مطبوع سازی هوا با معجزه هوم

به گزارش تور یونان ارزان، خوشبوشدن محیطی که در آن زندگی می کنید یا ساعت ها در آن هستید، جزو نکات مهمی است که حتی می تواند روی ذهن و روان شما تأثیر بگذارد.

مطبوع سازی هوا با معجزه هوم

یکی از راه هایی که می توانید فضا را خوشبوتر کنید، استفاده از اسپری ها و خوشبوکننده های موجود در بازار است که اغلب از مواد شیمیایی در آنها استفاده می شود.

اما شرکت فیدار الکترونیک پویا غرب به عنوان نخستین شرکت ایرانی در تولید دستگاه های مطبوع ساز محیط، توانسته دستگاهی ابداع و ثبت کند که از هیچ گونه ماده شیمیایی در آن استفاده نمی شود و به جای آن، از اسانس های طبیعی و حتی گیاهی و درمانی برای خوشبوترکردن فضا بهره می برد.

شرکت فیدارالکترونیک پویاغرب به عنوان یک واحد فناور، زیرمجموعه پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه فعالیت می کند.

محمدسعید شیخی، مؤسس و مدیرعامل این شرکت است که در رشته کارشناسی مهندسی برق تحصیل کرده است.

او اواخر سال 97 روی پروژه دانشگاهی خود که مطبوع ساز کابین خودرو بود، کار می کرد. پس از بررسی متوجه شد سیستمی که قرار است در قالب این پروژه ساخته شود، تا به امروز نمونه ای در داخل کشور نداشته و قابلیت ثبت اختراع دارد. به علاوه این مطبوع ساز خاصیت درمانی و ضدمیکروبی دارد.

شیخی می گوید: ساخت این پروژه را از سال97 شروع و با ساخت یک نمونه اولیه، ثبت اختراع کردیم و همان زمان و پیش از ثبت شرکت، در پارک علم و فناوری کرمانشاه پذیرش گرفتیم و در مرحله پیش رشد پذیرفته شدیم. قرار شد نمونه اولیه را تولید و شروع به فعالیت کنیم. ما در سال 98 نمونه اولیه را ساختیم و قالب محصول را طراحی کردیم و تعدادی از این محصول را هم فروختیم. بعد از ارسال درخواستی از سوی پارک علم و فناوری کرمانشاه، شرکتی را با عنوان فیدار الکترونیک پویاغرب با هدف طراحی و تولید قطعات و محصولات الکترونیکی ثبت کردیم.

بعد از گذشت یک سال از عمر این شرکت، 7 نوع مختلف از محصولات با کاربردهای مختلف تولید شده اند. نمونه های دیگر مطبوع سازها با خاصیت درمانی و ضدمیکروبی، علاوه بر استفاده در داخل خودرو، برای مساجد، مهدهای کودک و مدارس کاربرد دارد.

کارایی محصول

این سیستم مطبوع ساز علاوه بر این که خوشبوکننده هوا محسوب می شود، کارایی متفاوتی هم دارد. به طوری که آخرین نمونه این محصول که ساخته شده، هم به عنوان شارژر تلفن همراه و هم خوشبوکننده خودرو قابل استفاده است. اما تفاوت هایی با محصولات مشابه در بازار دارد.

به طوری که محصولات موجود، فاقد هر دو قابلیت به طور همزمان هستند. همچنین کاربر محدود به استفاده از اسانس خاصی برای آن دستگاه نیست و حتی کاربران می توانند از اسانس گیاهان دارویی به منظور رایحه درمانی استفاده کنند.

پیش از این، اسپری های خوشبوکننده داخل خودرو قرار می گرفتند که بر اثر گرمای داخل خودرو منفجر می شدند. اما این دستگاه چنین خطری ندارد و سیستمی داخل آن تعبیه شده است که هوا را از محیط گرفته، آن را از داخل سیستمی خاص عبور داده و هوای مطبوع را داخل محیط پخش می کند و دیگر نیازی به اسپری مواد به محیط نیست و این کار را به طور اتوماتیک انجام می دهد. در این مطبوع سازها، از فیلتر، اسانس، محفظه اسانس، فن و برخی قطعات الکترونیک دیگر استفاده شده است که هوا را از محیط گرفته و با گذشتن از این مراحل، هوای مطبوع را به محیط برمی گرداند.

نمونه های مختلف مطبوع سازها

نمونه های دیگری از این دستگاه هم برای خودرو طراحی شده اند که روی فیلتر ورودی خودرو نصب می شوند و دارای مخزن جداگانه بوده و از طریق وای فای کنترل می شوند. نمونه دیگری هم برای سرویس های بهداشتی و منازل طراحی شده اند که از این میان، سه مدل به بازار عرضه و تجاری سازی شده اند که شامل نمونه خودرویی (k04)، منازل (K01)، سرویس های بهداشتی (K02) است و نمونه های دستگاه برای مساجد و آمفی تئاترها (K05)، اداره ها (K026) و K07 هم در طراحی اولیه باقی مانده است که امکانات دیگری مانند کیفیت سنج هوا را دارد و کیفیت هوای محیط را می سنجد.

در این دستگاه اگر هوای محیط از کیفیت لازم برخوردار نباشد، روی نمایشگری که برای آن تعبیه شده، نمایش و هشدار می دهد.

نمایشگرهای ال ای دی هم با رنگ های مختلف برای آن تعبیه شده که با وخیم تر شدن کیفیت هوا، ال ای دی های بیشتری روشن می شود تا افرادی که قادر به خواندن نیستند، با مشاهده آنها متوجه شوند. همچنین این دستگاه دما و رطوبت هوا را می سنجد و نشت گاز را هم هشدار می دهد و با اینترنت اشیا هم قادر به کنترل بوده و قابلیت مطبوع سازی هوا را هم دارد که یا برای خوشبوکردن هوا یا برای رایحه درمانی و عملکرد ضدمیکروبی استفاده می شود.

چهار مدل دیگر هم در حد نمونه و طراحی اولیه هستند که هنوز سرمایه های لازم برای بازاریابی و تولید آن تأمین نشده است. در حال حاضر، نمونه خودرویی دستگاه با نام HOOM-K04 در دیجیکالا با قیمت 195 هزار تومان به فروش می رسد.

عملکرد اسانس در دستگاه

به گفته شیخی، رایحه های متفاوتی برای این دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند که می توان به اسانس نعنافلفلی به ویژه برای بچه ها، یاس، گل همیشه بهار، گل سرخ و غیره اشاره کرد که خواص متفاوتی را برای رایحه درمانی دارند.

شرکت ما همچنین تأمین کننده اسانس این دستگاه ها نیز بوده و کاربران می توانند اسانس های موردنیاز خود را از شرکت سفارش دهند و همچنین 5 سال خدمات پس از فروش و یک سال ضمانت کالا را در اختیار مشتریان قرار می دهیم.

کاربران حتی می توانند از هر نوع اسانس یا حتی عطر و ادکلنی که داشته باشند برای این دستگاه ها استفاده کنند.

مخزن به گونه ای طراحی شده است که نصب ساده ای دارد و به راحتی می توانند آن را پر کنند. در نوع دستگاه خودرویی، با چکاندن سه قطره اسانس روی فیلتر دستگاه، بین چهار روز تا یک هفته ماندگاری دارد.

یک اسانس کوچک 10 تا 15 گرمی که داخل دستگاه قرار می گیرد، بین 3 تا 5 ماه دستگاه قابل استفاده است البته در مدل های مختلف دستگاه و در فضاهای بزرگ تر، مخزن جداگانه ای برای مایعات تعبیه شده است که فیلتر و فن های بزرگ تر و تعداد فن های بیشتری دارد و حتی مواد داخل مخزن به طور اتوماتیک پر شده و اسانس روی فیلتر پمپاژ می شود.

مدیر عامل فیدارالکترونیک پویا غرب می گوید: نمونه های خارجی از این قبیل دستگاه ها هم وجود دارد اما هر کدام دارای ایرادهایی هستند که تلاش کرده ایم در نمونه های داخلی شرکت، این مسائل را برطرف کنیم. برخی از دستگاه های وارداتی، به صورت اسپری هستند که شیمیایی بوده و در عین مضر و سرطان زا بودن این مواد، در لحظه محیط را مطبوع نگه می دارند. اما محصول ما، با قابلیت کنترلی که دارد، به طور دائم می تواند محیط را مطبوع نگه داشته و از رایحه های گیاهان دارویی و نیز اسانس ها و مایعاتی استفاده می شود که خاصیت درمانی و ضدمیکروبی دارند.

مطبوع ساز هوا چگونه کار می کند؟

به گفته شیخی، در داخل این دستگاه های مطبوع ساز، یک سری فیلترهایی برای قسمت محفظه اسانس طراحی شده که هرگاه چند قطره از اسانس روی این فیلترها ریخته شود، بین 3 تا 10 روز ماندگاری دارد.

هنگام خرید، یک اسانس هم به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می گیرد که سه تا چهار ماه قابلیت استفاده و ماندگاری دارد. قیمت این دستگاه نسبت به دستگاه های موجود در بازار به مراتب پایین تر بوده و ماندگاری بالاتری دارد.

این دستگاه قابلیت شارژ یک گوشی را دارد که می توان از کابل های رابط هم استفاده کرد. شارژر خروجی به نسبت مصرف دستگاه تا 3 آمپر را جوابگوست. به طوری که دو گوشی را به طور همزمان شارژ می کند. اما کاربر باید از رابط برای این کار استفاده کند.

نمونه خودرویی دستگاه، فندکی بوده و مجهز به کابلی است که به دستگاه متصل شده و برق موردنیاز دستگاه را تأمین می کند و تبدیل ولتاژها را نیز انجام می دهد. در دستگاه های غیرخودرویی نیز چنین سیستمی با قابلیت های مختلف طراحی شده است.

برای فضاهای اداری و غیره، دستگاه هایی با سایز بزرگ تر طراحی شده و قابلیت کنترل با گوشی هوشمند نیز به آن افزوده شده که کاربران می توانند با نرم افزاری که روی گوشی نصب می کنند، آن را کنترل و تنظیم کنند که چه ساعت هایی روشن شود و چه مقدار پاشش در محیط داشته باشد؛ به طورکلی از اینترنت اشیا در آن استفاده می شود.

در ایران به دلیل چهارفصل بودن هوا، برخی استان ها گرما و رطوبت بالایی دارند و طبیعتا در فضای گرمسیر، بخار مایعات بیشتر بوده و کاربرانی که در این مناطق زندگی می کنند حتی با کمک نرم افزار می توانند مقدار پاشش اسانس را هم در محیط کنترل کنند.

راه های ارتباطی با شرکت فیدار الکترونیک پویا غرب

اینستاگرام، توئیتر و یوتیوب: fidarelc

ایمیل: [email protected] و [email protected]

تلفن تماس: 09227674419

آدرس: کرمانشاه، سه راه 22 بهمن، ساختمان پارک علم و فناوری، شرکت فیدار الکترونیک پویاغرب.

ندا اظهری - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1758

به "مطبوع سازی هوا با معجزه هوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطبوع سازی هوا با معجزه هوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید