نشانگر زیستی جدیدی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

به گزارش تور یونان ارزان، در حالی که ما هنوز درمانی برای آلزایمر نداریم، یک نشانگر زیستی تازه کشف شده که احتمال بروز بیماری را قبل از ظاهر شدن علائم اصلی آن نشان می دهد.

نشانگر زیستی جدیدی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

به این ترتیب می گردد درمان هایی برای کند کردن و به تعویق انداختن بیماری در بعضی موارد را در نظر گرفت.

نشانگر زیستی مورد بحث، مولکولی از microRNA به نام miR-519a-3p است.

این تحقیق که به وسیله پژوهشگران موسسه مهندسی زیستی کاتالونیا (IBEC) و دانشگاه بارسلونا در اسپانیا راهنمایی می گردد، نشان داده که سطوح بالاتر miR-519a-3p در افراد مبتلا به آلزایمر یافت می گردد.

در حال حاضر، آزمایش هایی برای تشخیص بیماری آلزایمر معمولاً پس از آغاز علائم انجام می گردد، زمانی که اختلال شناختی زمینه ای وجود داشته باشد. یعنی زمانی که برای مداخله درمانی دیر شده.

تشخیص این microRNA ممکن است به ایجاد معیارهای اضافی برای تشخیص دقیق تر در مراحل اولیه بیماری یاری کند.

میکروRNA هایی مانند miR-519a-3p مولکول های کوچک RNA غیر کدنماینده هستند، یعنی دستور فراوری پروتئین نمی دهند.

این میکرو RNA ها در بدن پایدار هستند و به راحتی در مایعات بدن قابل تشخیص هستند و به عنوان نشانگرهای زیستی برای هشدار بیماری، مقدار گیری پاسخ به درمان ها یا ثبت شرایط سلامت عمومی بسیار مفید هستند.

مولکول miR-519a-3p با فراوری پروتئین پریون سلولی (PrPC) مرتبط است، که با آغاز و پیشرفت این بیماری اندازه آن کاهش میٰیابد

محققان از بافت مغزی گرفته شده از افراد مبتلا به آلزایمر پس از مرگ، همراه با آزمایشات شیمیایی استفاده کردند تا ثابت نمایند miR-519a-3p باعث کاهش فراوری PrPC می گردد.

پس بر اساس این تحقیق سطوح بالاتر miR-519a-3p در بافت مغز را می توان با مراحل اولیه آلزایمر مرتبط دانشت. آزمایش های آزمایشگاهی نشان داد که این مولکول به ناحیه ای از ژن متصل می گردد که بیان PrPC را کنترل می نماید و مقدار فراوری پروتئین را با پیشرفت بیماری کاهش دهد.

البته هنوز باید کار تحقیقاتی بیشتری برای مرتبط کردن miR-519a-3p با انجام گردد. اما تعیین شده که در بیماری های دیگر مانند تائوپاتی ها و بیماری پارکینسون اندازه آن زیاد تغییر نمی یاد و می توان آن را مختص آلزایمر دانشت.

این تحقیق در Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Molecular Basis of Disease منتشر شده.

منبع: یک پزشک
انتشار: 1 خرداد 1403 بروزرسانی: 1 خرداد 1403 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2378

به "نشانگر زیستی جدیدی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانگر زیستی جدیدی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید