توصیه هایی برای کسانی که به تنهایی سفر می نمایند (قسمت دوم)

به گزارش تور یونان ارزان، اگر در این روزگار پردغدغه و زندگی روزمره و ماشینی خسته شده اید، زمانی را به خودتان اختصاص دهید و به تنهایی سفر کنید تا هم از زیبایی های مقصد و خلوت خود لذت ببرید. اما چه نکاتی را در این سفر باید رعایت کرد؟

توصیه هایی برای کسانی که به تنهایی سفر می نمایند (قسمت دوم)

مطالعه قسمت اول

هر سنی که داشته باشید، سفر انفرادی یکی از هیجان انگیزترین، آزادترین و عبرت آموزترین تجربه هایی است که می توانید کسب کنید. علاوه بر آزادی بی حد، در سفرهای انفرادی فرصت های زیادی برای خودشناسی و رشد به وجود می آید. چنین سفری بعلاوه می تواند دلهره آور باشد، به خصوص اگر تا به امروز تجربه به تنهایی سفر کردن را نداشته باشید. به همین علت بهتر است قبل از سفر توصیه هایی را مد نظر بگیرید و در این راستا، از تجربیات دیگران نیز بهره ببرید تا سفری منحصربه فرد و امنی را تجربه کنید.

در قسمت قبلی برخی از این نکات و توصیه ها را برایتان برشمردیم؛ در ادامه نکاتی دیگر برای تجربه سفر انفرادی را با شما در میان می گذاریم.

امنیت اولین چیزی است که باید در نظر بگیرید

یکی از مهم ترین دغدغه ها برای کسانی که به تنهایی سفر می نمایند، بحث امنیت است. اگرچه هر کسی در سفر باید جانب احتیاط را رعایت کند، اما این امر نباید شما را از سفر ماجراجویانه تان بازدارد.

انتخاب مقصد مناسب و برخی جاها که نسبت به سایر مقاصد برای مسافران تنها مناسب تر باشد، می تواند همه چیز را تغییر دهد. بیمه مسافرتی جزو بایدهای سفر است و این امکان را فراهم می نماید که خانواده و دوستان تان بدانند شما به کجا می خواهید سفر کنید.

Chandresh Jain که یک بلاگر سفر است، می گوید:

من همواره برای سفرهای انفرادی از قبل آماده می شوم، مگر در موارد اضطراری. اگر بخواهم در کشور غریب، به جای دوردستی سفر کنم، به سفارتخانه اطلاع می دهم. من همواره توصیه های کنسولگری را در خصوص مقصد مورد نظرم مطالعه می کنم و یک شماره اضطراری را یادداشت می کنم تا در موقع احتیاج با آن تماس بگیرم.

جایی پیدا کنید و بنشینید

اغلب کلید تجربه یک سفر منحصربه فرد و فراموش نشدنی، خارج شدن از راستا معمول سفر و کنار گذاشتن جاهای پرگردشگر است.

آنا رایدر، علاقه مند به غذا و آشپزی، می گوید:

تفریح مورد علاقه من در سفر، نشستن در بار یک رستوران است، جایی که مردم محلی در آن حضور دارند و با هم حرف می زنند. من معمولا از این افراد چند توصیه در خصوص اینکه کجا بروم و چه کار کنم، می گیرم و معمولا این نکات فوق العاده هستند. معمولا در این راستا رهگذران همراهم می شوند و سفرم را با افراد محلی به سرانجام می رسانم.

در اتاق های یک تخته هتل اقامت نکنید

در اتاق های یک تخته هتل ها نمانید، چون هم هزینه بیشتری باید پرداخت کنید و هم اینکه همواره باید تنها باشید. اقامت در هاستل ها و حتی خانه مردم محلی راه خوبی برای آشنایی با افراد تازه است.

کاترین بولنز می گوید:

من در هتل های کوچک، کمپ ها یا هاستل هایی که تعداد انگشت شماری اتاق و مهمان دارند، اقامت می کنم. به این ترتیب شما احساس می کنید عضو یک خانواده هستید و ارتباط برقرار کردن با میزبان یا سایر گردشگران برای تان بسیار آسان تر می گردد. در این صورت بعد از پیاده روی طولانی مدت و گشت و گذار، هنگام بازگشت به محل اقامت تان، گویی دارید به خانه برمی شد.

کاری که دوست دارید انجام دهید

هر کسی با سایر افراد جامعه یا حتی خانواده تفاوت های زیادی دارد؛ پس سفرتان را با توجه به شخصیت و علائق خودتان پیش ببرید و این امر، کلید داشتن لحظاتی خوب در سفر انفرادی است.

Úna-Minh Kavanagh که یک بلاگر سفر است، می گوید:

اگر فرد اجتماعی باشید، شهر شلوغی مثل هانوی با فرهنگ غنی اش می تواند مقصد مناسبی برایتان باشد، در حالی که سفر به جایی مثل Camino de Santiago (راستای که به معبدی در اسپانیا منتهی می گردد و زائران از آن راستا عبور می نمایند) هم جنبه معنوی دارد و هم می توان با افراد دیگر ارتباط برقرار کرد. بیشتر افرادی که به تنهایی سفر می نمایند، هدفون به گوش هستند و فقط زمانی با سایرین معاشرت می نمایند که مجبور باشند یا چیزی احتیاج داشته باشند.

خود را به چالش بکشید

خستگی و تنهایی زمانی که تنها سفر می کنید، ممکن است به شما هجوم بیاورد؛ اما یافتن راه هایی برای تفریح خودتان می تواند منجر به تماشا شهر از زاویه دیگری گردد.

کاترین ریچارد (Catherine Reichardt) می گوید:

سفرهای من معمولا کاری است و من به آن به چشم فرصتی برای تجربه چیزهایی می دانم که خانواده ام علاقه ای ندارند آن را با هم تجربه کنیم. برای مجذوب کننده کردن همه چیز، من معمولا از چند تم استفاده می کنم. مثلا در سال گذشته در برلین، خودم را به چالش کشیدم تا با بودجه کم، 2 روز را در این شهر سپری کنم. این بدین معنا است که بدون پرداخت هیچ پولی به عنوان هزینه ورودی، از تاریخ جنگ سرد این شهر بازدید کردم. خوشبختانه این چالش را با موفقیت پشت سر گذاشتم و بسیار هم مجذوب کننده و سرگرم نماینده بود.

همه چیز را تجربه کنید

وب سایت های مختلف فعال در صنعت گردشگری تجربه ها و فعالیت های متنوع محلی را در شهرهای سراسر جهان معرفی می نمایند و کسانی که به تنهایی سفر می نمایند، می توانند در هر جای جهان در تجربیات منحصربه فرد بی شماری شرکت نمایند و با افراد تازه آشنا شوند.

سم مور (Sam Moore) می گوید:

مهم نیست که به کجا سفر می کنم؛ من همواره در سایت هایی که مردم تجربیات خود را در زمینه سفر در اختیار دیگران قرار می دهند، در پی مقصد خود می گردم. در کوبا من در خصوص سرگذشت چه گوارا و جنگ سانتا کلارا یاد گرفتم، در حالی که در اسپانیا طعم تاپاس را تجربه کردم.

هر مقصدی، می تواند تجربه های متفاوتی در اختیار ما بگذارد و این را مردم محلی و تجربه گردشگران می تواند به ما معرفی کند.

به خودتان اعتماد داشته باشید

سفر انفرادی می تواند چالش برانگیز باشد، اما پاداش هایی که در سرانجام می توان دریافت کرد، ارزش همه این ها را دارد. گردشگران زیادی می گویند بعد از اینکه به تنهایی سفر کردند، اعتماد به نفس شان بیشتر شده و بسیار خشنود تر شده اند. برخی هم می گویند نگاه تازه ای به زندگی پیدا نموده اند.

Nina Schwarzenberg می گوید:

تنهایی دوچرخه سواری کردن در نقاط دورافتاده برترین تجربه ای بود که تا حالا داشتم. در این سفر در خصوص خودم، توانایی هایم و مهم تر از همه اینکه شادی به چه معنا است، شناخت بهتری پیدا کردم.

عجله نکنید

سفر انفرادی به معنی آزادی کامل است. از این فرصت بهره ببرید و کارها را با سرعت خودتان تنظیم کنید. یک روز ممکن است به بازدید از جاهای تماشای متعدد بروید و روز دیگر، بخواهید بیشتر استراحت کنید. می توانید مطابق میل خودتان تصمیم بگیرید.

الکس بالتر (Alex Butler)، کارمند لونلی پلنت می گوید:

بازدید از موزه ها به همراه دوستانی که می خواهند با عجله از گالری ها هم تماشا نمایند، کسالت بار است. وقتی به تنهایی سفر می کنم، از آزادی تنها بودن خشنود هستم و با راهنمای صوتی از موزه تماشا می کنم. داشتن هدفون در گوش شاید احمقانه به نظر برسد، اما این اجازه را به من می دهد که در خصوص چیزهایی که واقعا به شان علاقه دارم، مطالب مفیدی یاد بگیرم و دقیقا هرچقدر که دوست دارم را به بازدید از این مکان اختصاص دهم.

هرچقدر دوست دارید عکاسی کنید

سفر انفرادی رویای علاقه مندان به عکاسی است. بدون هیچ برنامه و طرحی، می توانید یک روز کامل را به گرفتن عکس هایی از خیابان های شلوغ و منظره ها طبیعی سپری کنید. و وقتی تنها هستید، گاهی هم می توانید سلفی های زیبا بگیرید.

Paul Justine که یک بلاگر است، می گوید:

من برای گرفتن عکس هایی از خودم در جاهای مختلف سه پایه برمی دارم. برایم مهم نیست که چطور به نظر می رسم، من یاد گرفته ام که ثبت خاطره ها مهم تر از خجالت کشیدن است. اغلب، مردم حتی به من توجه هم نمی نمایند و گاهی پیشنهاد می نمایند که از من عکس بگیرند.

پرسه بزنید

اینکه بخواهید قبل از سفر به همه چیز فکر کنید و بیش از میزان برای جنبه های مختلف سفر برنامه ریزی کنید، کار آسانی است، به خصوص وقتی که می خواهید تنها سفر کنید. گاهی اوقات اعتماد به نفس داشتن و پرسه زدن در منطقه ها اطراف و تماشا اینکه روز یا شب شما را کجا می برد، منجر به تجربه های خوب و منحصربه فردی می گردد.

Celia Montes که تا به امروز به 27 کشور سفر نموده است، می گوید:

وقتی به لهستان سفر کردم، کار مورد علاقه من این بود که به خودم اجازه دهم که در شهری که از آن بازدید می کنم، گم شوم. دفعات زیادی به یک پارک یا میدان زیبا رسیدم و این شگفتی، همه چیز را بهتر کرد.

از دیگران مشورت بگیرید

راه های مختلفی برای جست وجو در خصوص سفری که می خواهید بروید، وجود دارد و امروزه شبکه های اجتماعی کار را برای پرسش از مردم محلی آسان تر نموده است.

شما می توانید با استفاده از این شبکه در خصوص مقصد و جاهایی که باید از آن تماشا کنید، سوال بپرسید و حتما پاسخ های مناسب و مفیدی دریافت خواهید کرد.

آستین دیلمن (Austin Dillman) می گوید:

من از سفرنامه نویسان منطقه ای که به آن سفر می کنم، یاری می گیرم. آن ها در خصوص کارها و تفریحات توریستی و غیرتوریستی و بعلاوه غذاهای محلی و جاهایی که نباید رفت، توصیه های فوق العاده ای می نمایند. برخی ها حتی من را دعوت می نمایند تا با آن ها و دوستان شان ملاقات کنم؛ این در رم و بارسلونا برای من رخ داد.

در طول سفر کار کنید

اگر پس انداز پول و ملاقات با افراد تازه در بالای لیست اولویت های شما قرار گرفته است، کار کردن در طول سفر همواره یک گزینه مناسب برای شما محسوب می گردد. وب سایت هایی وجود دارند که مسافران را به کسانی که به نیروی کار احتیاج دارند، مثل کشاورزان، دامداران یا خانواده هایی که در ازای دادن جای خواب از مسافر می خواهند در کارها یاری شان نمایند، متصل می نمایند.

Ruby Engel می گوید:

من عاشق این هستم که حین سفر، کار کنم. شما می توانید در جایی بمانید و بخشی از زمان خود را به یاری کردن اختصاص دهید و در قبال آن، غذا و جای خواب رایگان دریافت کنید. میزبان ها معمولا آدم های شگفت انگیزی هستند و می توانید یک کشور را از زوایای مختلف آنالیز کنید. من به شخصه دوست دارم در حومه شهر سکونت کنم و چند روز را برای گشت و گذار در شهر اختصاص دهم. شما می توانید روابط منحصربه فردی با مردم برقرار کنید و گاهی فردی را برای ادامه سفر پیدا می کنید.

به سفرهای تفریحی گروهی و گشت های کشتی های کروز بپیوندید

برخی از کسانی که به تنهایی سفر می نمایند، عاشق آزادی کامل هستند؛ در حالی که برخی دیگر از گزینه های دیگر هم استقبال می نمایند. سفرهای تفریحی که به مقاصد مختلف برنامه ریزی می شوند، گزینه های مناسبی برای افرادی است که دوست دارند در حین سفر انفرادی، با گروهی همراه شوند و بخشی از سفر را کنار دیگران باشند.

Mélanie Bouchard می گوید:

برترین تجربه من از سفر انفرادی آن هایی بود که در سفرهای تفریحی و تورهای کشتی های کروز شرکت کردم. شما به راحتی می توانید گشت و گذار کنید و از اوقات فراغت لذت ببرید یا اینکه با کسانی که در این سفر همراه تان هستند، هم صحبت شوید. شرکت در این سفرها امن، راحت و سرگرم نماینده است.

مهارت های خود را توسعه دهید

در برنامه های آموزشی که در کشورهای مختلف برگزار می گردد (چه دوره های کوتاه مدت و چه ترم های آموزشی خارج از کشور) شرکت کنید. این کار روشی عالی برای کسب دیدگاه های متفاوتی در خصوص زندگی است.

Deidre Heitman می گوید:

در یک کلاس شرکت کنید، زبان تازه یاد بگیرید، در تورهای پیاده روی شرکت کنید و... سفر انفرادی من به ایتالیا به قصد شرکت در کلاس های مدرسه زبان بود. کلاس صبح برگزار می گردد و من بعدازظهرها و عصرها آزاد بودم و فرصت های زیادی برای ملاقات با سایر افراد در مدرسه وجود داشت. من در تورهای گروهی زیادی شرکت کردم، مثل تورهای هفتگی یوگا و نقاشی.

تصمیمات عاقلانه بگیرید

سفر ارزان و ارزان عالی است، اما منتظر نشستن برای پیدا کردن پرواز، اتوبوس یا قطار ارزان قیمت واقعا خسته نماینده است. فکر کنید ببینید این خرید ارزان ارزش منتظر ماندن و وقت صرف کردن دارد یا نه؟ بودجه ریزی برای سفر به روش هوشمندانه، می تواند تجربه فوق العاده ای برایتان به همراه بیاورد.

Edana Sinclair می گوید:

هنگام رزرو سفر و کوشش برای خرید ارزان، تصور کنید در طول روز چه بر شما خواهد گذشت؛ مثلا ببینید ارزشش را دارد که برای کمتر پول خرج کردن، مجبور شوید مدت زیادی را در فرودگاه بمانید، یا مثلا برای پس انداز پول، به جای هواپیما از اتوبوس بهره ببرید؟ پس انداز کردن همواره خوب است، اما من همواره از خودم می پرسم آیا ارزشش را دارد که یک روز از سفرم را در انتظار تلف کنم؟ وقت هم طلا است و ارزشی کمتر از پول ندارد.

به غریزه های خود اعتماد کنید

ملاقات با افراد تازه و گشت و گذار در شهر با خیال راحت در سفرهای انفرادی احتیاج به تعادل دارد. در بیشتر موارد عقل و درایت و کمی برنامه ریزی از قبل، کافی است، البته باید به خودتان نیز اعتماد کنید.

Ellen Friel می گوید:

من به تنهایی سفر کردن را دوست دارد و در تمامی سال هایی که تنها سفر نموده ام، تجربه های منفی بسیار کمی داشتم. من همواره در خصوص جایی که سفر می کنم، منطقه ها خوب و نسبتا خوب را می شناسم و در خصوص کلاهبرداری هایی که ممکن است گرفتارشان شوم، مطالعه می کنم. علاوه بر این، من سعی می کنم به عقل و غرایز خود اعتماد کنم و هرگر خود را در موقعیتی که دوستش ندارم، تصور نمی کنم.

از آزادی کامل لذت ببرید

سفر انفرادی به شما اجازه می دهد آزاد باشید و هرطور که می خواهید باشید و هر کاری که دوست دارید، انجام دهید. سفر خود را شروع کنید، به خودتان اعتماد کنید و فرصتی برای بروز تمام جنبه های شخصیتی خود داشته باشید.

Fritz Tarrosa می گوید:

آن چیزی که من را به عنوان یک زن به سفر انفرادی علاقه مند نموده است، آزادی است. شانس آزادی در کشوری که هیچ کس شما را نمی شناسد و شما می توانید هر کاری که دوست دارید، انجام دهید. این باعث شادی و خشنودی من می گردد. من عاشق چالش تنها بودن و چگونگی روبرو شدن با موانع هستم (البته اگر مانعی وجود داشته باشد). این فرصتی است که بتوانید با فرهنگ های مختلف آشنا شوید، از میان مردم محلی دوستان تازه پیدا کنید، غذاهای محلی نوش جان کنید، زبان تازهی یاد بگیرید یا اینکه فقط به گشت و گذار و اکتشاف زیبایی های آن کشور بپردازید.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2077

به "توصیه هایی برای کسانی که به تنهایی سفر می نمایند (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای کسانی که به تنهایی سفر می نمایند (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید