شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری به وسیله فضای مجازی

به گزارش تور یونان ارزان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم زمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی، با ارسال پیامی فرارسیدن این روز را تبریک گفت.

شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری به وسیله فضای مجازی

به گزارش تور یونان ارزان، در پیغام تبریک دکتر علی اصغر مونسان آمده است:

نام گذاری 18 آوریل از سوی شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی(ایکوموس) به عنوان روز دنیای بناها و محوطه های تاریخی و معین شعار راهبردی برای هر سال، تاکیدی بسیار مهم بر ضرورت توجه بیش از پیش جوامع بر میراث مشترک تاریخی است.

امسال نیز شعاری که به این مناسبت از سوی ایکوموس تحت عنوانفرهنگ مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک در نظر گرفته شده علاوه بر اینکه انطباقی کامل با احتیاج این روزهای دنیا دارد، بر وظیفه تمام ملت ها در صیانت از داشته های تاریخی تصریح می نماید. تعلق میراث تاریخی به تمام بشریت، لزوم حفاظت آن از سوی همگان و تحقق صلح در سایه میراث فرهنگی، مضامین سه گانه موجود در شعار امسال ایکوموس است که بر بناها و محوطه های تاریخی به عنوان یکی از قدرتمندترین بخش فرهنگ و هویت ملی و دنیای صحه می گذارد.

امسال روز دنیای بناها و محوطه های تاریخی را در حالی گرامی می داریم که شرایطی کاملا متفاوت با سال های پیشین را سپری می کنیم؛ شرایط خاصی که بالطبع مانع برگزاری هرگونه برنامه حضوری در بناها و محوطه های تاریخی ایران و بسیاری دیگر از سرزمین های دنیا است، و در عین حال فرصتی برای تامل و شناخت بیشتر دنیایان از میراث مشترک بشری به وسیله گستره پرظرفیت فضای مجازی است.

در چنین شرایطی، چه نیکوست از تحدیدها و تهدیدها، فرصت بسازیم و زمان و فراغت فراوان شهروندان خانه نشین را با بسته هایی مفید از معرفی بناها و محوطه های تاریخی، به طریق اولی در بستر فضای مجازی و همچنین با بهره گیری از ظرفیت سایر رسانه ها، پربار و غنی کنیم.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن تبریک این روز به تمام کارشناسان، استادان و پژوهشگران، دست اندرکاران، دوستداران و حامیان میراث فرهنگی، کوشش خواهد نمود با لحاظ کردن شعار فرهنگ مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک، در امسال با بهره گیری حداکثری از ظرفیت همه احاد جامعه به ویژه تشکل های مردم نهاد، میراث بانان و انجمن های میراث فرهنگی و تمام ذی نفعان و ذی مدخلان این حوزه، شرایط حفاظت و صیانت از بناها و محوطه های تاریخی را ارتقا بخشد و به عنوان یک وظیفه ملی، صندلی این ثروت تجدید ناپذیر را در کشور نهادینه کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 22 خرداد 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1040

به "شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری به وسیله فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری به وسیله فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید