حمله کیهان به عباس عبدی

به گزارش تور یونان ارزان، عباس عبدی در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت: آقای دکتر احمد زیدآبادی یادداشت کوتاهی با عنوان دانشگاه مریلند و اشتیاق کیهان! نوشته اند و از جزئیات نتایج یک نظرسنجی به نام این دانشگاه آمریکایی در تیتر و متن کیهان تعجب کرده اند که چگونه ممکن است 73 درصد مردم از مصوبه مجلس با عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها... حمایت کرده باشند؟ به درستی توضیح داده اند که اگر 73 درصد مردم حمایت می کنند، حتماً باید صددرصد مردم از چنین مصوبه ای اطلاع داشته باشند که طبعاً چنین چیزی غیر ممکن است. در سرانجام یادداشت نیز خواسته اند که اگر ممکن باشد درباره این موضوع بنده نیز مطلبی را قلمی کنم.

حمله کیهان به عباس عبدی

وی می افزاید: میزان اطلاع مردم از مصوبات دولت یا مجلس بعید است که در شرایط عادی حتی به 20 تا 25 درصد هم برسد، مگر در موضوعاتی که به نحوی با زندگی روزمره مردم مربوط شود و بازتاب گسترده ای پیدا کنند.

جالب این که عبدی در ادامه می نویسد: البته بنده نظرسنجی این دانشگاه آمریکایی؟! را نخوانده ام و اطلاعی ندارم که جزئیات آن چیست؟ (!) ولی روشن است که نتایجش به نحو منتشر شده با واقعیت تطابق ندارد. علت نخواندن این گونه نظرسنجی ها نیز فقدان اعتماد و اعتبار به مراکز تولید کننده آن است. اگر این نظرسنجی را عوامل دانشگاه آمریکایی در ایران انجام می دهند که به طور قطع و براساس رویه های امنیتی جاری، همه آنان به سرعت راهی دادگاه و زندان خواهند شد؛ بنابراین حتما مقامات امنیتی اطلاع دارند که چنین نیست. استفاده از عنوان دانشگاه آمریکایی برای این است که نتایج اعلام شده معتبر و باورپذیر شوند.

عبدی در عین حال نوشت: جامعه ایران دچار ویروس نظرسنجی زدگی شده است به همین علت برخی گمان می کنند با دستکاری در اعداد و ارقام می توان واقعیت را نیز شکل داد، در حالی که واقعیت تابع اعدادسازی نیست. واقعیت جهت خود را می رود. این رقم سازی ها موجب خودفریبی می شود.

اگر توصیه مرا درباره نظرسنجی ها بخواهید، خیلی صریح می گویم، در درجه اول وقت خود را با مطالعه هر متنی که به عنوان نظرسنجی به دستتان می رسد تلف نکنید!

نکته قابل تأمل درباره عبدی این است که وی خود در حوزه نظرسنجی سازی خبره است و به همین دلیل، سایر نظرسنجی کنندگان را نیز هم کیش خود می پندارد! اما نکته جالب توجه این است که وی در برخی نوشته های خود به نظرسنجی های هم طیفان خود استناد می کند؛ بی آن که اعتبار آن ها را زیر سؤال ببرد، حال آن که معین است آن نظرسنجی های متعلق به مراکز وابسته طیف ائتلافی اعتدال و اصلاحات، سوگیری دارند.

یادآور می شود طبق نظرسنجی دانشگاه مریلند که ظاهراً امثال عبدی و زیدآبادی را اذیت کرده: 84 درصد مردم ایران از آمریکا بدشان می آید، 70 درصد معتقدند آمریکا در پی جلوگیری از رسیدن محصولات بشردوستانه است، 69 درصد می گویند قبل از بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات نباید با آمریکا مذاکره کرد، 60 درصد معتقدند آمریکا در صورت بازگشت به برجام به تعهدات خود عمل نخواهد کرد، 78 درصد معتقدند تحریم ها تأثیرمنفی به اقتصاد داشته، 58 درصد علت نابسامانی را سوء مدیریت می دانند و 38 درصد تحریم ها را علت اصلی می دانند، و 85 درصد عملکرد سیستم درمانی ایران در بحران کرونا را بسیار خوب یا تا حدی خوب ارزیابی کرده اند. ضمناًً 73 درصد از قانون مجلس برای لغو تحریم ها حمایت کرده اند که اتفاقی طبیعی است.

این نظرسنجی توسط دانشگاه مریلند آمریکا و مؤسسه کانادایی ایران پل اجرا شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: mykonos.ir شناسه مطلب: 1601

به "حمله کیهان به عباس عبدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله کیهان به عباس عبدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید