ترامپ می خواست اثبات کند قابل اطمینان است

به گزارش تور یونان ارزان، کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که چرا ترامپ برای وتوی طرح محدودیت حمله به ایران تلاش بسیاری کرد، گفت: این امر برای ایران نیست، بلکه کنندگان آمریکا می خواستند ترامپ را محدود کنند.

ترامپ می خواست اثبات کند قابل اطمینان است

به گزارش گروه رسانه های تور یونان ارزان، کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که چرا ترامپ برای وتوی طرح محدودیت حمله به ایران تلاش بسیاری کرد، گفت: این امر برای ایران نیست، بلکه کنندگان آمریکا می خواستند ترامپ را محدود کنند و چنانچه وی نیز این محدودیت را می پذیرفت درواقع پذیرفته بود که فردی غیرقابل اطمینان است.

مرندی، استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا، تصمیم مجلس سنا و دادن اختیار به ترامپ برای حمله به ایران را بررسی و ارزیابی کرد. وی ابتدا در پاسخ به این سوال که آیا این امر به معنای احتمال وقوع جنگ است، گفت: خیر، صورت مسأله عوض نشده است. اکثریت اعضای کنگره و سنا می خواستند اختیارات ترامپ را محدود کنند چراکه همواره از رفتارهای غیرعقلانی او نگران هستند.

مرندی با بیان اینکه اکثریت کنگره و سنا به رغم اینکه خودشان در جنگ های متعدد و تجاوزات مختلف آمریکا، همراهی داشته اند اما این بار با رفتارهای غیرعقلانی ترامپ مخالف هستند، ادامه داد: ترامپ به حدی فرد غیرمعقولی است که کنندگان این کشور نیز او را نمی پذیرند و نگران رفتارهای غیرمنطقی او هستند.

تا زمانی که ترامپ مطمئن باشد پاسخ ایران وسیع و مخرب است دست به تحرکی نخواهد زد

این کارشناس مسائل بین الملل درباره دو نظریه موجود، یکی مبنی بر اینکه ترامپ احتمال اقدام نظامی را برای خود باز گذاشته است تا بتواند پیش از انتخابات، فضای انحرافی در افکار عمومی داخل ایالات متحده ایجاد کند اما برخی معتقدند او قبل از انتخابات دست به ماجراجویی نمی زند، گفت: تا زمانی که ترامپ مطمئن باشد پاسخ ایران بسیار وسیع، سنگین و مخرب خواهد بود، دست به تحرکی نخواهد زد. به گفته وی بسیار بعید است آمریکایی ها در این برهه دست به اقدامی علیه ایران بزنند چرا که تاوان سنگینی برای آنها در پی خواهد داشت و این در حالی است که شرایط ترامپ در داخل این کشور مطلوب نیست. مرندی با اشاره به پیشینه جنگ های آمریکا خاطرنشان کرد: معمولا وقتی آمریکا در جنگ ها به کشورهای مختلف تجاوز می کند، دو حزب دموکرات و جمهوری خواه و بسیاری از مردم ناآگاه و کم اطلاع این کشور پشت حکومت می ایستند، اما این بار شکاف در جامعه آمریکا به گونه ای است که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

شانس پیروزی مجدد ترامپ با اقدام نظامی علیه ایران از بین خواهد رفت

این کارشناس مسائل آمریکا بر همین اساس تاکید کرد: با شرایط اقتصادی ایالات متحده و اپیدمی ویروس کرونا در این کشور چنانچه ترامپ شانسی هم برای انتخاب مجدد داشته باشد، با اقدام علیه ایران، شانسش از بین خواهد رفت، بنابراین تحرک نظامی رئیس جمهور آمریکا بسیار غیرمحتمل است.

اگر ترامپ محدودیت حمله نظامی را وتو نمی کرد، پذیرفته بود فردی غیرقابل اطمینان است

وی در پاسخ به این سوال که چرا ترامپ برای وتوی طرح محدودیت حمله به ایران تلاش بسیاری کرد، گفت: این امر برای ایران نیست، بلکه کنندگان آمریکا می خواستند ترامپ را محدود کنند و چنانچه وی نیز این محدودیت را می پذیرفت درواقع پذیرفته بود که فردی غیرقابل اطمینان است.

مرندی ادامه داد: دموکرات ها و منتقدان محدود ترامپ از میان جمهوری خواهان، اگر طرح را به تصویب می رساندند، بدین معنا بود که کنگره رئیس جمهور را قبول نداشته و به او اعتماد ندارد و باید اختیارات رئیس جمهور محدود شود و از این رو او برای انتخاب مجدد موقعیت بدی داشت بنابراین مقاومت ترامپ و هواداران او طبیعی است و نباید موضوع را بزرگ کرد.

آمریکا قصد تعرض به جمهوری اسلامی ایران را ندارد

استاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه به نظر می رسد آمریکا قصد تعرض به جمهوری اسلامی ایران را ندارد، درباره اهداف آنها برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در اکتبر آینده گفت: اگر تحریم های تسلیحاتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا براساس جدول زمان بندی برجام برداشته شود، مخالفان ترامپ این را به عنوان ابزاری علیه وی استفاده کرده و خواهند گفت چون او از برجام خارج شده، نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین برای ترامپ بسیار مهم است که بتواند به نحوی جلوی لغو تحریم های تسلیحاتی ایران را درست چندهفته قبل از برگزاری انتخابات این کشور بگیرد.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 17 تیر 1399 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1094

به "ترامپ می خواست اثبات کند قابل اطمینان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ می خواست اثبات کند قابل اطمینان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید