به زودی تبدیل به قطب سلول های بنیادی در منطقه می شویم

به گزارش تور یونان ارزان، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران گفت: اگر فعالیت های حوزه سلول های بنیادی در منطقه با یک رویه منطقی ادامه پیدا کند، به زودی به قطب سلول های بنیادی در منطقه تبدیل خواهیم شد.

به زودی تبدیل به قطب سلول های بنیادی در منطقه می شویم

منصوره موحدین درگفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: انجمن ژنتیک به عنوان یکی از قدیمی ترین انجمن های علمی و تخصصی ایران با بیش از 50 سال قدمت، کنگره دوسالانه را برگزار می نماید و تلاش ما در دوره گذشته و سال جاری این است که با انجمن های بین المللی دنیا ارتباط و به صورت مشترک کنگره را برگزار کنیم که براین اساس برنامه ما برای سال 99 همکاری مشترک با انجمن ژنتیک ایتالیاست.

وی اضافه نمود: در هر کنگره مباحث و فصل هایی به مبحث متقابل داده شده و به جهت نزدیکی زمان دو کنگره، در کمیته علمی انجمن ژنتیک، پیشنهاد شد که برای جلوگیری از اتلاف انژری، منابع اقتصادی و استفاده از متخصصان؛ دو کنگره به صورت جوینت وینچر برگزار گردد و بر این اساس مباحث سلول های بینادی در کنگره مشهد و مباحث ژنتیک در کنگره تهران برگزار خواهد شد.

موحدین اظهار داشت: با این روش می توان از امکانات یکدیگر استفاده کرد و هم افزایی وجود داشته باشد. در شرایط فعلی دعوت از متخصصان بین المللی مسائل مربوط به خود را دارد اما سال جاری می توانیم از اساتید و متخصصان در هردو کنگره بهره مند شویم.

رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران اعلام کرد: هر دو کنگره بر روی جنبه فناوری و تجاری سازی تأکید زیادی دارد و حتماً از سیاست گذاران و سرمایه گذران در این کنگره دعوت خواهد شد تا از ایده های دانشجویی و محققان حمایت نمایند تا این رویداد جدید را با موفقیت برگزار نمایند.

رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران در خصوص تأثیر این کنگره در پیشرفت دانش گفت: مسلماً این کنگره تاثیر بسیار زیادی دارد و باعث می گردد محققان در آزمایشگاه به فراوری نمونه آزمایشگاهی پرداخته و نتایج را ارائه دهند، متخصصان بالینی که ارتباط زیادی با بیماران دارند، احتیاجهای خود را اعلام نمایند، از پیشرفت تحقیقات در حوزه سلول های بنیادی در سطح دنیا مطلع شویم و امکان تبادل دانشجو و فرصت مطالعاتی برای اساتید ایجاد گردد. به طور کلی این گونه نشست های بین المللی سبب آشنایی بیشتر محققان با دستاوردهای محققان کشورهای دیگر در حوزه سلول های بنیادی و آشنایی دانشجویان با نتایج تحقیقات در این حوزه می گردد.

موحدین با اشاره به پیشرفت های منطقه در زمینه سلول های بنیادی اعلام کرد: اگر بتوانیم شرکت نماینده بین المللی را از کشورهای منطقه دعوت کنیم به موفقیت چشمگیری دست پیدا خواهیم کرد زیرا در سطح منطقه و در حوزه سلول های بنیادی پیشرفت های خوبی داشته ایم و در این زمینه شاخص و شناخته شده هستیم.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم مجوز استفاده از فرآورده های سلول های بنیادی را به صورت قانونی و با رعایت کلیه استانداردها اخذ کنیم و بیماران کشورهای منطقه که احتیاجهای زیادی دارند را جذب کنیم، به توریسم گردشگری یاری زیادی خواهد نمود. اگر فعالیت های ما در منطقه با یک رویه منطقی ادامه پیدا کند به زودی به قطب سلول های بنیادی در منطقه تبدیل خواهیم شد.

رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران توضیح داد: در سال های اخیر، فاصله بسیار زیادی را بین متخصصان علوم پایه که در آزمایشگاه، تحقیقات سلول های بنیادی را انجام می دهند با پزشک متخصص و متخصص بالینی داشته ایم. اما در حال حاضر این نزدیکی بیشتر شده و امیدواریم در آینده این فاصله کمتر گردد. از طرف دیگر نتایج تحقیقات به نحو شایسته به اطلاع مردمی که استفاده نمایندگان نهایی نتایج این تحقیقات هستند، نمی رسد.

موحدین مطرح نمود: به عبارتی دیگر دانشگاه ها و متخصصان ما که در دانشگاه ها و آزمایشگاه ها قرار دارند، یک حصاری دور خود کشیده اند و در مرز دانش، تحقیقات خود را انجام دهند و محصول آن بیشتر در قالب مقالات بین المللی در مرز دانش، با ارزش بالا و مقالات کیفی در مجلات معتبر بین المللی ارائه می نمایند، در حالی که ارائه خدمت به جامعه که یکی از مهمترین اهداف دانشگاه هاست گاهی مغفول باقی مانده است.

وی اضافه نمود: متخصص و محقق ما در دانشگاه باید این موضوع را مدنظر داشته باشد که اگر دستاوردی برای جامعه نداشته باشد و پزشک متخصص و بالینی نتواند در حوزه سلامت برای ارائه خدمت به مردم از آن دستاورد استفاده کند، این تحقیقات بیشتر از این که به درد ما بخورد به درد جامعه بین المللی می خورد درحالی که هدف اول، کشور است، لذا برای این که ما این نزدیکی را داشته باشیم، در سال های اخیر تلاش هایی شده تا این نزدیکی صورت گیرد اما به هرحال کافی نیست و باید شتاب بیشتری بگیرد.

رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران بیان کرد: مهمترین قسمت این است که محقق و استاد دانشگاه ما باید در کنار متخصص بالینی با هم گفتمان داشته باشند و احتیاجهای خودشان را اعلام نمایند تا بتوانند در جهت برطرف احتیاجهای مردم فعالیت داشته باشند، از سوی دیگر بین متخصصان علوم پایه و سلول های بنیادی و متخصصان حوزه فنی مهندسی ما فاصله زیادی است که باید این نزدیکی صورت گیرد، به عبارت دیگر جداشدن دانشگاه های علوم پزشکی، از دانشگاه هایی که در زیر پوشش وزارت علوم هستند، باعث شده مهندس ما درک درستی از تحقیقی که متخصص سلول بنیادی در آزمایشگاه خودش می نماید، نداشته باشد.

موحدین اظهار کرد: همچنین متخصص بالینی ما درک درستی ندارد، بنابراین ما باید بتوانیم این سه گروه از متخصصان را به هم نزدیک کنیم و زبان مشترک آنان را پیدا کنیم و باید هر سه گروه تلاش نمایند تا به این زبان مشترک برسند و در کنار آن باید به گروه چهارم که سرمایه گذاران هستند توجه گردد.

وی اضافه نمود: سرمایه گذاری در حوزه فرآورده ها و تجاری سازی دستاوردهای سلول های بنیادی و فرآرده های سلول های بنیادی، ارزش بسیار زیادی دارد و اگر بتوانیم این چهار گروه را بیشتر کنار یکدیگر قرار دهیم، می توانیم بزرگترین مانع در تجاری سازی سلول های بنیادی را برطرف کنیم و زمینه را برای روی آوردن آنان به نتایج تحقیقات و آزمایشگاه و ارائه آن به بیمارستان ها و مردم سرعت ببخشیم.

رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران اعلام کرد: تحریم ها در دانشگاه ها تأثیرات بسیار زیادی را دارد که شاید کمتر در خصوص آن صحبت شده، مخصوصاً در حوزه سلول های بنیادی که تحقیقات High Tec در حال اجرا است. محقق ما احتیاج به مواد مصرفی یا تجهیزات آزمایشگاهی دارد که باید به صورت بین المللی قابل تامین باشد اما واسطه ها هزینه را افزایش می دهند.

موحدین اظهار داشت: مشکل دیگری که محققان ما دارند این است که تبادلات علمی بین المللی را به سختی انجام می دهند و به هر حال علم و دانش مرز نمی شناسد و نمی توان آن را محصور کرد. اگر در کشور ما یک روش درمانی برای یک بیماری خاص پیدا کردیم، حتماً باید آن را در اختیار بقیه مردم دنیا قرار دهیم به دلیل این که انسانیت و ارزش های اخلاقی این طور حکم می نماید و متقابلاً هم همینطور است، بنابراین یک سری از تحریم ها باعث شده، که ما این تبادلات بین المللی و رفت وآمدها در حوزه بین المللی را محدودتر کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در چاپ مقالات و نتایج در ژورنال های بین المللی با مشکل روبرو هستندکه در این زمینه باید کاری کرد؛ بهترین کار این است که انجمن های علمی تخصصی در این زمینه وارد شوند و پیشنهاد می کنم محققان مرتبط با این حوزه فعال تر شوند و افراد نیز مسائل خود را به انجمن ها اطلاع دهند زیرا انجمن ها یک تشکل مردمی و غیردولتی هستند و شاید بتواند وارد گردد و سازوکار مناسبی را در پیش گیرد. از طرفی یک سری از فرآورده های سلول های بنیادی را باید متخصصان دولتی بتوانند فراوری نمایند که خوشبختانه در برخی از آن ها وارد شده اند و این همان نزدیکی را نشان می دهد که بسیار خوب است.

مهمترین کاری که دولت می تواند انجام دهد، دادن بودجه پژوهشی به پژوهشگاه هاست

رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران توضیح داد: مهمترین کاری که دولت می تواند انجام دهد دادن بودجه پژوهشی پژوهشگاه ها در بودجه سالیانه و اعتبار کافی پژوهشی خصوصاً درحوزه سلول ها بنیادی است که کشور ما در این زمنیه باید شاخص را در نظر بگیرد. باید از دانشمندان، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی حمایت کنیم و بودجه کافی را در اختیار آنان قرار دهیم.

موحدین در خصوص مقرراتی که وزارت بهداشت در دو سال اخیر وضع نموده است گفت: وزارت بهداشت به عنوان یک سازمان دولتی موظف است که مراقبت و نظارت کند که استانداردهای کافی در حوزه ارائه خدمات بالینی به مردم رعایت گردد و استفاده از فرآورده های سلول های بنیادی در این زمینه مستثنی نیست، اما خوشبختانه در چند سال اخیر قبول کردند که همانطور که یک دارو مانند استامینوفن باید مجوز خود را داشته باشد، فرآورده های سلولی هم باید از معاونت غذاو دارو مجوزهای لازم خود را گرفته و بعد مورد استفاده قرار گیرد.

وی اضافه نمود: این امر سبب شده که از هرج و مرج جلوگیری گردد، خدمات استاندارد، با کیفیت بالا یا در حوزه سلول های بنیادی به مردم ارائه گردد، اما مقداری این فرایند طولانی است و اگر حتی فرآورده ای را داشته باشیم که مجوزهای بین المللی را داشته باشد، در حوزه سلول های درمانی، وزارت بهداشت با سرعت بسیار پائینی کار انجام می گردد تا تأیید گردد، هرچند که اخیراً توانسته است مجوزهایی را صادر کند و امیدوار هستیم که با رعایت همه استانداردها بتواند استفاده از سلول های بنیادی را در درمان، توسعه بیشتری دهد.

رئیس شاخه سلول های بنیادی انجمن ژنتیک ایران اظهار داشت: اگر بتوانیم سلول های درمانی استانداردی را داشته باشیم، با توجه به احتیاجهایی که بسیاری از مردم در کشورهای دیگر، خصوصاً کشورهای همسایه دارند و در کشور ما در حوزه سلول های بنیادی پیشرفته تر از کشورهای منطقه است، اگر مجوزهایی را داشته باشیم، می توانیم با خیال راحت گردشگری درمانی را در حوزه سلول های بنیادی رونق ببخشیم و مراکز ما که مجوز دارند دراین زمینه فعالیت نمایند.

وی گفت: در کمیته علمی انجمن ژنتیک پیشنهاد شد که برای جلوگیری از اتلاف انرژی، منابع اقتصادی و استفاده از متخصان؛ دو کنگره به صورت جوینت ونچر برگزار گردد و بر این اساس مباحث سلول های بینادی در کنگره مشهد و مباحث ژنتیک در کنگره تهران برگزار خواهد شد.

موحدین در خصوص علت همکاری سازمان ژنتیک با دانشگاه فردوسی مشهد و جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در رابطه با برگزاری رویداد mashhad stemcells 2020 اظهار کرد: مبحث ژنتیک و سلول های بنیادی را نمی توان از یکدیگر جدا کرد و خوشبختانه چند دوره است که جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با دانشگاه فردوسی مشهد کنگرهایی را در حوزه سلول های بنیادی برگزار می نمایند و تلاش می گردد تا متخصصان دانشگاه علوم پزشکی، وزارت علوم و پزشکان در کنار یکدیگر قرار گرفته و گفتمان علمی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 912

به "به زودی تبدیل به قطب سلول های بنیادی در منطقه می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به زودی تبدیل به قطب سلول های بنیادی در منطقه می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید