جزئیات بازگشایی دانشگاه ها از 14 فروردین

به گزارش تور یونان ارزان، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، نحوه بازگشایی و اجرای پروتکل های بهداشتی برای مراکز آموزش عالی کشور را از فردا 14 فروردین ماه تشریح کرد.

جزئیات بازگشایی دانشگاه ها از 14 فروردین

محسن فرهادی در تبادل نظر با مهر با اشاره به شرایط متفاوت دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های غیر علوم پزشکی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی هیچ موقع تعطیل نبودند و با توجه به ماهیت رشته های علوم پزشکی، این گروه در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار داشتند و معمولاً در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها دانشجویان همزمان با کار دانشجویی خود ارائه خدمت هم داشتند.

وی افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید از 14 فروردین ماه بازگشایی شوند و به همین منظور یک بازنگری در پروتکل بهداشتی بازگشایی انجام شد.

پروتکل بازنگری شده به دانشگاه ها ابلاغ می گردد

فرهادی گفت: پروتکل بازنگری شده البته همان اصول اساسی پروتکل ها شامل رعایت اقدامات بهداشتی که بر پایه مسائل علمی طراحی شده و شناخت ویروس کرونا است را در بر دارد. در مهرماه 1400 پروتکلی برای دانشگاه ها اعلام شد که آن پروتکل را با تغییر کوچکی بازنگری کردیم. البته اقدامات اساسی از جمله عدم دست دادن، تهویه مناسب، زدن ماسک و داشتن تهویه در کلاس ها و رعایت فاصله اجتماعی مناسب کماکان ادامه دارد.

وی یادآور شد: در پاسخ به شرایط تازه در بازگشایی های مراکز آموزش عالی با معاونت های دانشجویی و آموزشی وزارت بهداشت و وزارت علوم جلساتی برگزار شده است پروتکل قبلی که به دانشگاه ها ابلاغ شده بود که در زمان خودش به علت شیوع اومیکرون دانشگاه ها اجرایی نشد، را برای وزارت کشور مجددا ارسال کردیم تا کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا این موضوع را مصوب نموده و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا آن را به کل کشور ابلاغ خواهد نمود.

مراقبت از بیماری هسته اساسی پروتکل های بازگشایی در سال 1401 برای مراکز آموزش عالی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: تقریباً هسته اساسی پروتکل های بازگشایی در سال 1401 برای مراکز آموزش عالی برروی مراقبت از بیماری پایدار شده است. در واقع غربالگری افراد بیمار از افراد سالم مهم است. اگر افرادی که بیمار هستند به موقع و در اسرع وقت شناخته شوند و منجر به این بگردد که ارتباطات آن ها چه در خوابگاه ها و چه در کلاس ها با سایر دانشجویان سالم هستند به حداقل برسد می توان کنترل بیشتری انجام داد.

دانشگاه های وزارت علوم و سایر دانشگاه ها به سامانه ایران من متصل می شوند

وی گفت: وزارت بهداشت به سامانه ایران من متصل است و قرار شد دانشگاه های وزارت علوم و سایر دانشگاه ها نیز به این سامانه متصل شوند و این سامانه اساس اتصالات باشد و اندازه واکسن واکسیناسیون از سوی دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه ها بعلاوه زدن ماسک در تمام طول مدت برنامه کلاسی رصد گردد.

فرهادی یادآور شد: از مسئولین برگزاری کلاس های دانشگاهی خواسته شده کلاس ها طوری طراحی گردد و زمانبندی کلاس ها بگونه ای تهیه گردد که امکان حداکثر تهویه برای زمان بین کلاس ها تامین گردد. نکته مهم در تهویه باز کردن کامل پنجره ها و در ها برای مناطقی است که امکانات لازم تهویه را در اختیار ندارند، اما مناطقی که از دستگاه های پیشرفته تهویه برخوردار هستند باید از این دستگاه ها استفاده نمایند. با توجه به اینکه هوا رو به گرمی میرود امکان باز ماندن درب و پنجره ها برای کلاس ها فراهم است.

وی گفت: مناطقی که فن های مکانیکی در اختیار دارند باید فن ها روشن گردد دانشگاه های تازه ساز و یا کلاس هایی که در ساختمان های نوساز قرار دارند و از فن های پیشرفته استفاده می نمایند باید فن آن ها روشن و به کار گرفته گردد.

تنها کسانی که سه دوز واکسن زده اند می توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: محور دیگر پروتکل های بهداشتی خوابگاه ها هستند که عمده نگرانی ما در بخش خوابگاه ها است. زیرا عملاً امکان فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک در تمام طول روز در خوابگاه وجود ندارد. نکته مهم این است که تنها کسانی که سه دوز واکسن زده اند می توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند. البته منظور واکسیناسیون کامل است. اگر افرادی دو دوز واکسن زده اند، اما هنوز نوبت به دوز سوم نرسیده است مسئله ای ندارند بلکه در نهایت منظور واکسیناسیون کامل است.

وی گفت: از همه مهمتر اینکه اگر فردی علائم بیماری دارد علائم بیماری کرونا دارد باید مسئول خوابگاه را آگاه نموده و خوابگاه را ترک نموده یا در منطقه قرنطینه خوابگاه قرار گیرد ضمن اینکه اگر همه دانشگاه ها به سامانه ایران من متصل شوند غربالگری اندازه واکسیناسیون و ابتلا به کرونا خیلی راحت تر قابل رصد کردن است.

استقبال بیشتر دانشجویان نسبت به اساتید از واکسیناسیون کرونا

فرهادی درباره اندازه واکسیناسیون دانشجویان گفت: اندازه واکسیناسیون دانشجویان تا حد مطلوبی اجرا شده است به خصوص دانشگاه آزاد که اطلاع دارم اندازه پوشش واکسن خوبی داشته است و بعد از آن دانشگاه های دولتی نیز پوشش واکسیناسیون خوبی داشتند ضمن اینکه دانشجویان نسبت به اساتید بیشتر از واکسیناسیون استقبال نموده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 2137

به "جزئیات بازگشایی دانشگاه ها از 14 فروردین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بازگشایی دانشگاه ها از 14 فروردین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید