پیش بینی وقوع سیل در 14 استان

به گزارش تور یونان ارزان، سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید، تشدید بادهای 120روزه و خیزش گرد و خاک هشدار داد.

پیش بینی وقوع سیل در 14 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از رشد ابرهای همرفتی و فعالیت سامانه بارشی و رگبار باران همراه رعدوبرق، وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد تگرگ از شنبه تا سه شنبه (15 تا 18 مردادماه) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز شنبه در شمال اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، غرب و شرق هرمزگان، شمال شرق خوزستان و غرب فارس، یکشنبه در کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، ارتفاعات استان های گیلان، مازندران و گلستان، نوار شرقی خوزستان و نوار غربی فارس پیش بینی می گردد.

دوشنبه نیز در شمال شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی فارس، خراسان شمالی، اردبیل، ارتفاعات استان های گیلان، مازندران، گلستان و سه شنبه در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، نیمه غربی فارس، ارتفاعات سمنان، شرق و شمال شرق خوزستان این شرایط جوی دور از انتظار نیست.

بر اثر این مخاطره جاری شدن روان آب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید، در منطقه ها مستعد همراه با خیزش گردوخاک موقت، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب و خسارات، اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، لایروبی و پاکسازی نهرها و کانال های انتقال آب، عدم تردد عشایر کوچ رو و دام ها در ارتفاعات، عدم محلول پاشی و سم پاشی، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه های اجرایی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و غیره جهت مقابله با بحران را توصیه می نماید.

تشدید بادهای 120 روزه در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان

این سازمان در ادامه از افزایش گرادیان فشاری همراه با تشدید بادهای 120 روزه و خیزش گردوخاک، وزش باد شدید و در نواحی مستعد توفان گردوخاک از سه شنبه تا پنجشنبه (18 تا 20 مردادماه) در شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان هشدار داد.

بر اثر این مخاطره خیزش گرد و خاک، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی، احتمال اختلال در حمل و نقل ریلی، تاخیر و یا احتمال لغو پرواز وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از فعالیت در فضای باز، آمادگی دستگاه های اجرایی مرتبط مانند نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری ها و غیره، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و پرهیز از توقف خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از رشد ابرهای همرفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر و فعالیت سامانه بارشی و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک از شنبه تا چهارشنبه (15 تا 19 مردادماه) خبرداد.

این پدیده جوی روز شنبه در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال کردستان، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، غرب گلستان، جنوب و غرب اصفهان، دامنه و ارتفاعات استان های قزوین، تهران، البرز، سمنان و شرق خوزستان، یکشنبه در گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، نیمه شرقی لرستان، هرمزگان، نیمه غربی فارس، دامنه و ارتفاعات استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، مرکزی و همدان پیش بینی می گردد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات زنجان، قزوین، البرز، تهران، هرمزگان و سمنان، سه شنبه در گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، خراسان شمالی، دامنه و ارتفاعات البرز، تهران و چهارشنبه در کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، مازندران، شرق گیلان، دامنه و ارتفاعات استانهای البرز، تهران، سمنان، مرکزی و فارس مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و خسارات احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها و عدم سم و محلول پاشی در مزارع و باغات را توصیه می نماید.

خیزش گرد و خاک در 12 استان

این سازمان در ادامه ازخیزش و نفوذ گرد و خاک و وزش باد شدید موقت از شنبه تا چهارشنبه(15 تا 19 مردادماه) خبرداد.

این شرایط جوی روز شنبه درخراسان جنوبی، نوار شرقی خراسان رضوی، شمال شرق سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، یکشنبه در خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، شمال سیستان و بلوچستان، دوشنبه در خراسان جنوبی، شرق و جنوب سمنان، شرق و جنوب خراسان رضوی، شمال شرق سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، خوزستان و ایلام پیش بینی می گردد.

این شرایط جوی سه شنبه در خراسان جنوبی، یزد، شرق و جنوب خراسان رضوی، سمنان، شرق کرمان، شمال اصفهان، خوزستان، ایلام و چهارشنبه درخراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، شرق کرمان، جنوب و شرق خراسان رضوی، سمنان، شرق اصفهان، ایلام، خوزستان و یزد قابل پیش بینی است.

در اثر این مخاطره احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار پیش بینی می گردد.

به توصیه سازمان هواشناسی عدم حضور افراد در فضای باز به ویژه اشخاص آسیب پذیر، پایش شاخص آلودگی به وسیله دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی، موکب های برگزاری مراسم مذهبی و پوشش گلخانه ها در دستور کار قرار گیرد.

افزایش ارتفاع موج در دریای خزر و خلیج فارس

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید در جنوب شرقی و افزایش ارتفاع موج بیشینه 1 تا 1.5 متر درشرق خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان از شنبه تا دوشنبه (15 تا 17 مردادماه) اطلاع داد.

در اثر این مخاطره خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و تاسیسات دریایی پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و خسارات ممنوعیت در شنا به ویژه در نواحی ساحلی، محدودیت در فعالیت های دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک، قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم به وسیله کلیه فعالان دریایی توصیه می نماید.

این سازمان در ادامه از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج در ساحل و فراساحل بیشینه 1 تا 1.5 متر از دوشنبه تا سه شنبه (17 تا 18 مردادماه) دردریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران و گلستان اطلاع داد.

بر اثر این مخاطره خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و تاسیسات دریایی پیش بینی می گردد.

به توصیه سازمان هواشناسی ممنوعیت در شنا به ویژه در نواحی ساحلی، محدودیت در فعالیت های دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک، قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم به وسیله کلیه فعالان دریایی در دستور کار قرار گیرد.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2183

به "پیش بینی وقوع سیل در 14 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی وقوع سیل در 14 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید