کشف قویترین میدان مغناطیسی دنیا به وسیله ستاره شناسان

به گزارش تور یونان ارزان، ستاره شناسان در حال آنالیز سیگنال های پرتو ایکس مربوط به یک ستاره نوترونی بودند که متوجه یک میدان مغناطیسی قوی شدند. میدان مغناطیسی مربوط به این ستاره دهها میلیون برابر قوی تر از میدان مغناطیسی ایجاد شده در آزمایشگاه های زمین بوده و به نوعی قویترین میدان مغناطیسی دنیا محسوب می گردد.

کشف قویترین میدان مغناطیسی دنیا به وسیله ستاره شناسان

به گزارش خبرنگاران به نقل از تکنا، یک ستاره نوترونی با نام GR J1008-57 در یک مجموعه خاص در حالت تپ اختر اشعه ایکس در حالت تجمیع بوده است. این ستاره نوترونی امواج مغناطیسی قدرتمندی را از خود ساطع نموده بود. اشعه ایکس در حالت تجمیع در خصوص ستاره های نوترونی ریزش مواد روی سطح این ستاره ها و در نتیجه ایجاد انفجارهای اشعه ایکس پر انرژی دوره ای است که به وسیله تلسکوپ هم قابل مشاهده است.

انفجارهای اشعه ایکس ستاره نوترونی به وسیله محققان آموزشگاه علوم چین و بعلاوه ستاره شناسان دانشگاه توبینگن آلمان آنالیز شده و قدرت امواج مغناطیسی آن میزان گیری شد. این گروه از محققان متوجه شدند امواج مغناطیسی فراوری شده قدرتمندترین میدان مغناطیسی در دنیا به تعداد می رود. رصد این ستاره در آگوست 2017 و با استفاده از تلسکوپ Insight-HXMT اجرا شده بود و در همان زمان هم محققان متوجه ویژگی پراکندگی تشدید سیکلوترون یا CRSF شده بودند. این ویژگی با انرژی 90 کیلو ولت میزان گیری شده بود و میدان مغناطیسی تپ اختر هم در هم در حدود یک میلیارد تسلا بوده است.

پیش از این قدرتمندترین میدان های مغناطیسی آزمایشگاهی حدود 1200 تسلا بوده است. با این وجود محققان معتقدند ممکن است نسخه های قوی تری از ستاره های نوترونی با میدان های مغناطیسی و بسیار قدرتمند تر از 100 میلیارد تسلا وجود داشته باشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1833

به "کشف قویترین میدان مغناطیسی دنیا به وسیله ستاره شناسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قویترین میدان مغناطیسی دنیا به وسیله ستاره شناسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید