هالووین ، تجربه ای متفاوت از ترس و وحشت

به گزارش تور یونان ارزان، پیر و جوان، کودک و بزرگسال، از آسیا تا اروپا، هالووین جشنی ست که تمام جهان را درگیر خود می نماید! پوشیدن لباس های عجیب و غریب، ترساندن یکدیگر و تزیین کدو تنبل ها از نمادهای این جشن چند هزار ساله هستند. شما چه تصوری از ها لوو ین دارید؟ می دانید که پشت این همه شور هیجان چه داستانی نهفته است؟ در اینجا می خواهیم با تاریخچه، نمادها و مراسم های یکی از معروفترین و بزرگترین جشن های جهان آشنا شویم.

هالووین ، تجربه ای متفاوت از ترس و وحشت

هالووین از پرطرفدارترین فستیوال های جهانست که ترکیبی از فضای شادی، اشتیاق واسترس را با هم دارد. این جشن بزرگ را می توان انعکاسی از فرهنگ منطقه ها مختلف دانست که ترس در تمامی آن ها مشترک است. شرکت نمایندگان در فستیوال با پوشیدن لباس های نمادین ترسناک سعی می نمایند یکدیگر را ترسانده و در عین حال با برگزاری مرنام موسیقی و پایکوبی شبی خاطره انگیز را برای خود به ثبت رسانند. البته ها لوو ین آداب و رسوم خاص خود را نیز دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

معنی هالووین / Halloween

ها لوو ین در لغت به معنای شب قدیسان است که بیشتر مرنامات خود را از فرهنگ و آیین مسیحیت گرفته، جشن ها لوو ین به عنوان یک فستیوال جهانی قرن هاست که در تمام جهان از آسیا گرفته تا اروپا برگزار می گردد. هر چند که این فستیوال نسبت به آیین پیشین خود تغییرات بسیاری داشته اما ماهیت اصلی خود یعنی پوشیدن لباس های ترسناک و استفاده از کدو تنبل به اشکال مختلف را همچنان حفظ نموده است. ها لوو ین به جشن ارواح هم معروفیت دارد چرا که در شب برگزاری این فستیوال خیابان ها، کوچه ها و خانه ها با نمادهای ترسناک از جمله جمجمه انسان، کدو تنبل ها که به صورت وحشتناک تزیین شده اند، عروسک های شیطانی، تارهای عنکبوت مصنوعی و هر چیز دیگری که نمادی از ارواح شیطانی و جادوگران بدجنس هستند تزیین می شوند.

هر چند که هالووین های امروزی بیشتر جنبه تفریح داشته و لباس های نمادین جای پوشش ارواح را گرفته اند اما این فستیوال همچنان نام خود را به عنوان معروفترین و پرطرفدارترین جشن سال بعد از کریسمس حفظ نموده است.

تاریخچه ها لوو ین

حدود دو هزار سال پیش همزمان با اتمام برداشت محصول در پاییز جشنی به نام سلتیک در کشورهای ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه برگزار می شد. در این مرنام که به نوعی انتها پاییز و شروع فصل سرما نیز اعلام می شد افراد با پوشیدن لباس های ترسناک و در دست داشتن آتش ارواح را از شهر یا روستای خود دور می کردند. در قرن هشتم میلادی بود که پاپ گرگوری سوم (Gregory III) به هالووین رسمیت داده و روز 31 اکتبر را به افتخار تمام مقدسات تعطیل اعلام نمود. از آن موقع تا کنون هر ساله با غروب آفتاب در 31 اکتبر جشن ها لوو ین شروع و تا پاسی از شب ادامه دارد. در بیشتر کشورها روز بعد از ها لوو ین هوا سرد شده و مردم لباس های زمستانی خود را بیرون می آورند.

در شب جشن علاوه بر برگزاری میهمانی ها با لباس مبدل، بزرگترها برای تقسیم عشق و دوستی با محبت و جادو به بچه ها شکلات هدیه می دهند.

آشنایی با علامت ها و نمادهای ها لوو ین

هر چند که نمادها و آیین های هالووینی از دو هزار سال قبل تا امروز تغییرات بسیاری داشته است اما چند نماد همچنان قدمت خود را حفظ نموده و در تمام مرنامات حضور دارند. در ادامه نمادهای هالووینی را معرفی می کنیم:

 • نماد شیطان: شیطان نماد بی چون و چرای شب هالووین است که برای ترساندن از آن استفاده می گردد. در شب فستیوال عروسک های وحشتناک شیطانی بر روی درختان، دیوارها ویا درب خانه ها دیده می شوند.
 • نماد کدو تنبل: کدو تنبل ها نمادهای بی چون و چرای ها لوو ین هستند. در این مرنام کدوها به حالت شیطانی تزیین شده و روشن کردن شمع در آن ها ترسناک ترشان می نماید.
 • نماد فرشته: خوبی و بدی با هم معنا پیدا می نمایند. پس حضور فرشته ها در مقابل شیطان ها از دیگر نمادهای هالووینی ست که همچنان برای تزین استفاده می گردد.
 • نماد شلغم: دو کشور ایرلند و اسکاتلند در شب ها لوو ین شلغم را هم مانند کدو به صورت وحشتناک تزیین نموده و برای ترساندن استفاده می نمایند.
 • نماد جمجمه: ماکت های جمجمه به عنوان یادآوری مرگ و موقت بودن زندگی از دیگر نمادهایی خستند که در شب های هالووینی دیده می شوند.
 • نمادهای پاییزی: به علت برگزاری ها لوو ین در پاییز همواره عناصر این فصل مانند برگ های زرد و نارنجی، مترسک ها و ذرت در کنار سایر تزیینات ترسناک قرار داده می شوند.

اجرای جشن ها لوو ین

آیین یا بازی های شب هالووین درهریک از کشورها فرق دارد. در اینجا چند بازی را که ریشه تاریخی دارند معرفی می کنیم:

 • بازی دوکینگ (dooking): سیب در فستیوال های هالوینی به عنوان جاودانگی شناخته می گردد. در بازی دوکینگ چند سیب در داخل ظرف پر از آب انداخته و شرکت نمایندگان در بازی که بیشتر بچه ها هستند باید بدون یاری دست سیب ها را گار بزنند.
 • بازی پرتاب پوست سیب: بازی پوست سیب بسیار جالب و البته با کمی خرافات همراه است. در این بازی سیب را با یک دست پوست کنده و سپس پوست ها را از پشت سر خود زمین می اندازند. پوست های زمین افتاده حرف اول نام همسر آینده شخص را نشان می دهند.
 • فندوق کبابی و بلوط: در این بازی فندوق و بلوط را از دور در آتش می اندازند اگر فندوق ها یا بلوط ها آرام کباب شوند که نشانه دهنده رسیدن به آرزوهاست اما اگر با سروصدا بسوزند نشان دهنده اتفاقات بد هستند.
 • فوت کردن آتش: فوت کردن آتش را بیشتر پیشگوها در شب هالووین انجام داده و با شکل شعله های آتش آینده را پیش بینی می نمایند.
 • رفتن به مکان های خالی از سکنه: بیشتر افراد در شب هالوین خانه های خود را به صورت خانه های متروکه و خال از سکنه تزیین می نمایند. بدین ترتیب با تم فستیوال هماهنگ شده و دیگران را می ترسانند.

غذاهای ها لوو ین

آجیل و سیب را می توان از غذاهای اصلی در شب هالوین دانست. اما علاوه بر این افراد غذاهای دیگر را ترسناک و کاملا هالوینی تزیین نموده و بر سر میز می گذارند. اغلب غذاها با اسکلت یا اعضای بدن قطع شده انسان تزیین می شوند. بسیاری از خانواده ها در شب هالوین گوشت استفاده ننموده و از سبزیجات برای پخت غذا استفاده می نمایند.

ها لوو ین کی است؟

هالووین به عنوان جشنی جهانی هر ساله در 31 اکتبر برگزار می گردد. جالب است بدانید که برای برگزاری این جشن از ماه ها قبل برنامه ریزی می گردد. قانون پوشیدن لباس های مخصوص فراورینمایندگان را به تکاپوی طراحی و دوخت منحصربه فردترین لباس ها می اندازد. هزاران شکلات با طعم های مختلف با بسته بندی های مخصوص فراوری و به فروش می رسند و نمادهای هالووینی مانند عنکبوت ها، کدوها، عروسک های شیطان و فرشته در مغازه های مخصوص به معرض نمایش گذاشته شده و برای تزیین خانه ها و خیابان ها به فروش می رسند.

حقایقی جالب درباره جشن ها لوو ین

 • می دانستید جشت هالووین به نوعی ادقام عقیده بت پرستی و مسیحیت با یکدیگر است؟
 • برای طراحی لباس های هالوینی بیشتر از رنگ های سفید، سیاه، نارنجی، قرمز و بنفش استفاده می گردد.
 • در جشن سلتیک یا همان هالوین قدیمی در شب برگزاری فستیوال از استخوان انسان و حیوان برای تزیینات لباس های خود استفاده می کردند.
 • پاپ گریگوری اولین شخصی بود که برای شهدای مسیحیت به مرنام هالوین شکل رسمی داد.
 • شاید کمی ترسناک باشد اما در زمان های بسیار دور در جشت سلتیک حیوانات یا انسان ها را برای قربانی کردن در آتش می انداختند.
 • جشن هالوین جز معدود فستیوال هایی که در اغلب کشورهای جهان در یک روز برگزار می گردد.
 • کشیده شدن بعضی از جشن ها به خشونت، دور ریخته شدن اندازه زیادی شکلات و بالا رفتن آمار خراب کاری ها از معایب فستیوال هالوین هستند.
 • جشن هالوین پس از کریسمس پر سودترین فستیوال آمریکا به شمار می رود.

هالوین در کدام کشورها برگزار می گردد؟

با اطمینان می توان گفت که جشن هالووین از آن دسته فستیوال هایی ست که به وسیله فرهنگ های مختلف در بیشتر کشورها برگزار می گردد. در ادامه تعدادی از کشورهایی را که هالوین را برگزار می نمایند معرفی می کنیم:

 • اسکاتلند
 • فرانسه
 • ایتالیا
 • اسپانیا
 • آمریکا
 • ژاپن
 • سنگاپور
منبع: ستاره ونک
انتشار: 17 آبان 1401 بروزرسانی: 17 آبان 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2231

به "هالووین ، تجربه ای متفاوت از ترس و وحشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هالووین ، تجربه ای متفاوت از ترس و وحشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید