چرا اسکار بهترین بازیگری به واکین فینیکس می رسد؟

به گزارش تور یونان ارزان، واکین فینیکس بازیگر فیلم سینمایی جوکر (Joker) از جمله هنرپیشه هایی است که شانس بالایی برای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در مراسم اسکار 2020 دارد.

چرا اسکار بهترین بازیگری به واکین فینیکس می رسد؟

با ورود به سال میلادی جدید بازار پیش بینی جوایز اسکار داغ تر از همیشه است . از جمله بخش هایی که پیش بینی آن همیشه پرطرفدار بوده می توان به بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد اشاره نمود. سال گذشته این جایزه به رامی ملک رسید؛ هنرپیشه مصری - آمریکایی که بابت نقش آفرینی در فیلم سینمایی راپسودی بوهمی (Bohemian Rhapsody) مورد توجه نهاده شد. ملک سال گذشته با رقبایی چون کریستین بیل، بردلی کوپر، ویلم دفو و ویگو مورتنسن روبرو بود.

اما در مراسم اسکار 2020 در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد از همین حالا چندین بازیگر مورد توجه ویژه قرار دارند. یکی از پرشانس ترین هنرپیشه ها در این رشته واکین فینیکس است در حالی که آنتونیو باندراس برای فیلم درد و شکوه، رابرت دنیرو برای مرد ایرلندی، آدام درایور برای داستان ازدواج و لئوناردو دی کاپریو برای روزی روزگاری در هالیوود از جمله سایر نامزدهایی هستند که شانس زیادی برای دریافت این جایزه دارند.

در ادامه به آنالیز دلایلی می پردازیم که شانس واکین فینیکس بازیگر فیلم سینمایی جوکر را برای دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد به شکل ویژه ای بالا برده است.

1- واکین فینیکس تحسین شده ترین بازیگر سال

احتمالا کمتر بازیگری را سراغ داریم که سال جاری به اندازه فینیکس مورد توجه مردم و رسانه ها نهاده شده باشد. حتی کسانی که فیلم سینمایی جوکر را چندان دوست نداشتند هم بر این موضوع تاکید کردند که بازی فینیکس در فیلم کیفیت بالایی داشت. در مقایسه با سایر رقبا نمی توان هنرپیشه دیگری را پیدا کرد که به این میزان تحسین و توجه دست یافته باشد.

احتمالا یکی از دلایل تحسین گسترده فینیکس ماهیت نقشی است که او بازی نموده. نقشی که هم زمان مجموعه گسترده ای از احساسات پیچیده را درون خود دارد. آدمی تحقیرشده، آسیب دیده و همزمان در لحظاتی قدرتمند و ترسناک. ترکیبی از خیر و شر که یک مجموعه پیچیده از احساسات را در مخاطب برمی انگیزاند و سال جاری کمتر نقشی وجود داشت که این میزان پیچیدگی در خود داشته باشد.

2- شانس بالای ضدقهرمان های دوست داشتنی

بعضی از تحلیل گران معتقدند اساسا شخصیت هایی که نقش یک ضدقهرمان را بازی می نمایند شانس بیشتری برای دریافت جایزه اسکار دارند. در خصوص جوکر واضح است که آرتور فلک یک قهرمان استاندارد نیست. او از آن دسته ضد قهرمان های به شدت سمپاتی برانگیز است که هم مردم را به راحتی جذب خود می نماید و هم به شکل تاریخی نشان داده که روی اعضای آموزشگاه تاثیر جدی دارد.

برای مثال این بازیگران را به یاد بیاورید. آنتونی هاپکینز در سکوت بره ها، کوین اسپیسی در مضنونین همیشگی، دانیل دی-لوئیس در خون به پا خواهد شد، خاویر باردم در جایی برای پیرمردها نیست، هیث لجر در شوالیه تاریکی و کریستف والتس در حرامزاده های لعنتی همه از جمله بازیگرهایی هستند که در نقش های اصلی یا مکمل پیروز به دریافت اسکار شده اند و ایفای نقش یک ضدقهرمان کم و بیش سمپاتی برانگیز یکی از ویژگی های اصلی شان بوده.

می توان ادعا کرد جوکر با فاصله یکی از دوست داشتنی ترین و همدلی برانگیزترین نقش هایی است که در سال های اخیر اجرا شده و از این نظر شانس ویژه ای هم برای دریافت جایزه اسکار دارد.

3- پیروزیت در باکس آفیس

اساسا اسکار مراسمی است که برای تجلیل از صنعت سینمای آمریکا برگزار می شود. گرچه تفاوت نظر منتقدان و توده مردم در سال های گذشته باعث شده بسیاری از فیلم های محبوب سال مورد بی توجهی آموزشگاه قرار بگیرد اما خود اعضای آموزشگاه و برگزارنمایندگان مراسم هم از این شرایط شاد نیستند.

اگر به واکنش های آموزشگاه در سال های گذشته توجه کنید درمی یابید که آن ها به شدت علاقه دارند راهی پیدا نمایند تا فیلم های پرمخاطب و پیروز در باکس آفیس هم سهم بیشتری در مراسم اسکار داشته باشند. به همین دلیل تغییرات یا پیشنهاد تغییراتی در مراسم طی سال های گذشته اعمال یا دست کم مطرح شده است.

فیلم سینمایی جوکر از جمله آثار بسیار پیروز در گیشه سال 2019 بود. پرسودترین فیلم ابرقهرمانی، پرفروش ترین فیلم با درجه بندی سنی R، بزرگترین افتتاحیه ماه اکتبر و در کل فیلمی با فروش بیش از یک میلیارد دلار که در میان 10 فیلم پرفروش گیشه سینمای آمریکا قرار داشت. قطعا نمی توان این نکته را نادیده گرفت که جوکر محبوب ترین فیلمی است که سال جاری در بخش های مختلف مراسم اسکار حضور دارد و بخش عمده ای از این محبوبیت نیز به بازیگر مرد نقش اول آن یعنی واکین فینیکس باز می شود.

4- ضعف رقبای واکین فینیکس

در نهایت ضعف رقبا هم از جمله دلایلی است که شانس فینیکس برای دریافت جایزه را بیشتر می نماید. وقتی از ضعف رقبا حرف می زنیم منظورمان این نیست که سایر نامزدها لزوما بازی های ضعیف تری ارایه داده اند اما تقریبا هر کس نقطه ضعفی دارد که باعث می شود شانس بازیگر فیلم سینمایی جوکر بالاتر از همه باشد.

برای مثال آنتونیو باندراس در درد و شکوه بازی خوبی از خود به جا گذاشته اما او تا به حال حتی نامزد دریافت جایزه اسکار هم نبوده. سوای اینکه در فیلمی به ایفای نقش پرداخته که آمریکایی نیست و دادن جایزه به او چندان به معنای تجلیل از صنعت سینمای آمریکا نیست.

لئوناردو دی کاپریو سال 2015 برای فیلم سینمایی بازگشته اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را گرفت. دی کاپریو برای متقاعدکردن آموزشگاه و دریافت دومین اسکار کار به مراتب سخت تری در پیش دارد در حالی که فینیکس تا به امروز این جایزه را دریافت ننموده. آموزشگاه نشان داده به این سادگی ها جایزه را به دی کاپریو نمی دهد و ایفای نقش های بسیار پرمایه تری از حضور او در روزی روزگاری در هالیوود را هم نادیده گرفته است.

رابرت دنیرو می تواند یکی از شانس های دریافت جایزه باشد اما اساسا به نظر نمی رسد دنیرو حتی یکی از چند شانس اصلی به حساب بیاید. بازی دنیرو در مرد ایرلندی بیش از حد کنترل شده و فاقد فراز و نشیب های تاثیربرانگیزی است که عموما نشان داده اعضای آموزشگاه را قانع می نماید. همچنین مرد ایرلندی فیلم شبکه نت فلیکس است و عدم اکران گسترده آن در سینما به هر حال یکی از نقاط ضعف عوامل این اثر در رقابت اسکار در نظر گرفته می شود.

در نهایت آدام درایور هم در میان بازیگرانی نهاده شده است که کارشناسان برایش شانس دریافت جایزه اسکار را قایل شده اند. علاوه بر اینکه داستان ازدواج هم از محصولات نت فلیکس است اما باید به یک دلیل مهم تر اشاره نمود. داستان ازدواج فیلمی است با دو بازیگر اصلی که اگرچه درایور در آن نقش مرکزی تر و کم و بیش همدلی برانگیزتری ایفا می نماید اما نمی توان گفت کل اثر فیلم آدام درایور است. در همین ویژگی جوکر را در نظر بگیرید که تقریبا از شروع تا پایان صحنه نمایشگری واکین فینیکس است. از این نظر حتی آدام درایور هم قدرت چندانی برای رقابت با بازیگر نقش آرتور فلک ندارد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 830

به "چرا اسکار بهترین بازیگری به واکین فینیکس می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اسکار بهترین بازیگری به واکین فینیکس می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید