زمانی برای عاشقی مرال ها، ورود به جنگل های مازندران ممنوع شد

به گزارش تور یونان ارزان، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از ممنوعیت ورود تورهای گردشگری به جنگل های استان در فصل گاو بانگی گوزن های قرمز تا 15 مهرماه اطلاع داد.

زمانی برای عاشقی مرال ها، ورود به جنگل های مازندران ممنوع شد

عطاالله کاویان در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تبلیغات غیرقانونی بعضی تورهای گردشگری در فضای مجازی با عنوان برگزاری تورهای گاوبانگی در استان گفت: ورود هرگونه تور گردشگری با عنوان تور گاوبانگی در منطقه ها جنگلی استان اعم از منطقه ها آزاد و تحت مدیریت این اداره کل در ایام گاوبانگی تا 15 مهرماه ممنوع است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: از همه دوستداران و علاقمندان به حیات وحش و مردم نواحی جنگلی و کوهستانی درخواست می گردد تا هرگونه فعالیت و رفت وآمد غیرعادی را به ادارات حفاظت محیط زیست در سراسر استان گزارش دهند تا به این وسیله بتوان حمایت همه جانبه ای جهت حفظ و حراست این گونه زیبا و با ازرش به عمل آورده و با حفظ داشته هایمان آن ها را برای نسل های بعد محافظت کنیم.

کاویان، بعلاوه بر ساماندهی گردش اطلاعات در مجموعه حفاظت محیط زیست استان، آموزش رابطین خبری شهرستان ها برای تهیه و انتشار اخبار زیست محیطی و اطلاع رسانی درست، شفاف و به هنگام اخبار و حوادث زیست محیطی استان تاکید نمود.

فصل گاوبانگی به دوره جفت گیری مرال ها گفته می گردد که از نیمه شهریور تا نیمه مهرماه به مدت یک ماه ادامه دارد. دوره مذکور مقطع حساسی برای این گونه در معرض انقراض به شمار می رود.

گوزن قرمز یا همان مرال، یکی از گونه های زیبا، در خطر قرمز و البته خجالتی حیات وحش ایران بوده که اگر حضور انسان را در زیستگاهش حس کند حتی ممکن است زیستگاهش را به طور کامل ترک کند. به همین علت مرال های نر را جز در فصل جفت گیری نمی توان دید.

نعره های سرخوشانه مرال ها یا همان گوزن های قرمز که نمادی از تنوع زیستی در جنگل های هیرکانی است، اکنون و در فصل گاوبانگی بیش از هر زمان دیگری به گوش می رسد و کمین شکارچیان نیز در طی این ایام، تهدید بزرگی برای این گونه جانوری ارزشمند محسوب می گردد.

گاوبانگی که در اصطلاح محلی به آن ورزا چمر نیز می گویند، به فعالیت پر سر و صدای گوزن های نر همزمان با فصل جفت گیری برای معین قلمرو گفته می گردد.

گوزن های نر برای معین قلمرو به جنگ با دیگر نرها می روند و با ایجاد صدایی شبیه صدای گاو اهلی، گوزن های ماده را در محدوده قلمرو خود جمع می نمایند. در فصل گاوبانگی اگر گوزن نر صدای گوزن نر دیگری را در محدوده قلمرو خود بشنود با سرعت به سمت صدا حرکت می نماید تا گوزن مهاجم را از قلمرو خود خارج کند و همین بانگ پی درپی مرال های نر، ردیابی آنها را برای شکار آسانتر می نماید.

شکارچیان فرصت طلب اما به همین مقدار قانع نمی شوند بلکه با تقلید بانگ گوزن های نر از طریق دمیدن در شاخ گوزن یا کدو، گوزن های نری را که در پی فراری دادن رقبا از قلمروشان هستند به طرف خودشان می کشانند و بانگشان را همراه با نطفه زادآوری با شکلیک گلوله خفه می نمایند.

مرال های ماده در فصل گاوبانگی پس از آن که مرال نر با قرار گرفتن در بلندی بانگ سر می دهد تا قلمروش را معین کند، در فضای باز جنگل جمع می شوند تا وارد حرمسرای حریفی شوند که بقیه رقبا را از قلمروش خارج می نماید و این زمان یکی از فرصت طلبانه ترین موقعیت برای بعضی از شکارچیان است تا عیششان را با گرفتن قربانی از حرمسرای تشکیل نشده، کامل نمایند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 مهر 1402 بروزرسانی: 8 مهر 1402 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2365

به "زمانی برای عاشقی مرال ها، ورود به جنگل های مازندران ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمانی برای عاشقی مرال ها، ورود به جنگل های مازندران ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید