استقبال گروه هفت از مذاکرات برجام در وین

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - وزرای امور خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به جی7 روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای مشترک از مذاکرات وین و پیشرفت های صورت گرفته در راستای احیای برجام استقبال کردند.

استقبال گروه هفت از مذاکرات برجام در وین

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منشر شد آمده است: ما از مذاکرات راهبردی میان مشارکت کنندگان برجام و به صورت جداگانه با ایالات متحده برای بازگشت متقابل آمریکا و ایران به این توافق استقبال می کنیم، زیرا برجام همچنان بهترین روش برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران به شمار می رود.

دیپلمات های گروه هفت بدون اشاره به خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در تائید این توافق، از ایران خواسته اند تا فضای تداوم مذاکرات را حفظ کند و از گام های جبرانی بیشتر در برجام پرهیز کند. آن ها نسبت به اقدامات ایران برای کاهش تعهداتش تحت بند 36 برجام ابراز نگرانی و ادعا کرده اند که این گام ها توجیه غیر نظامی ندارند.

این در حالیست که ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و همواره بیان نمود که در صورت لغو تمام تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

در این بیانیه وزرای امور خارجه گروه هفت گفته اند: ما از فعالیت های حیاتی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نظارت و راستی آزمایی پایبندی ایران به توافقنامه های پادمانی مرتبط با ان پی تی و سایر تعهداتش قویا حمایت می کنیم.

احیا و اجرای کامل برجام به تعبیر دیپلمات های گروه هفت، راه را برای پرداختن به مسائل منطقه ای و امنیتی باز می کند. این درحالیست که آمریکا در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد.

رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید دارد هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این مساله مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

در همین پیوند کنندگان کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمده تا در خصوص فعال کردن این توافق و بازگشت احتاقتصادی آمریکا به آن رایزنی کنند. آن ها تا به امروز چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته ای پیشرفت هایی را به دست آورده اند.

دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام شنبه گذشته با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 در گراندهتل وین برگزار شد. حاضرین در این جلسه آخرین شرایط رایزنی های کارگروه های کارشناسی در حوزه های لغو تحریم، هسته ای و ترتیبات اجرایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند و مقرر شد پس از این جلسه هیأت ها به پایتخت ها بازگردند و گفت وگوها مجددا از جمعه آینده پی گرفته شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1701

به "استقبال گروه هفت از مذاکرات برجام در وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال گروه هفت از مذاکرات برجام در وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید