رشید: مسئله معیشت مردم و شفافیت باید از مسائل اساسی مجلس یازدهم باشد

به گزارش تور یونان ارزان، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه امروز در جامعه ما عده ای از مردم برای بقا در حال کوشش هستند، گفت: مسئله معیشت مردم و شفافیت باید از مسائل اساسی مجلس یازدهم باشد.

رشید: مسئله معیشت مردم و شفافیت باید از مسائل اساسی مجلس یازدهم باشد

احسان رشید، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه تور یونان ارزان با بیان اینکه امروز در جامعه ما عده ای از مردم برای بقا در حال کوشش هستند، گفت: شرایط در کشور به گونه ای شده که خیلی سخت می توان یک زندگی معمولی را اداره کرد. با این وجود اگر کنندگان مجلس یازدهم به این مسئله ورود پیدا نکنند و به ارائه راه چاره نپردازند در نهایت این مجلس هم شکست می خورد.

وی عدم شفافیت را مهمترین مسئله مجلس دهم دانست و اضافه نمود: انتظار داشتیم که در مجلس دهم در حوزه شفافیت پیشرفتی حاصل شود، اما مجلس دهم در این حوزه عملکرد خوبی نداشت و در این رابطه پیشرفتی حاصل نشد با این وجود مجلس یازدهم باید در راستای تحقق شفافیت به عنوان یک مسئله مهم گام بردارد.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی گفت: پیش از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی فعالیت های زیادی از جمله راه اندازی پویش جمع کردن امضاء از کاندیدا ها در حوزه شفافیت انجام شد. با این وجود به نظر می رسد که می توان امید بیشتری به کنندگان مجلس یازدهم در جهت بهبود شرایط در رابطه با مسئله شفافیت داشت و احتمالاٌ فعالیت هایی در این زمنیه صورت خواهد پذیرفت.

رشید با بیان اینکه انتقاد دیگری که به مجلس دهم وارد است انفعال این مجلس در برابر سیل انبوه اتفاقات متفاوت بود که در سال های گذشته در کشور پدید آمد، توضیح داد: رد صلاحیت هشتاد درصد از کنندگان مجلس گواه عملکرد کنندگان مجلس دهم است. به هر روی این مجلس نه تنها در بهبود شرایط زندگی مردم عملکرد غیرقابل قبولی نداشت بلکه در این دوره لوایح و طرح هایی به تصویب کنندگان رسیدند و اتفاقاتی افتاد مثل دریافت عکس یادگاری با خانم موگرینی که در یاد ها خواهند ماند.

وی با اشاره به اینکه اولویت های مجلس یازدهم در دو بخش نظری و عملی قابل آنالیز است، اظهار کرد: در حوزه نظر دو نکته وجود دارد. یکی اینکه کنندگان باید در تصویب لوایح و قوانین مختلف از استقلال فکری و عملی برخوردار باشند؛ اما از این استقلال برخوردار نیستند و این یک ضعف عظیم برای کنندگان محسوب می شود که به نحوه انتخاب آن ها برمی شود.

رشید اضافه نمود: بسیار دیده شده که کنندگان به جای اتکا به خود، به مشاوران خود بها می دهند و خب این یک ضعف برای آن ها محسوب می شود و می تواند تجربه یک نفوذ عمیق باشد. مسئله دیگر در حوزه نظر این است که مجلس آینده خصوصاً با توجه به قضایای مربوط به ویروس کرونا که در کشور به وجود آمد، باید برای مسئله فرهنگ برنامه داشته باشد و بتواند آسیب های روانی متاثر از کرونا را در جامعه حل نماید.

وی اظهار کرد: در حوزه عمل نیز دو مسئله وجود دارد. یکی اینکه کنندگان از روزی که قدم به مجلس می گذارند، باید به مسئله معیشت مردم ورود نموده و آن را حل کنند. چرا که امروز در جامعه ما عده ای از مردم برای بقا در حال کوشش هستند و شرایط به گونه ای شده که خیلی سخت می توان یک زندگی معمولی را اداره کرد. با این وجود اگر کنندگان مجلس یازدهم به این مسئله ورود پیدا نکنند و به ارائه راه چاره نپردازند در نهایت این مجلس هم شکست می خورد.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی گفت: مسئله دیگری که در حوزه عمل وجود دارد این است که کنندگان مجلس باید ارتباط مستقیم با مردم داشته باشند؛ البته این ارتباط صرفاً نباید به بعضی کار ها و روابط سطح پایین معنا شود بلکه باید به معنای واقعی کلمه یک سازوکاری برای این موضوع اندیشیده و اجرا شود تا کنندگان با توده مردم و ملت ارتباط داشته باشند. به هر روی کنندگان مجلس کنند ه واقعیملت هستند و باید با آن ها ارتباط مستقیم داشته باشند.

رشید اضافه نمود: باید سازوکاری وجود داشته باشد که کنندگان هفته ای یک یا دو بار با مردم جلسه داشته باشند و فرایند کار هایی را که پیگیری نموده اند برای آن ها تشریح کنند؛ البته این جلسات نیز می توانند به صورت مجازی برگزار شوند. معتقدم بیان اتفاقات و عملکرد کنندگان در مجلس از زبان خود آن ها برای مردم خیلی می تواند راهگشای بسیاری از مسائل باشد.

وی بیان نمود: نکته دیگری که مهم است و به فرد فرد کنندگان مجلس مربوط می شود این است که آن ها باید کوشش کنند تا تمام حرف ها و دیدگاه ها را بشنوند. به عبارت دیگر کنندگان نباید جذب و جمود نسبت به دیدگاه های خاصی داشته باشند پس باید از فضای دو بعدی دنیای خود بیرون بیایند و از نگاه دیگران نیز مسائل را ببینند؛ و این موضوع نیز باید همزمان هم در حرف و هم در رفتار کنندگان وجود داشته باشد و علاوه بر آن باید در بین آحاد جامعه نیز بسط داده شود. معتقدم این ترکیب دیدگاه ها جامعه را به بلوغ میرساند و موجب پیشرفت کشور در مسائل مختلف می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئله رد یا تأیید و درکل احراز صلاحیت ها در انتخابات ها خیلی مسئله ساده یا خیلی مسئله پیچیده ای نیست که قابل حل نباشد، افزود: به نظر می آید که شورای نگهبان باید مسائل را بهتر و بیشتر برای مردم تبیین کند، به هر روی عده ای دائماً شبهاتی را مطرح می کنند و از طرف دیگر کسی جوابگوی این شبهات نیست و این مسئله مردم را دلسرد می نماید.

رشید بیان نمود: مسئله دیگر که در انتخابات های ما وجود دارد، بحث شناخت کاندیدا ها است. به هر روی کسی که در قرن بیست ویکم زندگی می نماید نمی تواند این را بپذیرد که صرفاً برود و از معتمدین درباره افراد تحقیق کند؛ چرا که از این طریق شناخت خیلی حاصل نمی شود. پس تا زمانی که این جهالت وجود داشته باشد، شرایط بهتر از این نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 19 تیر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1098

به "رشید: مسئله معیشت مردم و شفافیت باید از مسائل اساسی مجلس یازدهم باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشید: مسئله معیشت مردم و شفافیت باید از مسائل اساسی مجلس یازدهم باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید