اینترنت 5G، برای انسان خطرناک است؟!

به گزارش تور یونان ارزان، با این وجود او به برخی مطالعات اشاره دارد که می گوید استفاده طولانی مدت از برخی از این فناوری های نوین ارتباطی از جمله استفاده زیاد و طولانی مدت از تلفن های همراه، خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش می دهد.

اینترنت 5G، برای انسان خطرناک است؟!

افزایش تدریجی تمایل کشور ها به استفاده از نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی موسوم به 5G این نگرانی را بوجود آورده که آیا استفاده از این سیستم خطری برای سلامتی انسان ها در پی دارد یا خیر. در ادامه تا جای امکان پاسخ های علمی به این نگرانی را ارائه خواهیم کرد.

سیستم 5G چیست؟

نسل پنجم شبکه تلفن همراه موسوم به 5G را یک تحول بزرگ در صنعت ارتباطات از راه دور می دانند. این فناوری، دسترسی سریع تر به محتوا و امکان گردش میلیارد ها داده آنهم بدون ایجاد ازدحام را فراهم می کند و سرعتی بسیار بالاتر از سیستم 4G دارد.

5G اجازه می دهد که انواع تجهیزات الکترونیکی به یکدیگر متصل شوند که این امر امکان استفاده از فناوری هایی بسیار نوین را در آینده فراهم می کند؛ از جمله فناوری اتومبیل های اتوماتیک، کارخانه های اتوماتیک، انجام جراحی از راه دور و استفاده از ربات های هوشمند.

اما برای افزایش حجم داده ها، سیستم 5G از باند فرکانس بالاتری در مقایسه با تلفن های همراه کنونی استفاده می کند. این باند فرکانسی از 3.5 گیگاهرتز شروع می شود و در نهایت به بالاتر از 26 گیگاهرتز می رسد.

باید توجه داشت که هرچه فرکانس بالاتر باشد، دامنه امواج کوتاه تر می شود و به همین دلیل برای استقرار 5G باید تعداد آنتن ها را افزایش داد و همین موضوع باعث نگرانی برخی سازمان های فعال در امور بهداشت و سلامت شده است.

فرکانس های رادیویی و سلامت: علم چه می گوید؟

تعداد فناوری هایی که برای عمل کردن نیاز به امواج رادیویی دارند بسیار زیاد است؛ ابزار هایی همچون تلویزیون، تلفن همراه، رادیو و شبکه وای فای بخشی از این فناوری ها هستند. همین موضوع نگرانی هایی را در میان کارشناسان از جمله متخصصان سازمان جهانی بهداشت بوجود آورده است.

اولیویه مرکل، متخصص آژانس Anses در فرانسه که در زمینه تضمین ایمنی محصولات برای انسان ها و حیوانات فعال است، با استناد به تحقیقاتی که در این باره تا ژانویه گذشته انجام شده، می گوید که آثار منفیِ استفاده کوتاه مدت از این فناوری ها بر انسان ها به اثبات نرسیده است.

با این وجود او به برخی مطالعات اشاره دارد که می گوید استفاده طولانی مدت از برخی از این فناوری های نوین ارتباطی از جمله استفاده زیاد و طولانی مدت از تلفن های همراه، خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش می دهد.

به همین دلیل نیز بود که آژانس Circ وابسته به سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 میلادی امواج رادیویی را در فهرست عوامل احتمالا سرطان زا برای انسان طبقه بندی کرد و پیشنهاد داد که کاربران تلفن های همراه از کیت های هندز فری استفاده کنند.

آژانس فرانسوی Anses هم در گزارش سال 2016 میلادی خود گفت که احتمالا امواج تلفن های همراه، تبلت ها یا اسباب بازی های مجهز به فناوری های مشابه، می توانند بر عملکرد مغز بچه ها بویژه بخش حافظه مغز تاثیر بگذارند. این آژانس بر همین اساس توصیه کرد که زمان قرار دریافت در معرض این امواج محدود شود.

اثرات بیولوژیکی امواج رادیویی

بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت، اصلی ترین اثر بیولوژیکی قرار دریافت در میدان های الکترومغناطیسیِ امواج رادیویی، تاثیرات ماهیت گرمایی آن است. یعنی همان چیزی که منطق فعالیت مایکرو ویوهاست و می تواند بطور مثال بر خواب یا فشار خون افراد تاثیر بگذارد.

نکته این است که آیا تجمع این آثار بیولوژیک آن هم بیش از توان انطباقی بدن انسان، می تواند پیامد های جدی برای سلامتی او داشته باشد یا خیر؟ این موضوع همچنان در حال بررسی است و انتظار می رود آژانس Anses بتواند در اوایل سال 2021 میلادی پاسخ آن را بیابد.

با این حال اولیویه مرکل به این موضوع اشاره دارد که در امواج رادیویی بالاتر از 10 گیگاهرتز، امکان نفوذ انرژی الکترومغناطیسی به بدن انسان سخت تر است و این نوع انرژی عمدتا در سطح پوست متمرکز می شود. البته همین موضوع نیز نگرانی های دیگری را درباره آثار متفاوت این امواج بر سلامت انسان مطرح می کند.

او همچنین به گزارشی در سال 2012 میلادی درباره خطرات دستگاه های اسکنر فعال در فرودگاه ها بر بدن انسان اشاره می کند که نشان داد این اسکنر ها که با امواج میلی متری کار می کنند، خطری برای سلامت انسان ها ندارند.

با این وجود پژوهشگران اذعان دارند که با رواج استفاده از نسل پنجم شبکه تلفن همراه میزان مواجۀ مردم با یک نوع خاص از امواج، بطور قابل توجهی افزایش می یابد.

نگرانی از تاثیرات اجتماعی 5G

فرای موضوع تاثیرات امواج ها، سازمان های بین المللی فعال در امور بهداشت و سلامت انسان ها از این موضوع نیز گرانند که 5G ما را به دنیایی خارج از کنترل سوق دهد. یعنی به سمت جامعه ای که در آن همه چیز خیلی سریع پیش می رود، مردمی که بیش از همیشه به یکدیگر متصل هستند و چشمانی که بیش از هر زمانی بر صفحه های نمایش میخکوب می شوند.

بررسی این موضوع نیز در دستور کار متخصصان آژانس Anses قرار گرفته است و آن ها امیدوارند نتایج تحقیقات در این باره را دست کم تا دو سال دیگر منتشر کنند. آن ها در چهارچوب این تحقیق علاوه بر بررسی اثرات 5G بر جامعه، اثرات حضور در دنیای دیجیتال بر سلامت انسان به معنای گسترده کلمه یعنی تندرستی، سلامت روان، وضعیتی چاقی و ... را خواهند سنجید.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1299

به "اینترنت 5G، برای انسان خطرناک است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت 5G، برای انسان خطرناک است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید