آب های زیرزمینی ایران متلاشی شده است

به گزارش تور یونان ارزان، رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی با پیش بینی بارندگی بهتر از سال جاری در بهار سال 1401، گفت: توان کشور از نظر تأمین آب به شدت ضعیف و آب های زیرزمینی متلاشی شده است.

آب های زیرزمینی ایران متلاشی شده است

احد وظیفه در مصاحبه با تسنیم، یادآور شد: طی دهه های گذشته کشاورزی ایران پیشرفته است، اما به قیمت نابودی منابع زیرزمینی. الآن دیگر نمی توانیم همان روش ها را دنبال کنیم، وقتی کم بارشی یا خشکسالی روی می دهد خودش را به سرعت نشان می دهد.

وی ادامه داد: پتانسیل و توان کشور از نظر تأمین آب به شدت ضعیف و آب های زیرزمینی متلاشی شده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان این که کمبود بارش ها در کوتاه ترین زمان اثر خود را نشان می دهد.

درباره پیش بینی ها از بارندگی بهار سال آینده، گفت: پیش بینی های صادرشده تا اوایل اردیبهشت سال آینده را نیز شامل می گردد، منتها هرچقدر سن پیش بینی زیاد گردد در نتیجه عدم قطعیت برای بازه های طولانی تر بیشتر می گردد.

وی اعلام کرد: در مجموع برای نیمه اول بهار سال 1401 پیش بینی ها حاکی از آ ن است که شرایط بارش ها بهتر از سال قبل است و احتمال این که شرایط زمستانی نرمالی داشته باشیم خیلی بیشتر از شرایط کم بارشی است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی پیش تر با اشاره به پیش بینی بارش های نرمال در زمستان سال جاری، گفته بود: اجرای برنامه های ریاضتی در حوزه آب الزامی است.

وظیفه با اشاره به پیش بینی بارش های نرمال و بالاتر از نرمال در زمستان سال جاری، اظهار کرد: امید است منطقه ها جنوبی کشور که بیشتر بارندگی خود را در فصل زمستان دارند، شرایط کنونی کشور را که بسیار بغرنج است بهبود قابل ملاحظه ای ببخشد.

گرچه هرچه در زمستان هم بارندگی داشته باشیم با توجه به این که سال قبل بارندگی کم بود و در ادامه آن در سه ماه پاییز سال جاری بارندگی ها بسیار کمتر از نرمال است، جبران این کمبود ها بسیار سخت خواهد بود.

وی توضیح داد: واقعیت آن است که باید برنامه های ریاضتی در حوزه آب به صورت جدی در تمام بخش ها از جمله کشاورزی و صنعت مدنظر قرار گیرد.

صنعت باید به سمت استفاده از آب های نامتعارف مانند آب بازچرخانی برود و در کشاورزی هم با بهر ه گیری از فناوری و روش های روزآمد از مصرف به شدت کم کنیم.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اعلام کرد: توان کشور به هیچ وجه جوابگوی مصرف آب کشاورزی نیست.

در مجموع اگر بارندگی های زمستان در حد نرمال باشد و کم بارشی هم نداشته باشیم، باز هم نمی توانیم این همه تقاضا برای آب را پوشش دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2082

به "آب های زیرزمینی ایران متلاشی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب های زیرزمینی ایران متلاشی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید