کوه های رنگین کمان چین، پالت رنگی طبیعی!

به گزارش تور یونان ارزان، کوه های رنگین کمان چین در پارک زمین شناسی ژانگی دانکسیا

کوه هایی شبیه به آب نبات رنگی در چین وجود دارند که با لایه هایی به رنگ آبی نیلگون، بنفش زنده، زرد و پرتقالی پوشیده شده اند و آنقدر متفاوت هستند که می توان آن ها را جزو عجایب دنیا دانست. با این که این کوه ها شاید به نظر مصنوعی برسند اما باید بگوییم که تک تک لایه هایشان به صورت طبیعی شکل گرفته است. کوه های رنگین کمان چین بخشی از جغرافیایی پارک ژانگی دانکسیا در استان گانسو قرار دارند و این قله های چند رنگ یک جاذبه توریستی محلی شناخته شده اند که به کوه های رنگین کمان چین شهرت دارند. فرم این تپه ها به نظر می رسد که کار دست انسان باشد، مانند لایه های یک کیک و یا نقاشی هایی که به رنگ های مختلف و انتزاعی کشیده می شوند اما ترکیب رنگ آن ها کاملا بر اساس پدیده ها و رسوبات طبیعی شکل گرفته است. برای اینکه با این تپه ها بیشتر آشنا شوید با خبرنگاران همراه باشید.

کوه های رنگین کمان چین، پالت رنگی طبیعی!

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

کوه های رنگین کمان چین چطور شکل گرفته اند؟

کوه های رنگین کمان، ماسه سنگ های کرتاسه و لای سنگ (سیلتستون) هستند که در چین قبل از تشکیل کوه های هیمالیا شکل گرفته اند. ماسه و گل و لای با آهن و مواد معدنی ترکیب شده اند که باعث به وجود آمدن عنصری شده اند که رنگی که در امروز دیده می گردد، در آمده است. این کوه ها که زمانی لایه های افقی و تخت بودند توسط صفحات زمین ساختی هند که به صفحات زمین ساختی اوراسیا تقریبا 55 میلیون سال برخورد نموده اند، از حالت افقی درآمده اند. این قضیه بسیار شبیه به زمانی است که دو اتومبیل با هم از روبرو تصادف می نمایند و در نتیجه آن سپرهای آن ها جمع شده و کمی برآمده می گردد. این فرآیند باعث بالا آمدن کوه هایی شده که اگر اتفاق نمی افتاد در زیر سطح زمین باقی می ماندند. تاثیرات آب و هوایی و فرسایش، لایه های سنگی قاره ای و سازه های زیرزمینی را از بین می برد و لایه های زیرین را در معرض کانی ها و مواد شیمیایی متفاوت قرار می دهد. این جریان باعث تغییرات قابل توجهی می شوند که کوه های رنگین کمان چین را تشکیل داده اند.

کوه های رنگین کمان چین نتیجه قرن ها تغییرات تکتونیکی، شرایط آب و هوایی و فرسایش تخت های رسوبی خاک های قرمز به وجود آمده اند. البته باید بگوییم که چین تنها کشوری با این پدیده های عجیب و غریب به حساب نمی آید. کانادا نیز جایی است که کوه های رنگین کمانی در بریتیش کلمبیا دارد که رنگ آن ها توسط کانی سازی به دست آمده است. همچنین پرو دارای کوه هایی به نام وینیزنا است که همگی رنگارنگ هستند. در سال 2010، پارک ژانگی دانکسیا به عنوان یک سایت میراث دنیای یونسکو نامگذاری شده و از عکس های موجود در اینجا، آسان است که ببینید چرا این ثبت اجرا شده شده است. هر ساله گردشگران زیادی به این جا می آیند تا از این پدیده های طبیعی دیدن نمایند.

کوه های رنگین کمان چین در پارک ژانگی دانکسیا یک پدیده زمین شناسی زیبا در دنیا است. همانطور که گفته شد آن ها به دلیل رنگ های متنوعی که در خود دارند شناخته شده هستند و افراد زیادی آن را به رنگین کمان تشبیه نموده اند. اما سوالی که در این مورد بوجود می آید این است که چه اتفاقی برای این کوه ها افتاده که اینقدر رنگی و زیبا شده اند؟ در ادامه به فرآیندی که باعث فراوری رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی شده است می پردازیم.

رنگ اصلی، ماسه های قرمز پر رنگ است که مانند تشکل های فواره ای در فلت آیرونز (پنسیلوانیا)، پارک صخره های قرمز و باغ خدایان (کلرادو) می ماند. رنگ قرمز به علت پوشش اکسید آهن است، همچنین به عنوان هماتیت، بین دانه های ماسه سنگ شناخته می گردد. این روند دقیقا مشابه زمانی است که که یک قطعه فلزی در زیر باران رها می گردد و بیرون آن یک لایه قرمز به خاطر زنگ زدگی به وجود می آید. این پدیده باعث قرمز شدن رنگ کوه های رنگین کمان چین می گردد.

بیشتر وقت ها اکسید آهن به صورت قرمز تیره دیده می گردد، البته زمان هایی نیز هستند که این مواد به رنگ ها دیگری تبدیل می شوند. برای مثال اکسیده شدن لیمونیت یا گوتیت رنگ ها قهوه ای و یا زرد فراوری می نمایند. همچنین مگنتیت می تواند رنگی سیاه مانند به کوه های رنگین کمان چین بدهد. اگر سولفید آهن موجود باشد، شما یک رنگ زرد فلزی توسط گوگرد به دست خواهید آورد. در عین حال، رنگ سبز اغلب به علت کلریت یا سیلیکات آهن ساخته می گردد. این ها تنها نمونه های کوچکی از چگونگی تغییر رنگ شن ها در این پدیده زیبا می باشند.

خوشبختانه برای دیدن رنگ قرمز در کوه ها حتما لازم نیست به کوه های رنگین کمان چین بروید. شما می توانید وقتی به طبیعت گردی می روید و یا به منطقه ای خاص سفر می کنید، به دنبال رنگ قرمزی که در نتیجه اکسیده شدن آهن به وجود آمده باشید و از آن لذت برید. در ایران نیز شبیه به این رنگ ها را می توانید در نزدیکی گرمسار در تپه هایی که به مریخی معروفند، در جزیره هرمز و بسیاری جاهای دیگر مشاهده کنید.

منبع: forbes.com

منبع: الی گشت
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 475

به "کوه های رنگین کمان چین، پالت رنگی طبیعی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه های رنگین کمان چین، پالت رنگی طبیعی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید