ترسیم زوایای تاریخی بازار جهانی تبریز توسط مستندنگاران بین المللی ورنادوک

به گزارش تور یونان ارزان، سومین حضور کارگاه آموزشی و کمپ بین المللی معماری ورنادوک در ایران این بار در پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در حال برگزاری است.

ترسیم زوایای تاریخی بازار جهانی تبریز توسط مستندنگاران بین المللی ورنادوک

به گزارش تور یونان ارزان به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، کمپ مستندنگاری بین المللی معماری ورنادوک با حضور معماران برجسته از جهان پیرامون برگزاری کنفرانس بین المللی سیاو_ایکوموس در پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و با همکاری معاونت میراث فرهنگی کشور در حال برگزاری است.

علی ملک عباسی سرپرست کمپ مستندنگاری معماری بین المللی ورنادوک با اشاره به اینکه کارگاه آموزشی بین المللی معماری با حضور معماران برجسته جهان برگزار می گردد، اظهار کرد: این روش مستندنگاری که در عین سادگی، بسیار دقیق، کم هزینه و کاربردی است از سال 1996 میلادی برای اولین بار توسط دکتر ماکو ماتیلدا برای مستندنگاری بناها در کشور فنلاند به کار گرفته شد.

سرپرست کمپ بین المللی معماری ورنادوک کهن شهر تبریز و بازار تاریخی آن را نیز یکی از مهم ترین آثار تاریخی-اسلامی کشور اعلام کرد که بیانگر فرهنگ غنی و اصیل مردم آذربایجان و روش زندگی ایرانی است.

او مهم ترین دلیل انتخاب بازار تبریز برای برگزاری این کمپ را وجود زندگی پرتکاپو و در جریان این بازار تاریخی مطرح کرد و گفت: به طور معمول این کمپ در یک مکان تاریخی تعیین برگزار می گردد اما اینبار طبق نظر کمیته علمی این کنفرانس بین المللی، مجموعه بازار جهانی تبریز انتخاب و طبق آن سرای حاج حسین میانی برای اجرای این کمپ برگزیده شد.

او با بیان این که این روش در حال حاضر با حمایت و پشتیبانی کمیته علمی بین المللی سیاو _ ایکوموس در رابطه با معماری بومی در حال گسترش و رواج است، گفت: در واقع این کمیته با همکاری کارگاه مستندنگاری بین المللی معماری بومی (The international documentation camp of vernacular architecture) معمولاً سالیانه یک بار در کشورهای مختلف اقدام به برگزاری کنفرانس و کارگاه مربوطه می نماید.

ملک عباسی، هدف از اشاعه این شیوه مستندنگاری در قالب کارگاه و دوره های آموزشی و کاری را علاوه بر یادگیری مرحله به مرحله کار مستندنگاری، آشنایی با تخصص شرکت نمایندگان و ایجاد ارتباطات بین المللی برای فعالیت بیشتر در این زمینه مطرح کرد و اضافه کرد: حاصل این کارگاه آموزشی، طراحی هایی در مقیاس دقیق از بنایی تاریخی و نمایش آنها در نمایشگاه محل مستندنگاری در سرانجام دوره است.

او ادامه داد: مدت زمان دوره مذکور دو هفته بوده که هفته اول به اندازه گیری دقیق و برداشت بنا و هفته دوم به ترسیم فنی و نهایی کردن طرح ها اختصاص می یابد.

سرپرست کمپ بین المللی ورنادوک از هدف برگزاری این دوره از این کمپ و کنفرانس برای سومین بار در ایران سخن به میان آورد گفت: گوناگونی گسترده اقلیمی و شرایط آب و هوایی در کشور ایران سبب گردیده تا معماری آن، هم به لحاظ مواد و مصالح به کار رفته و هم از جهت شیوه ساخت، اجرا و حتی رسوم و سنت های هر منطقه، از تنوع و اهمیت ویژه ای در جهان و منطقه برخوردار باشد.

او توضیح داد: برگزاری چنین کارگاه هایی در کشور که حضور و تعامل متخصصین خارجی و داخلی را به همراه دارد می تواند دامنه همفکری و تبادلات علمی و فرهنگی را گسترده تر و قدمی رو به جلو در جهت شناخت و معرفی فرهنگ و میراث معماری غنی ایرانی در جهان باشد.

ملک عباسی با اشاره به این که آموزش و اشاعه روش های مستندنگاری دستی به دلیل کم هزینه تر بودن می تواند متخصصین بیشتری را به خود جذب کند، اعلام نمود: در صورت تداوم و آموزش کارورزان و دانشجویان علاقمند می توانند از لحاظ مستندنگاری و ثبت اطلاعات، بناهای تاریخی بیشتری را در کشور پوشش داده و در نهایت به امر حفاظت میراث فرهنگی کشور یاری نمایند.

او در خصوص روش مستندنگاری این کمپ بین المللی تاکید نمود: این روش مستندنگاری که در عین سادگی، بسیار دقیق، کم هزینه و کاربردی است.

ملک عباسی در سرانجام در خصوص نتایج این کنفرانس و کارگاه آموزشی بین المللی اعلام نمود: نتایج این کارگاه قابل ارائه به بیستمین نشست عمومی بین المللی سیاو _ ایکوموس خواهد بود که مورخ 9 الی 11 مهرماه امسال در تبریز برگزار خواهد شد. این امر می تواند به نوبه خود فرصت ها و نتایج پرباری را برای فعالیت ها و تعاملات بیشتر در زمینه موضوع حفاظت از میراث فرهنگی در جهان فراهم کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 دی 1397 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 126

به "ترسیم زوایای تاریخی بازار جهانی تبریز توسط مستندنگاران بین المللی ورنادوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترسیم زوایای تاریخی بازار جهانی تبریز توسط مستندنگاران بین المللی ورنادوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید