هرآنچه که باید برای خرید کفش مناسب کف پای صاف بدانید

به گزارش تور یونان ارزان، کف پای صاف یکی از مسائل رایج و اغلب بدون درد پا است. پا اغلب شکل قوس مانندی دارد. کف پا اغلب پشت انگشتان پا به سمت بالا خمیده شده و به سمت پایین پاشنه پا رو به پایین خمیده می گردد. داشتن کف پای صاف به این معنا است که کف پا قوس ندارد و کل کف پا هنگام ایستادن کف زمین را لمس می نماید.

هرآنچه که باید برای خرید کفش مناسب کف پای صاف بدانید

کف پای صاف برای بسیاری از افراد مسئله ای ایجاد نمی نماید، اما در بعضی افراد روی چگونگی ایستادن و حرکتشان تاثیر می گذارد. در این افراد پایشان روی سایر قسمت های بدنشان فشار وارد می نماید. در صورتی که شکل پا باعث ایجاد درد در پا، زانو، لگن یا کمر گردد به درمان احتیاج دارید. انتخاب کفش مناسب می تواند به جلوگیری از ایجاد کف پای صاف یاری کند.

داشتن کفش مناسب برای کفش پای صاف به کاهش درد یاری نموده و باعث می گردد در طول روز راحت باشید. این کفش ها باید استقامت، پوشش قوس و محافظ داشته باشند. یک کفش مناسب برای کف پای صاف باید ویژگی های خاص یک کفش ارتوپدی را داشته باشد.

فرقی ندارد که به چه کفشی احتیاج دارید در هر حال مشخصات کفش های مخصوص کف پای صاف در همه آن ها یکسان است.

کف پای صاف

تفاوت بین کف پای صاف و کف پای سالم ساده است. در کف پای صاف فشارها به گونه ای که باید توزیع نمی شوند. در واقع مدل پا به سمت داخل خمیده شده و منجر به ایجاد درد در قوس، پاشنه و مفاصل پا می گردد. این درد حتی می تواند به زانوها یا لگن هم برسد.

دلایل ایجاد کف پای صاف

کف پای صاف چیزی است که در طول کل زندگی می توانید آن را داشته باشید. بعضی افراد هیچ گاه قوس مجزایی در پایشان ندارند. بچه ها پاهای صاف تری نسبت به بزرگسالان دارند و ممکن است با کف پاهای صاف رشد نمایند.

دسته دیگری از افراد ممکن است به مرور زمان متوجه شوند کف پاهایشان در حال صاف شدن است. ساییدگی عمومی استخوان ها و مفاصل می تواند منجر به کف پای صاف در بزرگسالی گردد. سایر عوامل خطری که باعث بروز کف پای صاف می شوند عبارت اند از:

  • بالا رفتن سن
  • دیابت
  • آسیب دیدگی پا یا مچ
  • چاقی
  • روماتیسم مفصلی

چگونه کف پای صاف را اصلاح کنیم؟

برای اصلاح کف پای صاف کارهای مختلفی می توانیم انجام دهیم که بعضی از آن ها در ادامه آورده شده اند:

  • انتخاب کفش مناسب؛ در پی کفشی باشید که کفی ضخیم، پهن و دارای پوشش قوس باشد.
  • پوشیدن کفی های ارتز برای کف پای صاف؛ این کفی ها برای اصلاح طرز ایستادن و تسکین درد روی نقاط تکیه گاه روی زمین عمل می نمایند.
  • فیزیوتراپی یا تمرین های خانگی
  • انجام عمل جراحی؛ به عنوان آخرین درمان در صورت موافقت تیم پزشکی و پس از امتحان تمام راهکارهای دیگر.

ویژگی های کفش مناسب کف پای صاف

پوشش کف پا

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که پوشیدن کفشی که قوس پا را پوشش می دهد برترین گزینه برای کف پای صاف است. در پی کفشی باشید که کفی محکم اما لایه داری داشته باشد که سطح پا را پوشش دهد. کفی کفش باید انعطاف پذیر بوده و نباید شل باشد. کفی باید با پا حرکت نموده و هنگام قدم زدن یا ایستادن از پا پشتیبانی کند.

پوشش قوس پا

در پی کفش هایی باشید که پوشش اضافی در وسط کفی داشته باشند. پوشش کفی بلند می تواند فشار را از وسط پا برداشته و به تنظیم صحیح پا یاری نموده تا در هنگام حرکت مچ، زانو یا لگن خود را نچرخانید.

پوشش پاشنه

صندل هایی که پوششی دور پاشنه ایجاد نمی نمایند به هیچ عنوان برای کف پاهای صاف مناسب نیستند. این مدل کفش ها خیلی گشاد هستند و پوشش کفی مناسب برای کف پای صاف را فراهم نمی نمایند. افراد دارای کف پای صاف باید کفش هایی را انتخاب نمایند که با کفش و پا با هم حرکت نمایند. در واقع باید در پی کفش هایی باشند که از عقب به میزان کافی بالا آمده باشند تا همواره پاشنه را در تماس با کفش نگه دارند.

پاشنه بلند

کفش هایی که در قسمت پاشنه کمی بلند هستند فشار را از قسمت میانی کفی برداشته و درد پا را تسکین می دهند. احتیاجی نیست که ارتفاع پاشنه خیلی زیاد باشد. پاشنه 2.5 یا 5 سانتی متری برای یاری به کف پای صاف کافی است. در پی کفش های رسمی با پاشنه های بلند و کفش های اسپرت با کفی پاشنه ضخیم تر باشید.

کفش های بنددار

کفش های دارای بند این امکان را فراهم می نمایند که قسمت بالایی کفش را متناسب با میزان پای خود تنظیم کنید. این امکان هم وجود دارد که بند را طوری تنظیم کنید که قسمت های مختلف پایتان پوشش یکنواختی داشته باشند. تخصیص فضای کافی به پا در کفش باعث می گردد وزنتان به صورت یکنواخت روی کفی کفش توزیع گردد.

ارتزهای سفارشی

در صورتی که کفشی پیدا نکردید که به خوبی پایتان را پوشش دهد باید از ارتزهای سفارشی بهره ببرید. پزشک شما با تحلیل چگونگی راه رفتنتان و چگونگی تاثیر گذاشتن پایتان روی سایر قسمت های بدنتان پایتان را آنالیز خواهد نمود. به مرور زمان ارتزها به شما یاری می نمایند قوس پایتان بیشتر گردد. پزشکتان ارتزهایی را برای ایجاد پوشش دقیقا در محلی که مورد احتیاج است تجویز می نماید.

درمان های دیگر برای کف پای صاف

در صورتی که کفش ها و ارتزها درد کفش پای صاف را از بین نبرند باید فیزیوتراپی انجام دهید. فیزیوتراپ می تواند تمرین هایی را برای تقویت دست ها و پاها به شما یاد دهد. این موضوع می تواند فشار را از پا برداشته و ناراحتی را بهبود دهد.

در موارد نادر پزشکان جراحی پا را توصیه می نمایند. این مورد تنها در شرایطی که مشکلاتی علاوه بر کف پای صاف داشته باشید انجام می گردد. به عنوان مثال در صورتی که تاندون آسیب دیده در پا یا مچ داشته باشید انجام جراحی برای بهبود آن به برطرف مشکلاتی که به علت کف پای صاف ایجاد شده اند هم یاری می نماید.

در خاتمه

کفش ایدئال برای کف پای صاف نباید از وسط خم گردد و بعلاوه باید پوشش خوبی را برای قوس پا فراهم کند. این کفش بعلاوه باید کفی جدا شدنی داشته باشد که بتوان کفی ارتز را داخل آن قرار داد.

پوشش پشت و میانه پا دو ویژگی مهم در انتخاب کفش برای کف پاهای صاف هستند. مدل کفش هم بسیار مهم است از این جهت که کفش های بسته از صندل ها بسیار مناسب تر هستند. اما به خاطر داشته باشید که انتخاب کفش مناسب برای کف پای صاف به تسکین درد و راحتی در طول روز یاری می نماید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: WebMD, Podexpert

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 مرداد 1402 بروزرسانی: 7 مرداد 1402 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2345

به "هرآنچه که باید برای خرید کفش مناسب کف پای صاف بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید برای خرید کفش مناسب کف پای صاف بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید