مجید مجیدی: بازیگری محترم است اما به آن علاقه نداشتم

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - مجید مجیدی کارگردان فیلم های مطرح سینمای ایران به عنوان مهمان ویژه چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه دوستی هلال احمر استانبول با حضور در سینما اطلس ترکیه تجربیات خود در زمینه فیلمسازی را با سینماگران، دانشجویان و علاقه مندان ترکیه ای و خارجی سینما به اشتراک گذاشت.

مجید مجیدی: بازیگری محترم است اما به آن علاقه نداشتم

به گزارش خبرگزاری مهر، مجیدی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مستر کلاس که با اجرای فیصل سویسال کارگردان ترکیه ای دانش آموخته در ایران برگزار گردید، در ارتباط با نحوه ورود خود به سینما گفت: ورود من به این عرصه بسیار دراماتیک و زیبا بود. در مرکزی بودم که بچه ها در آنجا بازی می کردند و گاهی هنرهای تجسمی و تئاتر برگزار می شد. من همیشه صداهای عجیبی را از سال تئاتر می شنیدم و کنجکاو بودم که پشت دیوار چه چیزی می گذرد. به این ترتیب با تئاتر وارد عرصه هنری شدم و در این رشته تحصیل کردم.

کارگردان فیلم بچه های آسمان با بیان اینکه برای بازیگری احترام می گذارم ولی دوستش نداشتم، فقط دوست داشتم که وارد فضای سینما بشوم گفت: به این علت در حین بازیگری در کمتر از یک دهه فیلم های کوتاه نیز می ساختم. هدف من همیشه تبدیل شدن به یک کارگردان خوب بود.

موضوع فیلم هایم اهمیت به انسان است

مجیدی اهمیت و توجه به انسان را موضوع اصلی فیلم هایش دانست و بیان نمود: انسان دوست دارد تجربه های جدیدی را رقم بزند. ایده های زیادی برای فیلمسازی دارم که دوست دارم به عرصه ظهور برسد. ما همیشه در واقع یک جهت را ادامه می دهیم که آن توجه به انسان و اهمیت به انسان است. انسان ابعاد بسیار زیبایی دارد که باید به آن پرداخته گردد.

کارگردان فیلم های محمد رسول الله و بید مجنون با بیان اینکه نسبت به انتقال تجربیات به نسل های آینده احساس مسئولیت داریم، اضافه کرد: سئوالاتی در خصوص انسان دارم که در پی یافتن پاسخ به آن ها هستم.

برای ایده هایتان کوشش کنید

این کارگردان با اشاره به دشواری هایی که در زمینه ساخت فیلم ها تا به امروز با آنها روبرو شده است، گفت: تصور انسان ها این است که امکانات زیادی بود که توانستیم این فیلم ها را بسازیم ولی واقعیت این است که از صفر آغاز کردیم. برای هر فیلم جنگیدیم. برای بچه های آسمان دو سال کوشش کردم چون تهیه نمایندگان رد می کردند، اما من به کوشش ادامه دادم.

وی تاکید نمود: جدا از ایده ها و نگاه هایی که نسل جوان برای هر کاری دارد، باید مبارزه نمایند.

کارگردان فیلم رنگ خدا در رابطه با اینکه آثار انسان ها از خود آن ها فراتر می رود، گفت: برای خودم لذت بخش ترین بخش کار ایده ای است که به آن می رسم. ایده مانند یک جوانه است که از زمین رویش پیدا می نماید که احتیاج به نگهداری دارد. این ایده در پس فکر شما زایش پیدا نموده و پس از یک روندی، اکران می گردد و فراتر از شما می رود. مثلاً بچه های آسمان در همه جای جهان اکران شده، اما من هنوز به آن منطقه ها نرفتم.

اهمیت فیلمنامه در موفقیت فیلم سینمایی

مجیدی با بیان اینکه وقتی شما ایده ای دارید، تحقیقات میدانی خیلی به شما یاری خواهد نمود تا به وجوه آن ایده بپردازید، بیان نمود: ایده از چهار مرحله الهام، تخیل، عالم محسوسات و عقلانی عبور می نماید. اگر این چهار عنصر از آن مراحل به خوبی عبور نموده باشد بدانید که فیلمنامه خوبی از آن فراوری خواهد شد.

این کارگردان گفت: اصولاً همه فکر می نمایند که برترین قصه جهان را داشته و اسیر این احساسات می شوند. باید بدانیم چگونه از آن عبور کنیم و بدانیم که تا چه حدی واقعی است؛ من وقتی به این حس می رسم، از انسان هایی از طیف های مختلف تعدادی را انتخاب می کنم و با زبان قصه آن را تعریف می کنم. اگر قصه را خوب تعریف نموده و تاثیر آن را بتوانید ببینید می توانید بفهمید که تقریباً در جهت درستی قرار دارید. فیلمنامه خوب به این معنی است که بیش از نیمی از این جهت عبور نموده باشیم البته در بخش اجرا هم بسیار مهم است. اما عکس آن شما را به موفقیت نخواهد رساند.

چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه دوستی هلال احمر در 2 تا 5 دسامبر برابر با 11 تا 14 آذرماه در استانبول برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2042

به "مجید مجیدی: بازیگری محترم است اما به آن علاقه نداشتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجید مجیدی: بازیگری محترم است اما به آن علاقه نداشتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید