بازگشت هیئت مذاکره کننده آمریکایی به وین در هفته آینده

به گزارش تور یونان ارزان، تهران (پانا) - وزارت خارجه آمریکا گفت که هیئت مذاکره کننده این کشور برای شرکت در رایزنی های هفته آینده درباره برجام به وین بازمی شود.

بازگشت هیئت مذاکره کننده آمریکایی به وین در هفته آینده

جالینا پورتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره فرایند مذاکرات وین پس از برگزاری نشست روز چهارشنبه کمیسیون مشترک برجام گفت: دولت آمریکا بر این باور است که این گفت وگوها به شفاف سازی گام هایی که ایران و ایالات متحده باید برای بازگشت به توافق بردارند، یاری می نماید.

بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه آمریکا، پورتر در ادامه گفت: من کماکان تاکید می کنم که رایزنی های دو دور آخر به ارائه یک الگوی شفاف درباره گزینه های تصمیماتی که ایران و ایالات متحده می بایست برای بازگشت به تعهداتشان در برجام بگیرند، یاری نموده است.

وی در ادامه تاکید نمود که نمی تواند جزئیاتی درباره فرایند مذاکرات ادامه دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا اضافه کرد: رابرت اقتصادی، مذاکره نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات وین این هفته برای مشورت به واشنگتن بازمی گردد و هیئت آمریکایی اوایل هفته آینده برای شرکت در دور پنجم رایزنی های برجامی به وین بازخواهند گشت.

عباس عراقچی رئیس تیم هیات ایران در مذاکرات پس از انتها دور چهارم مذاکرات وین با بیان اینکه در مجموع می توانیم بگوییم که پیشرفت خوبی در مذاکرات وین انجام شده است گفت: امیدوارم در هفته آینده که مجدداً گفتگوها شروع می گردد، هیئت ها که می آیند تصمیم های خود را برای رسیدن به یک توافق گرفته باشند.

وی با اشاره به این که در مورد موضوعات به جامانده، هیات ها برای انجام آخرین مشورت ها به پایتخت های خود مراجعه می نمایند گفت: ما پیروز شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را به پیش ببریم و الان می توانیم بگوییم که به چارچوب یک توافق رسیده ایم. به ساختار توافق دست پیدا نموده ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه هایی که خواهد داشت معین شده است. البته مذاکرات در مورد متن به انتها نرسیده و درخصوص بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.

عراقچی اضافه کرد: مواضع قطعی ما کاملاً روشن است. بر روی مواضع مان ایستادگی کردیم و تا به امروز تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می گردد.

همچنین تروئیکای اروپا روز چهارشنبه پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک در بیانیه ای اعلام کردند که مذاکرات هسته ای درخصوص برجام به پیشرفت های ملموسی رسیده است اما رسیدن به پیروزیت، تضمینی نداشته و همچنان مسائل سختی باید برطرف شوند.

انریکه مورا دبیر سیاسی اتحادیه اروپا نیز پس از انتها چهارمین دور گفت وگوهای وین درخصوص احیای برجام اظهار کرد که توافقی در حال شکل گیری است.

وی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: به پیشرفت خوبی رسیده ایم. توافقی در حال شکل دریافت است. حال آنچه همچنان احتیاج است، حصول تفاهم مشترک در مورد بازگشت آمریکا به برجام و برطرف تحریم های مربوطه و ازسرگیری تعهدات هسته ای توسط ایران است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1719

به "بازگشت هیئت مذاکره کننده آمریکایی به وین در هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت هیئت مذاکره کننده آمریکایی به وین در هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید