برنده نهایی هفته کاری 4 روزه

به گزارش تور یونان ارزان، سرمنشأ آزمایش هفته کاری 4روزه در ایسلند معین شد. بعداز اعلام رسانه های معتبر دنیا درباره شیفت اروپا به ویکند 3روزه اکنون این سوال برای شرکت ها به وجود آمده است که چرا کسب وکار ها باید سراغ کار کمتر با یک روز تعطیلی اضافه بروند؟ پنج شرکت پیشرو در این جهت، دو هدف را تعقیب کردند؛ مهار فرسودگی و استرس مزمن کارکنان و افزایش بهره وری.

برنده نهایی هفته کاری 4 روزه

به گزارش جهانی اقتصاد به نقل از Pipedrive، هفته کاری پنج روزه به شکلی که امروز رایج است، در سال 1940 آغاز شد؛ زمانی که قانون استاندارد های کاری عادلانه 1938 آمریکا 40 ساعت کار در هفته را تحمیل کرد. از آن موقع، چیز زیادی تغییر ننموده است. اما با توجه به گزارش هایی که می گویند بیش از 63 درصد کارگران فرسودگی شغلی را تجربه می نمایند، به نظر می رسد وقت آن رسیده که رویکرد سختگیرانه پنج روز کار در هفته، مورد بازنگری قرار گیرد.

ایده هفته های کاری چهار روزه، در چند سال گذشته موردتوجه کسب وکار ها و گروه های سیاسی قرار گرفته، اما از سال گذشته که زندگی کاری بیشتر مردم جهان تحت تاثیر پاندمی کرونا متحول شد، خیلی ها این ایده را به اسم راه چارهی برای قرنطینه، بیکاری و ... در نظر گرفته اند.

منظور از هفته کاری چهار روزه چیست؟

برای اینکه بدانیم هفته های کاری چهارروزه چه تاثیری بر کسب وکار و سازمان فروش دارند، باید هدف اصلی این ایده را آنالیز کنیم: ارتقای رفاه کارکنان. نتایج یک نظرسنجی موسسه تحلیلی گالوپ، می گوید دو سوم کارکنان تمام وقت، فرسودگی شغلی را تجربه نموده اند و این احساس در 23 درصد آن ها همیشگی است. این تحقیق نشان می دهد اثرات فرسودگی شغلی به این معنا است که:

 • 63 درصد احتمال بیشتری دارد که کارکنان مرخصی استعلاجی بگیرند.
 • فقط 50 درصد محتمل است در خصوص چگونگی تحقق اهداف عملکرد با مدیر خود مصاحبه نمایند.
 • 26 درصد احتمال بیشتری دارد که کارفرمای فعلی خود را ترک نمایند.
 • 13 درصد اعتماد کمتری به عملکرد خود دارند.

طبق اعلام موسسه استرس آمریکا 66 درصد استرس های افراد ناشی از کوشش برای مدیریت تعادل بین کار و زندگی و حجم کاری بالا است و 12 درصد کارکنان، به خاطر این استرس ها بیمار می شوند.

سازمان جهانی بهداشت، در دسته بندی بین المللی بیماری های سال 2019 فرسودگی شغلی را یک پدیده شغلی معرفی کرد که به علت استرس مزمن در محیط کار به وجود می آید؛ استرسی که به خوبی مدیریت نشده و خستگی زیاد، افزایش فاصله روانی با شغل (یا بدبینی و حس منفی به آن) و کاهش کارآیی حرفه ای، از ویژگی های آن هستند.

با توجه به این اثرات منفی فرسودگی شغلی و استرس بر کسب وکار ها و کارکنان، سازمان های پیشرو و آینده نگر در پی روش هایی بوده اند تا شرایط را برای کارکنان خود بهبود دهند، بدون اینکه بهره وری آن ها از بین برود. کسب وکار ها با شناسایی اینکه مزایای کاهش ساعات کاری در کجاست، می توانند ساختار هفته های کاری خود را تغییر دهند تا ضمن حفظ بهره وری کارکنان، سلامت ذهنی آن ها را افزایش دهند.

آنالیز امکان پذیری

به طور خلاصه، باید گفت امکان پذیری اجرایی کردن هفته های کاری چهار روزه به یکسری عوامل بستگی دارد. در اینجا چند نمونه شرکت را که هفته های کاری چهارروزه را با موفقیت اجرایی نموده اند و نتایج مثبتی گرفته اند آنالیز می کنیم تا ببینید آیا این رویکرد برای شرکت شما کارآیی دارد یا نه. به هر حال، مثل هر تغییر دیگری، ابتدا باید بدانید چرا می خواهید چنین تغییری ایجاد کنید و مزایای آن چه هستند.

پرپچوال گاردین

شرکت پرپچوال گاردین (Guardian) واقع در نیوزیلند، بعد از یک طرح آزمایشی از فوریه - مارس 2018 تصمیم گرفت هفته های کاری را برای کلیه 240 پرسنل خود چهار روزه کند و ساعات کاری از 5/ 37 ساعت در هفته به تنها 30 ساعت کاهش یافت، درحالی که مقدار حقوق ها ثابت ماند. خود طرح آزمایشی تحت نظارت استادان دانشگاه آکلند بود که نتایج و مزایای زیر را به دست آوردند:

 • کاهش ساعات کاری، لطمه ای به مقدار بهره وری نزد.
 • سطح استرس پرسنل از 45 درصد به 38 درصد کاهش یافت.
 • امتیاز تعادل بین کار و زندگی کارکنان از 54 درصد به 78 درصد افزایش یافت.
 • حس توانمندی و انگیزه کارکنان 20 درصد بیشتر شد.
 • سطح رهبری و تعهد پرسنل به ترتیب 22 و 20 درصد افزایش یافت.

اندرو بارنس، مدیر عامل پرپچوال گاردین، در کتابش با اسم هفته چهار روزه اشاره می نماید که شرکت بهره وری را هدف این طرح آزمایشی قرار داد و نتایجی حاصل شد که در راستای این هدف بودند.

دو توصیه مهم در مقاله ای که مورد پرپچوال گاردین را تحلیل نموده عبارتند از:

1- زمان دادن به کارکنان برای اینکه فکر نمایند چطور می توانند به شکل متفاوتی کار نمایند و تشویق آن ها به اینکه خودشان بهره وری را بسنجند.

2- تشویق پرسنل به برنامه ریزی زمانی برای پاسخگویی به موقع به احتیاج های مشتری و کسب وکار. ارتباط بین مدیریت و پرسنل، جریان کاری را ارتقا داده، به طوری که دو طرف از این نظم تازه منتفع شده اند.

پی پی سی پروتکت

شرکت تکنولوژی پی پی سی پروتکت (PPC Protect) واقع در بریتانیا، در سال 2018 هفته های کاری خود را دوشنبه تا پنج شنبه قرار داد و در بخش هایی از سازمانش نتایج مطلوبی را مشاهد کرد:

 • میانگین بهره وری کارکنان افزایش یافت و نرم افزار مدیریت پروژه این شرکت، 16 درصد افزایش سرعت در انجام وظایف را ثبت کرد.
 • استرس کارکنان کاهش و شادمانی آن ها افزایش یافت.
 • افزایش درخواست استخدام در این شرکت، به این معنی است که پست های خالی نسبت به زمانی که هفته های کاری پنج روزه بود، سریع تر پر می شوند.

نیل اندروز، هم بنیان گذار شرکت در این باره می گوید: همه با پول انگیزه نمی گیرند. در واقع، داشتن تعادل بین کار و زندگی اغلب اولویت دارد. از وقتی به هفته های کاری چهار روزه روی آورده ایم، درخواست استخدام برای پست های خالی ما از همواره بیشتر شده و بازخورد های مثبت فراوانی گرفته ایم. می دانم که این مدل ممکن است برای همه انواع کسب وکار ها مناسب نباشد، اما برای آن هایی که در عرصه تکنولوژی فعالیت می نمایند، مطمئنم این رویکرد رواج بیشتری پیدا خواهد نمود.

مایکروسافت ژاپن

شعبه شرکت مایکروسافت در ژاپن، در اوت 2019 چالش گزینش کار-زندگی را با 2300 کارمند خود آغاز کرد تا مرجعی برای انجام اصلاحات تعادل بین کار و زندگی با نتایج هدفمند داشته باشد. شرکت علاوه بر شنبه ها و یکشنبه ها، آدینه ها را هم تعطیل کرد و هزینه هایی را به کارکنان برای دنبال کردن توسعه شخصی، تماشا خانواده و مشارکت های اجتماعی اختصاص داد. این رویکرد برای کار، برای زندگی، برای جامعه نام گرفت.

مایکروسافت علاوه بر کاهش ساعات کاری در هفته، خلاقانه به فکر بالا نگه داشتن بهره وری کارکنان بود. با افزایش 46 درصدی جلسات 30 دقیقه ای، افزایش 21 درصدی کنفرانس های ویدئویی و جابه جایی 10 درصدی منابع انسانی، کارکنان توانستند زمان خود را به شکل کارآمدتری مدیریت نمایند و به افزایش 40 درصدی فروش در طول یک ماه برسند.

به جز این پیشرفت حیرت انگیز، مایکروسافت نتایج زیر را هم به دست آورد:

 • مصرف برق 1/ 23 درصد کاهش یافت.
 • 1/ 92 درصد پرسنل از این تغییر راضی بودند.
 • 5/ 96 درصد پرسنل موافق بودند که تعادل بین کار و زندگی آن ها بهتر شده است.
 • 1/ 97 درصد پرسنل موافق بودند که زندگی شخصی آن ها بهبود یافته است.
 • 5/ 83 درصد پرسنل موافق بودند که احساس تعهد بیشتری به جامعه عظیم تر خود پیدا نموده اند.

کوشش های مایکروسافت برای اینکه علاوه بر کاهش روز های کاری در هفته، پرسنل را به استفاده بهینه از روز های آدینه تشویق کند، تعهد کارکنان را به حداکثر برساند و نشان داد ارزش قائل شدن برای سلامت کارکنان چقدر مهم است.

الو ها هاسپیتالیتی

شرکت الو ها (Aloha Hospitality) واقع در آلابامای آمریکا، با توجه به احتیاج ها و انتظارات نیروی کار نسل هزاره، ساعات کاری منعطف و هفته های کاری چهار روزه را برای پرسنل مدیریت خود آغاز نموده است. این شرکت با در نظر گرفتن اینکه کارکنان نسل تازه تجربه کردن را به تعلق داشتن ترجیح می دهند، می خواهد نرخ حفظ کارکنان و بعلاوه روحیه آن ها را افزایش دهد و حس مالکیت تیمی را تقویت کند.

کاهش روز های کاری، باعث شده پرسنل مدیریت بهتر بتوانند در ساعات پیک در رستوران ها حاضر باشند و این یعنی خدمات رسانی بهتر به مشتریان.

باب بامهوور، مدیر عامل شرکت می گوید: این یک بازی برد- برد نه فقط برای تیم ما، بلکه برای میهمانان ما است. می خواهیم تیم ما سرحال، پرانرژی و متمرکز بر ارائه یک تجربه افسانه ای برای مشتریان باشد.

وایلدبیت

شرکت نرم افزاری وایلدبیت (Wildbit) واقع در فیلادلفیا، هفته های کاری چهارروزه را از سال 2017 آغاز نموده است.

مقامات شرکت با موضوع قرار دادن کارکنان و کار نکردن در روز های آخر هفته یا شب ها و دادن برنامه کاری منعطف به کارکنان، به این نتیجه رسیدند که برنامه تحول آن ها در طول یک فصل خوب پیش رفته و آن را ادامه دادند.

ناتالی ناگله، هم بنیان گذار شرکت می گوید: وقتی اولین سالی را که هفته های کاری چهار روزه را اجرا نموده بودیم آنالیز کردیم، فهمیدیم نسبت به سال قبل، ویژگی های بیشتری در نرم افزارمان معرفی نموده ایم. این موضوع باعث شگفتی ما شد و یاری کرد به ادامه این برنامه متعهد باشیم. وقتی می دانیم فقط چهار روز داریم که کارمان را انجام دهیم، هوشمندانه تر کار می کنیم تا از وقفه های کاری دور بمانیم و کار های واجب را پشت گوش نیندازیم و وقتی سه روز تعطیلی آخر هفته داشته باشید، اول هفته کارتان را با اشتیاق آغاز می کنید.

آمار های مدرسه کسب وکار هنلی

براساس مطالعه ای که مدرسه کسب وکار هنلی در ژوئیه 2019 انجام داده، هفته کاری چهار روزه باعث شده کسب وکار های بریتانیایی سالانه 104 میلیارد پوند صرفه جویی در هزینه ها داشته باشند. این مطالعه که از سازمان هایی که هفته های کاری چهار روزه را اجرایی نموده اند نظرسنجی نموده، نتایج زیر را به دست آورده است:

 • 64 درصد کسب وکار ها با افزایش بهره وری روبرو شدند.
 • 78 درصد شرکت ها گفته اند کارکنان شادتری دارند، 70 درصد گفته اند استرس کارکنان کمتر شده و 62 درصد گفته اند تعداد مرخصی های استعلاجی کمتر شده است.
 • 40 درصد کارکنان می گویند از زمان استراحت و تعطیلی خود برای ارتقای مهارت های حرفه ای استفاده می نمایند.

درحالی که کاهش ساعات کاری با عدم تغییر در دستمزد همراه بوده، 34 درصد رهبران کسب وکار (که 46 درصد آن ها از کسب وکار های عظیم بوده اند) موافقند که این تغییر برای موفقیت های آینده مفید خواهد بود.

از طرف دیگر، کارکنان و به ویژه جوانان نسل Z (67 درصد) می گویند این موضوع به فاکتوری مهم در انتخاب جایی که می خواهند در آن کار نمایند، تبدیل شده است.

ضمناً، یک ارزیابی نشان می دهد کسب وکار های آمریکایی اگر از دفاتر خود فقط برای چهار روز در هفته استفاده نمایند، به طور میانگین می توانند سالانه 15200 دلار در تاسیسات خود صرفه جویی نمایند.

آیا برای شما مناسب است؟

با آنالیز مثال هایی که گفته شد، چیزی که باید بدانیم این است که یک سازمان قبل از تصمیم به کاهش روز های کاری یا اجرای طرح آزمایشی آن، چه نتایجی می خواهد به دست آورد.

شرکت هایی که نام برده شدند، با علم به اینکه هدف نهایی آن ها افزایش کارآیی و سلامت کارکنان است، توانستند اجرای طرح را متناسب سازی نمایند و نتایج قابل سنجشی به دست آورند.

اما اگر تحول به سوی هفته کاری چهار روزه بدون هدف خاصی باشد، تضمین نمی گردد نتیجه خاصی به دست آید و چه بسا فرایند بهره وری معکوس گردد. این اتفاق برای شرکت اسلامبر یارد (Slumber Yard) رخ داد. این شرکت، روز های کاری خود در هفته را به چهار روز 10 ساعته تبدیل کرد که به بهره وری کارکنان به شدت آسیب زد. متیو راس، هم بنیان گذار و از مدیران شرکت می گوید: به جز بهتر شدن روحیه کارکنان در ابتدای طرح، تجربه ما با هفته های کاری چهار روزه منفی بود. بازرسی های ما نشان داد کارکنان 60 دقیقه اول هر روز کاری خود را هدر می دادند. چون در مقایسه با قبل، آن ها مجبور بودند زودتر سر کار بیایند، ساعت اول را صرف بیدار شدن و سر حال آمدن می کردند. قهوه می خوردند، با همکاران حرف می زدند و اینترنت گردی می کردند.

او بعلاوه متوجه شده بود که دو ساعت آخر روز کاری هم مفید نیست و افراد تمرکز کافی ندارند. به علاوه، چون دو وعده غذا در روز می خوردند، هزینه های سازمان بالا رفته بود و بعد از مدت کوتاهی که روحیه آن ها مثل قبل شد، دیگر مزیتی در طرح تازه مشاهده نکردند.

اگر هدف کسب وکار مشخصی نداشته باشید و تمرکزتان برای کم کردن ساعات کاری خود کارکنان نباشد، هفته کاری چهار روزه حتی محدودنماینده تر از هفته کاری پنج روزه است و به هدرروی زمان کارکنانی که تمرکز و انگیزه لازم را ندارند، منجر می گردد.

البته باید گفت به طور کلی، کسب وکار هایی که وابسته به ارائه خدمات هستند و مراجعه نماینده زیاد دارند و باید جریان فروش مداوم داشته باشند، معمولا نمی توانند از مزیت کم کردن تعداد روز های کاری هفته بهره ببرند. وقتی باید خدمات سریع به مشتری ارائه کنید و مشتری سه روز بخواهد منتظر راه چاره شما برای مشکلش باشد، کسب وکارتان به خطر می افتد. البته شیفتی کردن روز های هفته، می تواند راه چاره مناسبی برای این نوع کسب وکار ها باشد.

نکته دیگری که نباید فراموش کرد، این است که مراقب باشیم اعداد و ارقام ما را فریب ندهند. اگر می خواهید بهره وری حداقل ثابت بماند، باید آن را به نسبت زمان کاری که کاهش داده ایم، بالاتر ببریم. کسب وکاری که می خواهد از 40 ساعت کار در هفته به 32 ساعت برسد، باید 20 درصد افزایش بهره وری داشته باشد، تا زمانی را که کم نموده جبران کند؛ وگرنه با وجود مزایای متعددی مثل تقویت روحیه و سلامت کارکنان، شرکت عایدی از دست می دهد.

نتیجه گیری

کسب وکار ها هر چه بیشتر مجبور می شوند به افزایش نگرانی ها در خصوص سلامت کارکنان واکنش نشان دهند یا بابت مسائلی مثل استرس و فرسودگی شغلی، هزینه بدهند.

شرکت ها برای رقابت با سازمان هایی که سلامت پرسنل خود را اولویت قرار داده اند تا نرخ حفظ، استخدام و بهره وری را بهبود بخشند، باید حداقل روش های مخصوص خودشان را پیدا نمایند تا انعطاف پذیری مورد احتیاج کارکنان را به آن ها بدهند.

هفته کاری چهار روزه چه راه چاره مناسبی که سازمان شما برای رقابت پذیر ماندن به آن احتیاج دارد، باشد و چه نباشد، تنها با شناخت عمیق کسب وکارتان می توانید به آن برسید، اما در هر صورت، صحبت در خصوص کار انعطاف پذیر و کاهش ساعات کاری، در این عصر انقلاب تکنولوژیک، هر روز بیش از پیش اهمیت پیدا می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1813

به "برنده نهایی هفته کاری 4 روزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده نهایی هفته کاری 4 روزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید