تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع

به گزارش تور یونان ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سرانجام گردهمایی سالانه معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی به جمع بندی و ارائه خلاصه ای از تصمیمات و سیاست های اتخاذ شده در این گردهمایی پرداخت.

تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع

پناهی با اشاره به تهدیدها و فرصت های توجه به مرجعیت علمی در نظام سلامت کشور، شرح داد: باید توجه داشت که مرجعیت علمی یک ضرورت است نه یک هدف و توجه به آن می تواند یک اکوسیستم قوی برای بهره گیری از علم به همراه داشته باشد.

وی اضافه نمود: کسب این جایگاه اصطکاک بین سازمان ها را کاهش خواهد داد ولی با این وجود، عدم جدیت در اجرای برنامه های مرتبط با مرجعیت علمی با تغییر مدیریت ها، بی توجهی به اسناد بالادستی در سازمان ها، حمایت ناکافی از برنامه ها از طریق نهادهای حمایتی و به خصوص عدم همگرایی در سطح کلان، این مقوله مهم را تهدید می کند.

پناهی با بیان این که انتظارات عمده از این گردهمایی به صورت سرفصل های کلان مطرح شد، بیان نمود: باید در جهت یافتن ایده هایی برای چگونگی ارتقای تحقیقات نافع، راهکارهای تولید علم و دانش و به کارگیری آن، راه های توسعه فناوری ها و نوآوری های سلامت و به کارگیری آن، راه های توسعه دیپلماسی علمی سلامت، چگونگی استفاده از زیرساخت های پژوهشی جهت حل مسئله و مرجعیت علمی، روش های عملیاتی توسعه اقتصاد دانش بنیان و همینطور نحوه به کارگیری ظرفیت های تحقیقات و فناوری جهت کاهش تهدیدهای حوزه سلامت و افزایش پاسخگویی اجتماعی، هم فکری و هم اندیشی انجام شود و به پاسخ های کاربردی دست یابیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به جمع بندی موضوعات مطرح شده در زمینه چگونگی ارتقای تحقیقات نافع اشاره کرد و گفت: اصلی ترین راهکارهای پیشنهاد شده بر محور طراحی پروژه های کلان منطقه ای مبتنی بر بار بیماری های آن کلان منطقه، طراحی ارزشیابی ها مبتنی بر نیازهای کشور و بازنگری و بروز رسانی اولویت های پژوهشی در سطح دانشگاه ها، مبتنی بر نیازهای واقعی جامعه عنوان شد.

پناهی راهکارهای تولید علم و دانش و به کارگیری آن جهت مرجعیت علمی کشور را برشمرد و بیان نمود: ارتقای مجلات در نمایه های بین المللی با استفاده از آموزش سردبیران، ارزشیابی مستمر مجلات، حمایت از مجلات پیروز و اصلاح رویه اعطای رتبه علمی، پژوهشی از جمله مواردی است که تاثیر بسیار بالایی دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، یادآور شد: تقویت ارتباط اعضای هیات علمی پایه و بالین جهت برقراری تعامل دوجانبه و طراحی برنامه هایی جهت نگهداشت نخبگان مانند جذب سرباز نخبه، عامل توسعه این حوزه به شمار می رود.

وی با بیان اینکه فناوری های نوین نیز از جمله مباحثی بود که در گردهمایی معاونان به صورت مفصل به آن پرداخته شد و تمامی حاضران در میزان اهمیت آن و ضرورت برنامه ریزی عملیاتی در خصوص نحوه به کارگیری فناوری های نوین پزشکی و راه های توسعه فناوری ها و نوآوری های سلامت اتفاق نظر داشتند، شرح داد: سرمایه گذاری در توسعه فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علوم داده و پزشکی شخصی سازی شده و همینطور طراحی فناوری های مورد نیاز با تاکید بر حوزه پیشگیری با توافق حاضران مورد تاکید واقع شد.

پناهی با اشاره به اینکه توسعه دیپلماسی علمی سلامت که در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه واقع شده است در این نشست به بحث و مصاحبه گذاشته شد، اضافه نمود: شناسایی ایرانیان مقیم خارج از کشور و دعوت از آنها جهت توسعه فعالیت های بین المللی و تمرکز بر توانمندسازی اعضای هیات علمی جهت انجام فعالیت های بین المللی در دستور کار معاونان تحقیقات دانشگاه ها قرار داده شد.

معاون وزیر بهداشت به ضرورت چاره اندیشی جهت کاهش تهدیدهای حوزه سلامت و افزایش پاسخگویی اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت های تحقیقات و فناوری اشاره و شرح داد: استفاده از پتانسیل دانشجویان در این حوزه کارایی زیادی دارد. بنابراین ترغیب فعالیت های دانشجویی جهت افزایش آگاهی عمومی در حوزه تغییرات اقلیمی که یکی از تهدیدات حوزه سلامت محسوب می شود، اهمیت بسیاری دارد.

وی بیان نمود: مشخص کردن شاخص های پاسخگویی اجتماعی، تدوین یک دستورالعمل مشخص جهت ایجاد و توسعه ترجمان دانش علوم پزشکی و همینطور استفاده از کوهورت های مرتبط، جهت پایش میکروبیوتا به منظور توسعه علوم شخصی سازی در امنیت غذایی در این حوزه، می تواند برای کشور چاره ساز باشد.

پناهی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان در کشور شرح داد: در حال حاضر بالای 8 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که حدود 25 درصد از آنها در عرصه سلامت فعالیت می کنند. بنابراین توسعه اقتصاد این گروه از شرکت ها از طریق شناسایی مولفه های موثر بر تجاری سازی یافته های پژوهشی حوزه سلامت، تاثیرات به سزایی در اقتصاد کلان کشور بر جای خواهد گذاشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2286

به "تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر مرجعیت علمی و بهبود شاخص های سلامت مبتنی بر تحقیقات نافع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید