دریاچه ارومیه بال و پر می گیرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: تا 20 آذرماه مجموعا 72 میلیون مترمکعب آب سدهای استان به سمت پیکره دریاچه ارومیه راهنمایی شده است.

دریاچه ارومیه بال و پر می گیرد

کیومرث دانشجو در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، حجم پیش بینی شده برای مرحله نخست رهاسازی به دریاچه ارومیه از سدهای مخزنی زولا، شهرچای و مهاباد را براساس مصوبه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در امسال، 92 میلیون مترمکعب بیان نمود و گفت: این میزان رها سازی از 26 آبان شروع و رهاسازی سدهای مهاباد و شهرچای به میزان 28 و 24 میلیون مترمکعب آب در 13 و 15 آذرماه به انتها رسیده و در سد زولا با دبی 9 مترمکعب در ثانیه در حال اجرا است که تا 20 آذرماه مجموعا 72 میلیون مترمکعب آب سدهای مذکور به سمت پیکره دریاچه ارومیه راهنمایی شده است.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی های استان طی سال آبی 97-98 تا 19 آذر 139.4 میلیمتر بود اضافه کرد: میزان بارشها در دوره مشابه سال گذشته 76.2 میلیمتر بود که رشد 83 درصدی بارشها در استان را نشان می دهد.

وی ادامه داد: میزان بارندگی ها در استان در مقایسه با دوره مشابه بلندمدت که بارش 87.2 میلیمتر داشته افزایش 60 درصدی را نشان می دهد.

دانشجو میزان بارشها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در محدوده استان طی سال آبی جاری تا 19 اذر ماه را 136.8 میلیمتر بیان کرد و گفت: میزان بارندگی در سال گذشته این محدوده 70.8 میلیمتر بوده که افزایش 93.3 درصدی را شاهدیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با بیان اینکه 341 میلیون مترمکعب حجم رواناب های تولیدی ثبت شده توسط ایستگاههای ورودی به دشتهای استان تا انتها آبان ماه سالجاری بوده توضیح داد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 63 درصدی را داشته است.

وی سدهای درحال بهره برداری استان را 13 مورد بیان کرد و اضافه کرد: حجم ذخایر سدهای مذکور تا 19 آذر امسال 919.5 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 31 درصدی را در حجم آب سدهای استان شاهدیم.

دانشجو ادامه داد: سد بوکان با 278 میلیون مترمکعب، آغ چای با 192 میلیون مترمکعب و شهرچای با 107.5 میلیون مترمکعب به ترتیب بیشترین حجم آب در بین 13 سد استان را دارند.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به خبرنگار خبرنگاران ضمن انتقاد از توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفته، دانشگاه های ارومیه و تبریز ماموریت یافته اند که عدد دقیق توسعه کشاورزی را در کل حوضه آبریز استخراج نمایند و پس از استخراج این آمار برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

زنگ خطری دیگر برای دریاچه ارومیه؛ توسعه زمین های کشاورزی

فرهاد سرخوش در گفت وگو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا طی چند سال گذشته اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسعه یافته است، اظهار کرد: طبق برآوردها در کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان، اراضی کشاورزی حدود 21 هزار هکتار بیشتر شده است، درحالی که طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه باید از افزایش سطح زیر کشت در این حوضه جلوگیری می شد تا کاهش 40 درصدی مصرف آب درحوزه کشاورزی محقق گردد. متاسفانه پایبندی به این مصوبه وجود نداشت.

وی ادامه داد: عمده توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه دیم بوده است البته از دانشگاه های ارومیه و تبریز خواسته ایم که آنالیز دقیقی در مورد میزان توسعه اراضی کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه داشته باشند. در صورت آماده شدن این گزارش، برخوردهای لازم طبق ضوابط انجام خواهد شد. از وضعیت بودجه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه چه خبر؟

به گفته سرخوش، همچنین 400 میلیارد تومان هم از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه ابلاغ و تاکنون 50 درصد آن دریافت شده است. قول داده شد که مابقی نیز به زودی تخصیص داده گردد.

وی با بیان اینکه مرحله دوم رهاسازی آب به دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز، در بهمن ماه امسال اجرایی خواهد شد، اظهار کرد: رهاسازی زمستانه از همه سدهای حوضه آبریز انجام می گردد. جزئیات مربوط به آن از جمله میزان آب رهاسازی شده ابتدای دی تعیین می گردد. از میزان آب های موجود در حوضه آبریز، مصارف آب شرب و کشاوزی جدا می گردد و مازاد به عنوان حق آبه زیست محیطی به دریاچه ارومیه می ریزد.

سرخوش همچنین با اشاره به مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر ورود کلیه رواناب های حوضه آبریز به دریاچه ارومیه توضیح داد: طبق مصوبه ستاد از اول آذر امسال تا اردیبهشت سال آینده باید همه رواناب ها در حوضه دریاچه به عنوان حق آبه دریاچه ارومیه تلقی شده و به دریاچه بریزد.

وی با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه اظهارکرد: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه 1270.44 متر است، این درحالیست که در آخر سال آبی گذشته (شهریور97) تراز دریاچه 1270.21 متر بود بنابراین در شرایط کنونی که کمتر از سه ماه از شروع سال آبی جدید می گذرد، تراز دریاچه 22 سانتیمتر بیشتر شده است. از سوی دیگر تراز دریاچه ارومیه در مدت مشابه سال گذشته، 1270.28 متر بود و افزایش 16 سانتی متری نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

دریاچه ارومیه 282 کیلومتر وسیع تر شده است

وی با بیان اینکه در شرایط حاضر وسعت دریاچه ارومیه 1928 کیلومترمربع است، این رقم را با انتها سال آبی گذشته و مدت مشابه در سال قبل مقایسه کرد و گفت: در آخر شهریور سال 97، وسعت دریاچه ارومیه 1646 کیلومتر مربع بود که تاکنون 282 کیلومتر وسیع تر شده است.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در انتها تاکید نمود: حجم آب دریاچه ارومیه در آخر سال آبی گذشته (شهریور 97)، 960 میلیون متر مکعب ثبت شد که خوشبختانه در حال حاضر به یک میلیارد و 360 میلیون مترمکعب رسیده است و نشانگر افزایش 340 میلیون متر مکعبی حجم آب دریاچه است.

به گزارش خبرنگاران، مسعود تجریشی - مدیردفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه - در کارگاه آموزشی آب و محیط زیست که در مهرماه امسال برگزار گردید، گفته بود: ستاد احیای دریاچه ارومیه موضوع توسعه کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را به شورای عالی امنیت ملی برده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1398 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 190

به "دریاچه ارومیه بال و پر می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه ارومیه بال و پر می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید