بازار 15 هزار میلیارد تومانی خدمات ابری در ایران

به گزارش تور یونان ارزان، اور پروژه ملی ابر ایران گفت: حجم بازار بالقوه خدمات ابری در ایران بین 12تا 15 هزار میلیارد تومان است.

بازار 15 هزار میلیارد تومانی خدمات ابری در ایران

هفته گذشته پروژه ملی ابر ایران در قالب تفاهمنامه ای بین دولت و بخش خصوصی با سرمایه گذاری 2 هزار و 400 میلیارد تومان رونمایی شد. در پروژه ملی ابر ایران آورده دولت 500 میلیارد تومان است و بقیه توسط بخش خصوصی تامین شده است. تیم هایی که برای انجام این پروژه انتخاب شدند در قالب دو کنسرسیوم و حضور شرکت های آسیاتک، ژرف نگر و ابر زس به عنوان دو اپراتور ابری کشور که کار خود را آغار کردند.

با گذشت یک هفته از رونمایی این پروژه ملی، علی شیرازی مشاور برنامه ریزی پروژه ابر ایران در نشست خبری که برگزار گشت، اهدافی که این پروژه دنبال می نماید را تشریح کرد. مشاور پروژه ابر ایران با بیان این که حجم بازار بالقوه خدمات ابری در ایران بین 12تا 15 هزار میلیارد تومان است، توضیح داد: ارائه خدمات اپراتورها ابری ابتدا با سازمان فناوری اطلاعات شروع و پس از آن در اختیار سازمان ها و نهادهای دولتی، بانک ها و موسسات اقتصادی، استارت آپ ها، تمامی کسب وکارها و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در بعضی از استان ها دیتاسنترهایی توسط دولت راه اندازی شده اما به دلایل مختلف آن ها بدون استفاده مانده اند و هدف این پروژه استفاده از توان بخش خصوصی برای احیای این ظرفیت ها است.

به گفته او، توسعه این پروژه تا چند هفته دیگر شروع می گردد تا سرویس های ابری را در سال 1400 در اختیار ذیع نفعان آن در بخش خصوصی و دولتی قرار بگیرد.

شیرازی اشاره نمود: بازار خدمات ابری ایران فضای رشد زیادی دارد تاجایی که حجم بازار بالقوه خدمات ابری ایران بین 12 تا 15 هزار میلیارد تومان برآورد می گردد.

تمرکززدایی در حوزه خدمات ابری، افزایش پایداری زیرساخت ها در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات، صرفه جویی ارزی، و ارائه خدمات ابری به دستگاه های دولتی، خصوصی و تولیدنمایندگان محتوا، از جمله اهداف پروژه ابر ایران است.

شیرازی گفت: این کنسرسیوم در نظر دارد پس از شروع سرویس دهی، به مدت 7 سال سرویس خود را ارائه کند و پس از آن اگر مشتریان از خدمات ارائه شده رضایت داشتند، می توانند به مدت 7 سال دیگر آن را تمدید نمایند. سرمایه گذاری در مراکز داده دولتی توسط بخش خصوصی انجام می گردد تجهیزات خریداری شده بخش خصوصی پس از 7 سال متعلق به دولت خواهد بود. او با تاکید بر این که دولت در این پروژه سرمایه گذاری نقدی نخواهد کرد، گفت: دولت زیرساخت های مراکز داده خود را برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می گذارد و سود مشارکت توسط بخش خصوصی به دولت پرداخت می گردد.

به زبان ساده، رایانش ابری (Cloud Computing) ارائه سرویس های رایانشی-سرورها، ذخیره سازها، پایگاه داده ها، شبکه، نرم افزار، تحلیل ها و موارد بیشتر به وسیله اینترنت است. به زبان ساده تر، خدمات ابری داده های کاربران را در فضای اینترنت با هزینه کمتر و امنیت بیشتر ذخیره می نمایند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1524

به "بازار 15 هزار میلیارد تومانی خدمات ابری در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار 15 هزار میلیارد تومانی خدمات ابری در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید