خوانساری: دلار نباید مرجع تمام کنش ها و تبادلات باشد

به گزارش تور یونان ارزان، رئیس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر استفاده از ارزی غیر از دلار در بین کشور های عضو اتحادیه مالی اوراسیا و حتی اتحادیه اروپا گفت: باید حداقل در منطقه برای تهاتر و مبادله کالا دلار ارز مرجع نباشد و از ارز رقیب دیگری برای مبادلات استفاده گردد.

خوانساری: دلار نباید مرجع تمام کنش ها و تبادلات باشد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، مسعود خوانساری امروز در همایش دپیلماسی مالی ایران و اورسیا گفت: پیشرفت علم و تکنولوژی در قرن این اخیر با قرن های گذشته و حتی دهه های گذشته قابل قیاس نیست بطوری که هر روز رشد تکنولوژی و علم برابر با چند سال در چند قرن گذشته است و در سه تا چهار دهه اخیر پیشرفت در علم و تکنولوژی با ده ها قرن اخیر برابری می نماید، به همین دلیل حجم تجارت در جهان افزایش یافته است و روز به روز عظیمتر شده و در نتیجه درآمد مردم بیشتر شده و رفاه بیشتری برای مردم ایجاد شده است و عملا باعث افزایش مسافرت ها شده است و اگرچه همه کشور ها دارای مرز فیزیکی هستند، ولی مرزی بین 8 میلیارد جمعیت جهان وجود ندارد و امروز اگر یک اتفاقی در دورترین نقطه ای از جهان نسبت به ما رخ دهد در لحظه از آن خبردار می شویم و این پیشرفت تکنولوژی است که باعث این امر شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه نمود به همین دلیل بحث اقتصاد و جهانی شدن اقتصاد طوری به هم تنیده شده که همه کشور ها به هم وابسته شده اند، گفت: این موضوع فواید بسیار خوبی از جهت امنیتی و مالی داشته است.

وی با اشاره به اتحادیه اروپا گفت: این اتحادیه شاید یکی از قدیمی ترین اتحادیه ها است، اعضای اتحادیه قرن ها با هم اختلافات زیاد و جنگ های داخلی داشتند، ولی اتحادیه توانست بین آن ها تفاهم و دوستی ایجاد کند و اقتصاد اروپا را تبدیل به یک اقتصاد عظیم و مقتدر کرد و این حاصل اتحاد است و امروز می بینیم که اگر انگلیس می خواهد از این اتحادیه خارج گردد بیش از سه سال است در رابطه با آن مذاکره انجام می گردد، ولی خروج آن از اتحادیه به سادگی نیست، زیرا به قدری اقتصاد آن ها به هم تنیده شده است که جدا شدن از این اتحادیه کار آسانی نیست و جدایی آن هم با شرط و شروط همراه است که قطعا مباحث مالی در آن وجود دارد.

وی به چالش بین چین و آمریکا اشاره نمود و بیان داشت: شاید روز به روز این چالش بیشتر می گردد، ولی باز هم به دلیل پیچیدگی و تنیدگی اقتصاد دو کشور بعید است که این دو را از هم جدا کرد و شاید تنها راه بحث مذاکره و مصاحبه و دادن امتیاز به یکدیگر باشد و همین اتحادیه ها و پیوست های مالی باعث ایجاد امنیت بیشتر در جهان می گردد.

خوانساری بیان داشت: بحث جهانی شدن اقتصاد اگرچه ممکن است بعضی از کشور ها در این پیمان ها نفع بیشتری ببرند و بعضی نیز نفع کمتری حاصل نمایند، اما در هر حال مزیت آن برای آحاد ملت ها خواهد بود، زیرا در یک بازار رقابتی مصرف نمایندگان می توانند کالای ارزان تر و با کیفیت تر بخرند و طبیعتا همه در یک رقابت رشد می نمایند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: اتحادیه اوراسیا هم یکی از پیمان هایی است که می تواند به کشور هایی که در آن حضور دارند این یاری را انجام دهد و از سال های گذشته ما شاهد بوجود آمدن اتحادیه ها و پیمان هایی بودیم و اتحادیه های تشکیل شده در آمریکای جنوبی و ... توانسته به اقتصاد کشور های عضو یاری کند.

وی گفت: میزان تجارت بین اتحادیه شامل 366 میلیارد دلار واردات و نزدیک 549 میلیارد دلار صادرات است و بهتر است که کشور های عضو این اتحادیه بتوانند حداکثر بهره برداری را از این پتانسیل داشته باشند و طبیعتا با ارتباطی که می توانیم با هم داشته باشیم باعث تعالی و رشد یکدیگر شویم.

خوانساری بیان داشت: بحث اساسی در زمینه رشد تجارت موضوع حمل و نقل است بطوری که می توانیم حمل و نقل همه کشور های عضو اتحادیه را به یکدیگر وصل کنیم و ناوگان خوبی همه این کشور ها دارند و آن را بهم متصل کنیم.

وی در خصوص تعرفه ها گفت: هر کدام از کشور های عضو دارای مزیت ها و پتانسیل هایی هستند بنابراین اگر بتوانیم تعرفه ها را به حد صفر و به حداقل کاهش دهیم و آن هم باعث رشد و شکوفایی صنعت و کشاوری کشور ها می گردد.

خوانساری گفت: هر کدام از کشور های عضو اتحادیه اوراسیا به صنایعی دست یافته اند که با تبادل آن ها موجب تقویت فنی و تکنولوژی کشور ها خواهیم شد ضمن اینکه در آموزش نیز بسیار می توانیم به یکدیگر یاری کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در بحث استاندارد ها و قرنطینه ها می توان با یک استاندارد معین به تقویت و توسعه تجارت یاری کرد.

وی با اشاره به یکنواخت کردن و استفاده از یک ارز به جای دلار در بین کشور های عضو اتحادیه اوراسیا گفت: اگر همه کشور ها از جمله اتحادیه مالی اوراسیا و اتحادیه اروپا از انحصار دلار خارج شوند بسیار به نفع همه کشور ها است.

خوانساری بیان داشت: باید از بحث مرجع بودن دلار خارج شویم و دلار دیگر مرجع تمام کنش ها و تبادلات نباشد و یا اینکه حداقل رقیبی برای آن در منطقه داشته باشیم در داخل منطقه برای تهاتر و مبادله کالا ها از یک ارز دیگری غیر دلار استفاده کنیم.

وی گفت: اوراسیا با ویژگی منحصر به فرد در ایجاد یک پل بین آسیا و اروپا و تکمیل زنجیره های مالی نظیر رویکرد یک راه و کمربند می تواند به مدل موافق از همگرایی منطقه به بین الدولی تبدیل گردد و نه تنها رفاه و آسایش بلکه صلح را گسترش خواهد داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1525

به "خوانساری: دلار نباید مرجع تمام کنش ها و تبادلات باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوانساری: دلار نباید مرجع تمام کنش ها و تبادلات باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید