در این محوطه در وسعتی معادل 340 هکتار با استفاده از روش فتوگرامتری برد کوتاه به انجام رسید و عرصه محوطه و حریم پیشنهادی آن بر روی نقشه تعیین شد.

او گفت: در حدس سال 1400 این تپۀ باستانی قطعاتی از یک سنگ یادمان آشوری مربوط به روزگار سارگن دوم شاه مقتدر آشوری مربوط به سالهای پایانی قرن هشتم پیش از میلاد از این محوطه بدست آمد که نشان از اهمیت آن در پژوهش های باستان شناسی عصر آهن ایران است.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: برنامه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این محوطه باستانی با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از محل اعتبارات پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه و از طریق گروه باستان شناسی دانشگاه رازی اجرا شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 26 خرداد 1402 بروزرسانی: 26 خرداد 1402 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2328

به "فصل دوم پژوهشهای باستان شناختی در محوطه باستانی قواخ تپه به انجام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل دوم پژوهشهای باستان شناختی در محوطه باستانی قواخ تپه به انجام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید