نخ دندان و بهبود عملکرد ورزشکاران

به گزارش تور یونان ارزان، نتایج مطالعات جدید نشان می دهند که نخ دندان و استفاده از خمیر دندان های با فلوروید زیاد، کارآیی ورزشکاران حرفه ای را بهتر می نماید.

نخ دندان و بهبود عملکرد ورزشکاران

به گفته زاک لی گرین، اگر قهرمانان ورزشی حال و آینده ما بهداشت دهان و دندان را به اندازه آمادگی جسمانی خود جدی بگیرند، یک قدم دیگر به اوج قهرمانی نزدیک شده ایم.

نتایج مطالعات جدید نشان می دهند که نخ دندان و استفاده از خمیر دندان های با فلوروید زیاد، کارآیی ورزشکاران حرفه ای را بهتر می نماید. پیش تر، در تحقیفاتی معلوم شده بود که ورزشکاران حرفه ای از بیماری های جدی دهان و دندان، نظیر پوسیدگی دندان یا تورم لثه، رنج می برند، که به نوبه خود تأثیری منفی بر سلامت و عملکرد ورزشی آنان می گذارد.

عوامل متعددی باعث چنین مسائلی می شوند. مثلا فعالیت فیزیکی باعث خشکی دهان شده و در طولانی مدت، خطر پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را به همراه دارد. دلیل دیگر، مصرف مکمل های ورزشی است که باعث بالا رفتن میزان قند در خون می گردد.

دانشمندان مرکز بهبود و سلامت دهان و دندان یوسی ال، در اقدامی جهت برطرف این مشکل، برنامه ای را با هدف تغییر رفتار و عادات قهرمانان ورزشی تدارک دیده اند که به وسیله آن بهداشت دهان و دندان به آنان آموزش و راه های ساده ای برای تغییر روش های پاکیزه نگه داشتن دندان به آنان گفته می گردد.

به گفته دکتر جولی گالاگر، محقق ارشد این تحقیق بهداشت نادرست دهان و دندان در میان ورزشکاران رایج و موجب عملکرد ضعیف آن ها می گردد. اما در مقایسه با اولویت های دیگر جسمانی و سلامت، بهداشت دهان و دندان زیاد مورد توجه ورزشکاران حرفه ای نیست.

وی ادامه داد به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم برنامه ای تنظیم کنیم که با اولویت های ورزشی قهرمانان و آداب و رفتار تیم های ورزشی هماهنگی داشته باشد. شالوده این برنامه، روان شناسی رفتار بهداشتی است، که عبارت است از آموزش، خودانگیختگی، هدف گذاری، و یک جعبه ابزار ساده.

در این مطالعه که در مجله علمی طب تمرین و ورزش عمومی بی ام جی منتشر شده است، 62 ورزشکار از دو تیم المپیک قایقرانی و دوچرخه سواری انگلستان و یک باشگاه راگبی لیگ برتر دعوت شدند تا با تماشای یک فیلم 10 دقیقه ای، انگیزه بیشتری برای رعایت بهداشت دهان و دندان در آن ها ایجاد گردد.

به علاوه، سه فیلم 90 ثانیه ای هم از قهرمان قایقرانی انگلستان، زاک لی گرین، به نمایش درآمد که با هدف آموزش مهارت های بهداشت دهان و دندان تهیه شده بود.

هر یک از ورزشکاران شرکت کننده در این تحقیق، برای آنالیز بیماری هایی، چون پوسیدگی دندان یا تورم لثه مورد آزمایش قرار گرفتند و سپس با دریافت گزارشی از شرایط موجود، جعبه ای حاوی مسواک، خمیردندان حاوی فلوراید و نخ دندان تحویل گرفتند.

از این ورزشکاران خواسته شد که روزی دو بار، صبح ها قبل از آغاز تمرینات و شب ها قبل از خواب، دندان های خود را به مدت دو دقیقه مسواک بزنند.

ورزشکارانی که پرسش نامه بهداشت دهان و دندان را پر نموده بودند، با امتیازی روبرو شدند که در انتها مطالعات به طور متوسط از رتبه 8.73 (از 100 واحد) به 2.73 کاهش یافته بود. این پرسش نامه، نگارشی است که از روی پرسش نامه آسیب استفاده مفرط مرکز تحقیقات آسیب های ورزشی اسلو تهیه شده است.

افزون بر این، تعداد ورزشکارانی که پس از این تحقیقات امتیاز صفر گرفتند، از 51.6 درصد به 98.2 درصد افزایش یافت. امتیاز صفر نشان می دهد که مسائل دهان و دندان ورزشکار تأثیری منفی در عملکرد ورزشی وی نداشته است.

ورزشکارانی که از خمیردندان سفارشی استفاده می کردند، در انتها مطالعات از 12.9 درصد به 80.4 درصد افزایش یافتند. در همین حال، تعداد ورزشکارانی که دو یا سه بار در هفته از نخ دندان استفاده می کردند، از 16.2 درصد به 34 درصد فزایش پیدا کرد.

زاک لی گرین، از اعضای تیم قایقرانی انگلستان و از دندان پزشکان شرکت کننده در این تحقیق، می گوید: ما به عنوان قهرمان ورزشی آگاهیم که برای رسیدن به اوج، حتی ذره ای افزایش کارآیی چقدر اهمیت دارد. رعایت درست بهداشت دهان و دندان حوزه ای است که غالبا مغفول می ماند.

وی ادامه می دهد: این برنامه صرفا اهمیت بهداشت دهان و دندان در زندگی روزمره را نشانه نگرفته است، بلکه فراتر از آن، نشان می دهد که برای بهتر شدن کارآیی و رسیدن به بالاترین سطوح ورزشی، بهداشت دهان و دندان چه مزایایی می تواند ایجاد کند.

به گفته پروفسور یان نیدلمن، از همکاران این تحقیق در مرکز یوال سی، قهرمانان ورزشی برای رقابت در سطوح بالا باید از اندک مزیتی بهره لازم را ببرند. ثابت شده است که رعایت بهداشت دهان و دندان مزیتی است که واقعا بر عملکرد ورزشکار تأثیرگذار است.

وی می گوید: گذشته از جنبه های دیگر مشخص کننده فزونی ورزشی، نظیر آمادگی جسمانی، تغذیه، سلامت روان و خواب و استراحت، خیلی عالی است که شاهد رعایت چنین نکاتی در برنامه های روزانه ورزشکاران حرفه ای باشیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1141

به "نخ دندان و بهبود عملکرد ورزشکاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخ دندان و بهبود عملکرد ورزشکاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید