هشدار تکرار وقوع سیل در بهار 99 ، اقدامات پیشگیرانه کافی نیست

به گزارش تور یونان ارزان، رئیس هیئت ارزیابی سیلاب کمیته ملی سدهای بزرگ ایران، درباره احتمال تکرار سیلاب های چند ماه اخیر در سال آبی جاری هشدار داد.

هشدار تکرار وقوع سیل در بهار 99 ، اقدامات پیشگیرانه کافی نیست

به گزارش تسنیم، مصطفی فدایی فرد با اعلام این هشدار، گفت: اگرچه پس از سیلاب بهار سال جاری، کوشش هایی برای برطرف مسائل به ویژه در راستاهای رودخانه ها و اطراف سدها شد، اما این اقدامات به هیچ وجه کافی نیست، به ویژه اینکه مسائل به وجودآمده در این مناطق در چندین سال ادامه داشته و امکان برطرف آن در کوتاه مدت ممکن نیست.

وی تجاوز به حریم مسیل ها، رودخانه ها، ساخت وسازهای غیرقانونی در آن نقاط و همچنین مناطق پایین دست و بالادست سدها و کم توجهی به پوشش گیاهی و آبخیزداری را مهم ترین علل خسارت زا بودن سیلاب ها برشمرد.

رئیس هیئت ارزیابی سیلاب کمیته ملی سدهای بزرگ ایران افزود: به عنوان نمونه در پایین دست سد کرخه به طور معمول هر ثانیه چهار هزار و 500 مترمکعب باید آب امکان خروج داشته باشد، اما تجاوزها و ساخت وسازها در پایین دست، حتی برای شرایط معمول هم مسائلی ایجاد نموده است بنابراین وقتی میزان خروجی آب در زمان پربارش بیشتر گردد به طور طبیعی خسارت هم در راستا پایین دست افزایش خواهد یافت.

فدایی فرد با اشاره به وضعیت بارندگی های متغیر در 50 سال اخیر در کشور، گفت: آمارهای این سال ها نشان می دهد وقتی خشکسالی 10 تا 15 سال ادامه پیدا کند بلافاصله چند سال شاهد ترسالی شدید خواهیم بود بنابراین همه دستگاه ها باید خود را برای وضعیت بارندگی سال آبی جاری و حتی چند سال بعد آماده نمایند.

وی ادامه داد: هر چند طبق پیش بینی ها بارندگی سال آبی جاری مثل بارندگی بهار سال جاری نخواهد بود، اما در مجموع، ترسالی و بارندگی مطلوبی خواهیم داشت.

رئیس هیئت ارزیابی سیلاب کمیته ملی سدهای بزرگ ایران، اشاره ای هم به طرح های متعدد تدوین شده در مورد آب کرد و گفت: ما در دنیا در تدوین طرح های جامع مرتبط با آب رتبه نخست را داریم، اما به نظر می رسد نبودن اعتبارات عملاً اجرای این طرح ها را متوقف نموده است که باید برای آن فکر و به آمایش سرزمینی هم توجه ویژه گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 647

به "هشدار تکرار وقوع سیل در بهار 99 ، اقدامات پیشگیرانه کافی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار تکرار وقوع سیل در بهار 99 ، اقدامات پیشگیرانه کافی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید