نحوه صحیح استفاده از داروهای مختلف چگونه است؟

به گزارش تور یونان ارزان، باشگاه خبرنگاران/ سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: بر اساس گزارش اخیر مرکز ملی آمار سلامت آمریکا، خطا های پزشکی بعد از بیماری های قلبی و سرطان، سومین عامل مرگ و میر افراد به شمار می رود که سالانه جان بیش از 250 هزار نفر را می گیرد.

نحوه صحیح استفاده از داروهای مختلف چگونه است؟

او در ادامه افزود: حدود 10 درصد از خطا های پزشکی را خطا های دارویی تشکیل می دهند که از مجموع خطا های دارویی، حدود 38 درصد آن مربوط به اشتباهات خود بیمار در مصرف دارو است. به همین دلیل امروزه توصیه می شود تا بیماران شیوه مصرف صحیح دارو ها را به طور دقیق در داروخانه ها از پزشک داروساز آموزش ببینند.

رعایت نکاتی مهم حین مصرف داروها

فاطمی بیان نمود: از خرد کردن یا جویدن قرص های روکش دار خودداری کرده و اگر روکش قرص ترک داشت، مصرف نکنید. همچنین توصیه می شود دارو های مایع را قبل از مصرف تکان دهید؛ زیرا برخی از آن ها در اثر ماندن، دو لایه یا چندلایه می شوند که مواد مؤثر دارو ها در برخی لایه ها کم و برخی دیگر زیاد است. در مصرف دارو های مایع به ویژه آنتی بیوتیک و ضدصرع تا حد امکان از قاشق های مخصوص خود آن استفاده کنید؛ چرا که قاشق های معمولی آشپزخانه به اندازه کافی دقیق نیست.

مصرف دارو

او گفت: زمانی که شیشه شربت را در یخچال نگهداری می کنید ممکن است شکرک بزند، اما در صورت گرم کردن (نه جوشاندن) مجددا قابل استفاده خواهد بود. دارو های نیمه خورده و داروهایی که مقداری از آن ها مصرف شده است، قابل نگهداری نیستند و باید دور ریخته شوند. قبل از مصرف قطره یا اسپری بینی ابتدا به آرامی بینی خود را تخلیه کنید.

فاطمی شرح داد: قبل از استفاده از قطره چشمی دستهایتان را بشویید و مژه های خود و اطراف چشم را تمیز کنید تا از انتقال هر گونه آلودگی به داخل چشم جلوگیری شود، پس از آن پلک پایین را طوری بکشید تا تشکیل کیسه دهد و قطره چکان را نزدیک چشم نگهدارید، اما نباید با چشم تماس پیدا کند. قطره را در داخل کیسه زیرین بریزید (هیچگاه قطره را مستقیماً روی کره چشم نچکانید) چشم را ببندید و چند دقیقه در همین حالت بمانید.

دارو و استفاده از آن

او گفت: نکته مهم دیگر این است که ظرفیت پلک زیرین حداکثر یک قطره است و با ریختن بیش از یک قطره، قطره قبلی شسته می شود؛ بنابراین اگر لازم است هم زمان دو یا چند دارو به شکل قطره مصرف کنید، حداقل 5 الی 10 دقیقه بین ریختن دو قطره فاصله بگذارید. از مصرف طولانی مدت قطره های چشمی به ویژه آن هایی که حاوی ترکیبات کورتونی هستند (معمولاً برای رفع التهاب چشم استفاده می شوند) بدون تجویز پزشک خودداری کنید؛ زیرا ممکن است عوارض جانبی، همچون بیماری آب مروارید و گلوکوم (آب سیاه) و نهایتا کوری را به دنبال داشته باشد.

فاطمی افزود: برای ریختن قطره گوشی، لاله گوش را عقب بکشید (در بچه ها به پایین و عقب، در بزرگسالان به بالا و عقب) بعد قطره را بچکانید. قطره نباید سرد یا بسیار گرم باشد. بهترین روش برای اینکه قطره گوش به گرمای مناسب برسد، این است که آن را بین دست به جلو و عقب بگردانید. هیچ گاه قطره گوش را در آب جوش قرار ندهید، زیرا نباید بسیار گرم باشد.

او گفت: بطور کلی در مصرف قطره ها یا پماد های چشمی، گوش و بینی از تماس نوک قطره یا پماد با مخاط خودداری کنید. از قطره چشمی، گوش یا بینی که مدتی بی استفاده مانده است مجددا استفاده نکنید؛ چرا که خود دارو می تواند محیط مساعد جهت تجمع عوامل میکروبی باشد که در نتیجه ضرر آن بیش از خاصیت آن خواهد بود.

قرص های روکش دار

فاطمی بیان نمود: بهترین روش استفاده از دارو های به شکل کرم و پماد است که ابتدا محل مورد نظر را به مدت 5 دقیقه مرطوب کنید و سپس قبل از خشک شدن (در طی 2 تا 5 دقیقه) دارو را روی ضایعه بمالید. تمام داروهایتان را به دور از حرارت، رطوبت و دسترسی بچه ها نگهدارید. نیازی نیست که همه دارو ها در داخل یخچال نگهداری کنید. اگر دارو ها در جای مرطوب یا در گرمای نور آفتاب، در سرما یا گرما زیاد نگهداری شوند تجزیه شده و فاسد خواهند شد. او در ادامه افزود: برخی دارو ها وقتی تجزیه می شوند و فقط اثرشان کمتر می شود، اما برخی دیگر پس از تجزیه به ترکیب کاملاً متفاوت و خطرناکی تبدیل می شوند؛ بنابراین هیچ گاه قفسه دارو ها را در حمام یا نزدیک به آن قرار ندهید.

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1127

به "نحوه صحیح استفاده از داروهای مختلف چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه صحیح استفاده از داروهای مختلف چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید